stat

Trzy biurowce powstaną wokół ECS-u

7 czerwca 2017 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Dziewięciopiętrowy biurowiec zaczyna rosnąć przy Marynarki Polskiej

W ciągu dwóch lat niezagospodarowane dotąd otoczenie Europejskiego Centrum Solidarności ma się bardzo zmienić. Na tyłach gmachu zobacz na mapie Gdańska powstaną dwa biurowce podobnej wysokości jak sam ECS. Trzeci, podobnej wysokości obiekt, powstanie obok hotelu Gryf zobacz na mapie Gdańska.W kwietniu informowaliśmy, że znaczną część terenu Młodego Miasta kupił belgijski deweloper, który planuje ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie swojego terenu i wybudowanie tam około dwóch tysięcy mieszkań.

Teraz pojawiły się informacje o trzech biurowcach, które w niedalekiej przyszłości powstać mają w otoczeniu Europejskiego Centrum Solidarności.

Dwa biurowce za ECS-em

Kielecki deweloper, firma Echo Investment, od czasu zakończenia budowy biurowca Tryton przy ulicy Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska nie ukrywał, że poszukuje kolejnych gruntów w Gdańsku, na kolejne inwestycje biurowe; najlepiej w podobnej lokalizacji.

Wiadomo już, że Echo taki teren (0,85 ha) znalazło: pomiędzy północną ścianą ECS-u, ulicami Nowomiejską i Popiełuszki, a Drogą do Wolności zobacz na mapie Gdańska. Na działce tej powstaną dwa budynki biurowe o wysokości 30 metrów (czyli tyle, ile mierzy wyższa, północna część ECS-u). Pod budynkami powstanie wspólna, jednopoziomowa hala garażowa. W sumie pod ziemią i wokół budynków powstanie 320 miejsc postojowych.

- Rozpoczęcie budowy planujemy na wiosnę przyszłego roku, a jej zakończenie w trzecim kwartale 2019 roku - mówi Paweł Słupski, specjalista ds. public relations w Echo Investment.
Na razie w warszawskiej pracowni Grupa 5 trwają prace projektowe. Wiadomo, że budynki będą miały 14,3 i 15,8 tys. m kw. powierzchni najmu. Architekci z tej pracowni znają ten obszar, bo przygotowany przez nich projekt brał udział w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie Drogi do Wolności. Ciekawy projekt autorstwa tej pracowni będzie realizowany także na Dolnym Mieście - przebudowa kompleksu szpitalnego przy Kieturakisa.

Echo Investment deklaruje kolejne inwestycje w Trójmieście.

- Nie kupiliśmy na razie kolejnych działek, ale poszukujemy gruntów w dużych miastach Polski, w tym w Trójmieście - mówi Paweł Słupski.
Biurowiec pomiędzy hotelem Gryf a ECS-em

Podobnej wysokości, ale mniejszych gabarytów biurowiec powstać może tuż obok, między ECS-em a hotelem Gryf zobacz na mapie Gdańska. Również pod tym budynkiem zaprojektowany został podziemny garaż. Inwestorem jest w tym przypadku spółka Eternum, powiązana z RWS Group, która specjalizuje się głównie w budowie średniej wielkości sklepów i osiedlowych galerii handlowych na terenie Trójmiasta i Pomorza.

Wniosek o pozwolenie na budowę tego budynku został złożony 27 marca w gdańskim Urzędzie Miejskim, deweloper oczekuje na wydanie dokumentu. Projekt biurowca przygotowuje warszawska pracownia architektoniczna APA Wojciechowski, której w Trójmieście największą dumą jest kompleks biurowy Alchemia (a wcześniej Arkońska Business Park).
Jakie powinny być elewacje biurowców wokół ECS-u?
18%

lekkie, szklane

28%

nowoczesne, wręcz futurystyczne

8%

z wykorzystaniem blachy i szkła

18%

z wykorzystaniem cegły

4%

kamienne

12%

jasne, żeby odróżniały się od ECS-u

8%

takie same jak ECS

4%

mam inny pomysł

zakończona

łącznie głosów: 909