Trzy nowe ulice i plac w Gdańsku

25 listopada 2021, 15:00
Arnold Szymczewski
Plac przed Budynkiem Dyrekcji na terenach stoczniowych zyskał nazwę Porozumienia Gdańskiego. Więcej zdjęć (1)

Plac przed Budynkiem Dyrekcji na terenach stoczniowych zyskał nazwę Porozumienia Gdańskiego.

mat. pras.

Plac przed Budynkiem Dyrekcji na terenach stoczniowych zyskał nazwę Porozumienia Gdańskiego.

mat. pras.

Trzy nowe ulice i jeden nowy plac powstaną w Gdańsku. Już niebawem na mapach pojawią się ul. prof. Krzysztofa Skóry na Szadółkach, ul. prof. Marii Hrabowskiej w dzielnicy Święty Wojciech, ul. Hilarego Koprowskiego na Łostowicach oraz plac Porozumienia Gdańskiego w rejonie ul. ks. Jerzego Popiełuszki.Nowe nazwy ulic radni przegłosowali podczas czwartkowej sesji.

Ulica prof. Krzysztofa SkóryMapkaUlica zostanie zlokalizowana na Szadółkach na południe od ul. Źródlanej.

Konieczność nadania nowej nazwy była związana z wydzieleniem nowych działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i potrzebą zaprojektowania tam numeracji porządkowej.

Profesor Krzysztof Skóra (ur. 30 września 1950 r. w Gdyni, zm. 12 lutego 2016 r. w Gdańsku) był biologiem, specjalistą z zakresu ichtiologii, oceanografii biologicznej, ochrony przyrody morza i ssaków morskich.

Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem w 1977 r. rozpoczęło się przekształcenie placówki Instytutu Morskiego Laboratorium Terenowego w Helu. Był laureatem wielu nagród i odznaczeń za swój wkład w ochronę wód Bałtyku i za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Ulica prof. Marii HrabowskiejMapkaUlica, której patronką została prof. Maria Hrabowska, położona jest w dzielnicy Święty Wojciech, na północ od ulicy Borkowskiej.

W wyniku realizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie wydzielono działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Zaprojektowanie tam numeracji porządkowej wymaga nadania ulicy nowej nazwy.

Profesor Maria Hrabowska (ur. 8 lutego 1936 r. w Poznaniu, zm. 14 lipca 2008 r. w Gdańsku) - była patomorfologiem, immunologiem Akademii Medycznej w Gdańsku, członkiem NSZZ Solidarność, instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrzyni, a także przewodniczącą ZHP w latach 1996-2001.

Była też kierownikiem Samodzielnej Pracowni Patomorfologii Klinicznej Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Gdańsku. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 1993 r. Dwukrotnie została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 100-lecia Miasta Gdańska i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Ulica prof. Hilarego KoprowskiegoMapkaUlica będzie przebiegała na południe od ul. Świętokrzyskiej na Łostowicach.

Profesor Hilary Koprowski (ur. 5 grudnia 1916 r. w Warszawie, zm. 11 kwietnia 2013 r. w Filadelfii) był polskim lekarzem, wirusologiem i immunologiem. Zasłynął jako twórca pierwszej w świecie (1950 r.) skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio.

W 1989 r. założył w Polsce Fundację Koprowskich, która ma wspomagać pracę młodych naukowców w zakresie badań podstawowych, biologicznych i medycznych. Za wybitne zasługi w działalności naukowej i charytatywnej został w 2007 r. odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 r. uhonorowano go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 r. został laureatem konkursu "Wybitny Polak".

Plac Porozumienia GdańskiegoMapkaNowo nazwany plac znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Budynku Dyrekcji. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie, na placu, pod oknami Dyrekcji, stoczniowcy protestowali w latach 70. i 80. XX wieku w obronie swoich praw i wartości.
Znasz historię nazwy ulicy, przy której mieszkasz?
58%

tak, bardzo dobrze

20%

nie, ale myślę o tym, żeby to sprawdzić

22%

nie, zupełnie mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 703

Opinie wybrane


wszystkie opinie (84)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.