Tunel pod Martwą Wisłą imienia abp. Tadeusza Gocłowskiego

15 czerwca 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Maciej Naskręt, Katarzyna Moritz
Tunel drogowy pod Martwą Wisłą jeszcze w tym roku będzie nazwany imieniem arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Więcej zdjęć (3)

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą jeszcze w tym roku będzie nazwany imieniem arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą jeszcze w tym roku będzie nazwany imieniem arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Władze Gdańska chcą, by patronem tunelu pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska był arcybiskup Tadeusz Gocłowski, który zmarł na początku maja. Decyzję o nadaniu imienia podejmą radni miasta na najbliższej sesji.Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz złożył do Rady Miasta Gdańska wniosek o nadanie tunelowi pod Martwą Wisłą imienia abp. Tadeusza Gocłowskiego. Zdecydują o tym radni na najbliższej sesji. Wynik głosowania jest przesądzony, bo PO ma większość w Radzie Miasta, a i trudno sobie wyobrazić, by PiS zagłosowało przeciwko takiemu patronowi.

Co prawda zgodnie z obowiązującą uchwałą w sprawie nadawania nazw ulic czy obiektów w Gdańsku, musi upłynąć pięć lat od śmierci osoby, która miałaby zostać patronem, ale wyjątki się zdarzają. Np. Tadeusz Mazowiecki został patronem gdańskiej szkoły przed upływem dwóch lat od śmierci.

- Jeszcze nie widziałem projektu uchwały w tej sprawie, ale furtka zrobiona do nazywania tuneli w tym przypadku jest jak najbardziej zasadna. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski to osoba bardzo zasłużona. W tym wypadku można zrobić wyjątek - mówi Marek Bumblis, przewodniczący komisji kultury, która opiniuje wnioski o nadanie nazw ulic i placów.
Komisja zajmie się tą uchwałą 29 czerwca.

Czytaj też: Będzie furtka do nazwania tunelu pod Martwą Wisłą

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Więcej zdjęć (3)

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Przyszły patron tunelu

Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach. Był absolwentem gimnazjum księży misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 w Krakowie. Był doktorem prawa kanonicznego. Studiował na KUL i w Rzymie.

23 marca 1983 roku został mianowany biskupem tytularnym Benevento i biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, konsekrowany 17 kwietnia 1983 w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

31 grudnia 1984 r., po śmierci bp. Kaczmarka, został mianowany biskupem gdańskim, od 25 marca 1992 r. był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Dewiza biskupia: Credite Evangelio
(Zawierzcie Ewangelii).

W latach 1988-1989 uczestniczył w rozmowach w Magdalence. W czasach protestów społecznych dał się poznać jako odważny protektor i obrońca "Solidarności". W wolnej Polsce przez wiele lat koordynował stosunki pomiędzy Kościołem a państwem, pełnił też obowiązki duszpasterza ludzi pracy. Jego dziełem, które zdobyło znaczny rozgłos, jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II poprzez stypendia fundowane zdolnej młodzieży z najuboższych środowisk.

Abp Gocłowski dwukrotnie przyjmował w Gdańsku Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Polski. Najpierw w 1987 r., kiedy to Papież odprawił słynną Mszę na Zaspie, gdzie upomniał się o polską "Solidarność". Po raz drugi Jan Paweł II przybył do Gdańska w 1999 r.

W sprawach trudnych dla Kościoła, jak lustracja, zajmował stanowisko wyważone, a zarazem zasadnicze. Uważał za słuszne ujawnienie akt aparatu bezpieczeństwa, ale zarazem przestrzegał przed wydawaniem na ich podstawie pospiesznych wyroków na ludzi. Domagał się poddania tych akt dogłębnej analizie i skonfrontowania z innymi historycznymi źródłami.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł 3 maja 2016 r.

Treść uchwały złożonej przez prezydenta Gdańska. Więcej zdjęć (3)

Treść uchwały złożonej przez prezydenta Gdańska.

mat. prasowe

Treść uchwały złożonej przez prezydenta Gdańska.

mat. prasowe

Pomysł, by abp Gocłowski był patronem tunelu:
37%

podoba mi się

46%

nie podoba mi się

17%

patron tunelu nie ma dla mnie żadnego znaczenia

zakończona

łącznie głosów: 1550