Turyści na Pomorzu są, ale omijają duże hotele

11 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Borowski
Koronawirus zmienił nasze wybory podczas wyjazdów na urlop. Więcej zdjęć (3)

Koronawirus zmienił nasze wybory podczas wyjazdów na urlop.

fot. Tero Vesalainen/123rf.com

Koronawirus zmienił nasze wybory podczas wyjazdów na urlop.

fot. Tero Vesalainen/123rf.com

W trójmiejskich hotelach gości wyraźnie mniej turystów niż w analogicznych okresach ubiegłych lat. Odwrotnie przedstawia się sytuacja w głębi województwa. Większość właścicieli kwater agroturystycznych, kempingów czy pól namiotowych nie narzeka na brak klientów. Dominują oczywiście turyści krajowi, a zagranicznych jest jak na lekarstwo.Zgodnie z przewidywaniami, w tegorocznym sezonie letnim dominuje turystyka krajowa. W obawie przed zakażeniem koronawirusem, zdecydowana większość z nas zrezygnowała z zagranicznych wojaży i zdecydowała się na wypoczynek w przeróżnych zakątkach Polski.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy wzmożona turystyka krajowa przekłada się na większe zyski trójmiejskich hotelarzy i pozwala odrobić straty, które zostały spowodowane kilkutygodniowym zamknięciem ich obiektów wiosną.

Ruch z zagranicy praktycznie zamarłStan, jaki rysuje się w pierwszej połowie lipca, można podsumować krótko - wiele hoteli w Trójmieście notuje znacznie mniejszą liczbę gości, niż w analogicznych okresach w ubiegłych latach. W naszej aglomeracji brak turystów zagranicznych jest szczególnie dotkliwy, a turystyka krajowa nie jest w stanie wypełnić tej luki.

- Ruch turystyczny w naszym hotelu jest o ponad połowę niższy w porównaniu do zeszłych lat. Głównie skupia się on na turyście krajowym. Dotychczas większość naszych gości stanowili goście zagraniczni, a w tym momencie jest ich bardzo niewielu. Nie ma zorganizowanych grup, a przyjazdy indywidualne stanowią bardzo mały procent. Co ciekawe, to często obcokrajowcy mieszkający na stałe w Polsce. W naszym hotelu obniżyliśmy ceny, co jest ogólnobranżowym trendem. Z tego co wiemy, wiele hoteli dużo bardziej obniżyło ceny - mówi Daniel Pietrzak, kierownik sprzedaży w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto przy ul. Heweliusza 22Mapka.
W hotelach jest nawet o połowę mniej gości niż przed rokiem. Więcej zdjęć (3)

W hotelach jest nawet o połowę mniej gości niż przed rokiem.

fot. Andriy/123rf.com

W hotelach jest nawet o połowę mniej gości niż przed rokiem.

fot. Andriy/123rf.com


Szukanie oszczędności i krótsze pobytyW przypadku wielu hoteli obniżenie cen nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i nie przełożyło się na wzrost liczby gości. Ponadto, wielu z nich stara się maksymalnie zminimalizować koszty pobytu. Najdroższe kwatery świecą pustkami.

- W porównaniu do ubiegłego roku mamy pięć razy mniej gości, co przekłada się na obłożenie na wysokości 20 proc. W weekendy jest nieco lepiej, ale w tygodniu mamy pojedyncze rezerwacje. Znacznemu skróceniu uległy także terminy pobytów. Wcześniej normą były rezerwacje na pięć-siedem dni, obecnie najwyżej na dwa dni. My też obniżyliśmy ceny. Dotychczasowe ceny pokojów dwuosobowych wynosiły w lipcu ok. 250-280 zł, a obecnie ok. 180-200 zł. Obserwujemy, że goście szukają oszczędności. Rezerwacji na pokoje w najwyższym standardzie praktycznie nie ma. Zdecydowana większość gości decyduje się na rezerwacje pokoi bez śniadania - uzupełnia Żanna Sulewa, właścicielka pensjonatu Villa Bear przy ul. Akacjowej 21AMapka w Gdyni.

Rezerwacje niemal z dnia na dzieńKolejna kwestia, która odbija się na budżetach hoteli to terminy rezerwacji pobytu. Niewielu turystów decyduje się - jak miało to miejsce dotychczas - na rezerwację ze znacznym wyprzedzeniem. Większość anonsuje swój pobyt niemal z dnia na dzień.

- Widzimy znaczny spadek obłożenia w porównaniu z latami ubiegłymi. W tygodniu jest ono na poziomie 60 proc. a w weekendy ok. 80 proc., gdy w analogicznym czasie w zeszłym roku średnie obłożnie letnich miesięcy było grubo ponad 90 proc. Wpływają na to trzy czynniki. Przede wszystkim brak klientów zagranicznych, szczególnie ze Skandynawii. Dodatkowo nie pomaga deszczowa pogoda. Biorąc pod uwagę fakt, że w związku z pandemią goście nie robili rezerwacji z wyprzedzeniem na lato i nie mamy jak co roku bazy przedpłaconych rezerwacji. Ostatnim czynnikiem jest pewnie sama epidemia i obawa gości o pobyt w takich zatłoczonych miejscach, jak Sopot - tłumaczy Kamil Czajkowski, dyrektor generalny Hotelu Sopot przy ul. Haffnera 88Mapka.
Domki na Kaszubach są obecnie oblegane. Więcej zdjęć (3)

Domki na Kaszubach są obecnie oblegane.

fot. Andrea Marzorati/123rf.com

Domki na Kaszubach są obecnie oblegane.

fot. Andrea Marzorati/123rf.com


Wielu turystów wybiera łono naturyObserwacje naszych rozmówców potwierdza szef Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku. Ze świecą szukać w Trójmieście hotelu, który może pochwalić się pełnym obłożeniem. Choć zbliża się połowa lipca, znalezienie "od ręki" wolnego pokoju w atrakcyjnej cenie nie stanowi żadnego problemu.

Odwrotnie przedstawia się sytuacja w głębi województwa. Znalezienie wolnego domku letniskowego czy kempingu nad jeziorem stanowi w wielu powiatach nie lada wyzwanie. Wszystko wskazuje na to, że ich ogromna popularność nie wynika wcale z niższych cen, ale z troski o własne zdrowie. Innymi słowy, wielu turystów decyduje się na urlop w kameralnych ośrodkach na Kaszubach czy Kociewiu, gdyż ich zdaniem ryzyko zakażenia koronawirusem w takich miejscach jest mniejsze niż w hotelach.

- Liczba osób, która obecnie wypoczywa w naszym regionie jest mniejsza niż ta, która była w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmienił się także typ zakwaterowania, który turyści wybierają w pierwszej kolejności. Otrzymujemy sygnały, że znacznie większym powodzeniem cieszą się w tej chwili miejsca, które umożliwiają wypoczynek na łonie natury, na otwartej przestrzeni. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju kwatery agroturystyczne, domki letniskowe, pola namiotowe czy kempingi, które zapewniają możliwość zachowania większego dystansu społecznego podczas spędzania urlopu. Reasumując, turystami wypełniają się przede wszystkim kwatery poza Trójmiastem: w pasie nadmorskim, na Kaszubach czy na Kociewiu - podsumowuje Łukasz Magrian, dyrektor zarządzający PROT.
Gdzie zamierzasz spędzić letni urlop?
45%

w kraju

14%

za granicą

17%

w domu

24%

nie wybieram się latem na urlop

zakończona

łącznie głosów: 2971

Opinie (340) ponad 10 zablokowanych

 • (21)

  I słusznie po co ryzykować,szczególnie w hotelowym basenie wśród przyjezdnych z Warszawy czy Śląska.Wiekszość w tym roku wybrała góry i mazury.Widać to po nadmorskich "kurortach".Dużo ludzi straciło robotę i martwią się

  I słusznie po co ryzykować,szczególnie w hotelowym basenie wśród przyjezdnych z Warszawy czy Śląska.Wiekszość w tym roku wybrała góry i mazury.Widać to po nadmorskich "kurortach".Dużo ludzi straciło robotę i martwią się jak związać koniec z końcem.Znaczna część spędza też wakacyjny urlop na działkach Rodos. A branża hotelowa cóż,czasy żniw minęły ale pewnie w następnym roku będzie już można jeździć za granicę i wszystko ruszy.

  • 137 72

  • (2)

   Ryzykować? Czym? Rozumiem, że siedzisz w domu i nie wychodzisz do pracy, na zakupy itp?

   • 23 33

   • ano nie rozumiesz. (1)

    • 17 10

    • : D xd xdxdxd

     • 0 0

  • Źródło (3)

   "...przyjezdnych z Warszawy i Śląska"
   "większość wybrała góry i mazury"
   "dużo ludzi straciło robotę"
   "znaczna część spędza też wakacyjny urlop na działkach Rodos"

   Większość.... dużo.... znaczna.... Na jakiej podstawie te dane?

   • 19 15

   • (2)

    Bo fantazja,fantazja bo fantazja jest od tego...aby bawić się aby bawić się aby bawić się na całego )

    • 10 16

    • Ty bawisz się całą dobę przed klawiaturą. (1)

     Wyjdź czasem z domu. Zobaczysz lepszy świat.

     • 20 2

     • jak mam wyjsc z domu?!

      od czasu kiedy chuligani rozwalili moją rampe w bloku na morenie to siedze przykuty do wuzka i portal jest moim jedynym oknem na swiat

      • 6 2

  • (2)

   Ale można jechać za granice :) więc dzbanie wyjdź z piwnicy ludzie żyją normalnie ja za tydzień lecę na Sardynię na wakacje i zapowiada się że to będzie pierwszy sezon wakacyjny bez tłumów wszędzie jakiś plus z całej tej pandemii

   • 15 10

   • Pojedź a ja poczekam ze dwa miesiące i wtedy zdecyduję , daj znać za 2 miesiące jak u Ciebie

    • 11 4

   • Oczywiście, że można. Dziś wracam z Krety, ceny niższe niż w Polsce, tłumów nie ma. Pogoda pewna. Jeśli coś jest lepsze i tańsze, po co przepłacać?

    • 4 1

  • (1)

   Kiedy ty w końcu weźmiesz się za jakąś uczciwą robotę chory psychicznie żałosny człowieczku?

   • 12 7

   • Żaden chory, on tu pracuje.

    Zawsze tu mają takiego trefnisia, żeby jako pierwszy zabierał głos. Pseudonimy różne, styl podobny.

    • 18 1

  • Pinokio mówił ze nikt nie traci pracy bo państwo daje na wszystko i wszystko pokrywa. to jak to jest?

   • 14 4

  • (1)

   I dobrze bo w tym Trojmieście, to w tym roku nic się nie dzieje,ani koncertow ani imprez widać to golym okiem po prostu totalna lipa i tyle do powiedzenia.

   • 6 9

   • To w tylko w Trójmieście wszystko odwołane? Fakt , lepiej nie przyjeżdżaj.

    • 6 0

  • (3)

   A tych 300 -400 codziennie nowych chorujących to nie ja to oni zachorują . Dobre.

   • 11 1

   • (2)

    Bezobjawowo. Więc nie bądź pewny czy też nie chorujesz albo już nie przechorowales :) ale pandemia strachu zrobiła ładna papkę w ludzkich głowach :)

    • 6 5

    • (1)

     Pamiętasz Hiszpanię , Włochy a teraz USA , Brazylia czy Indie. Ale śmiało ty nigdy nie zachorujesz.

     • 4 10

     • A co mnie interesują inne kraje. Jesteśmy w Polsce nie w Hiszpanii. Dodatkowo tak pamiętam te filmiki z szpitali z Włoch później ten sam filmik był jako szpital w Hiszpanii a następnie w USA. Pamiętam też wypowiedź

      A co mnie interesują inne kraje. Jesteśmy w Polsce nie w Hiszpanii. Dodatkowo tak pamiętam te filmiki z szpitali z Włoch później ten sam filmik był jako szpital w Hiszpanii a następnie w USA. Pamiętam też wypowiedź jednego z Włochów co powiedział że nawet jak umrzesz z innych przyczyn a będziesz mieć covid to ci go wklepia jako przyczynę zgonów. Też pamiętam te pełne szpitale podobno w UK a później jeden youtuber z UK pokazał że są one puste. Wyłącz tv zobaczysz że życie toczy się normalnie. Dodatkowo cię zasmucę ostatnio Włochy wprost powiedziały że ten wirus był u nich już na przełomie listopada/grudnia i przybył do nich z Niemiec a nie z chin a ty pewnie wierzysz w to że u nas pierwszy przypadek był dopiero w marcu XD

      • 13 9

  • Siema Wojtek

   • 0 1

  • a w ttym roku nie można jeździc za granice?

   Ludzie to janusze bez mózgu i logiki. Do Polski nad morze tłuc się miedzy sobą tak, ale za granice gdzie mniej przypadków praktycznie w każdym kraju europejskim obecnie to już nie.

   • 0 0

 • Korona-paranoja (3)

  • 125 101

  • Wybieram

   Zagranicę. Ceny stałe, ludzi mało, pogoda gwarantowana.

   • 19 9

  • Bo hotele proponują chore stawki za nocleg. (1)

   • 23 1

   • Za to prywatne kwatery schodzą jak grzyby po deszczu

    we wszystkich popularnych miejscówkach wszystko już dawno było zaklepane a mieszkań w pasie nadmorskim faktycznie pojawiło się sporo w marcu/kwietniu i ceny jakby nawet nieco spadły ale w maju już wszystko wróciło do

    we wszystkich popularnych miejscówkach wszystko już dawno było zaklepane a mieszkań w pasie nadmorskim faktycznie pojawiło się sporo w marcu/kwietniu i ceny jakby nawet nieco spadły ale w maju już wszystko wróciło do normy a w czerwcu patrząc na te tłumy nad morzem to mamy nadwyżkę i to sporą i faktycznie, nawet ostrzeżenie dostaje: "W wybranym terminie zostało tylko kilka wolnych miejsc.Nie zwlekaj z rezerwacją." - to z jednej dzielnic nadmorskich, jak chcesz tydzień spędzić to przygotuj się na duży koszt a mały wybór.

    • 6 0

 • ceny (25)

  To chyba raczej ceny w hotelach odstraszają turystów, a nie COVID-19. Ceny w tym roku są dużo wyższe niż w ubiegłym roku. Ciekawe czy obniżka cen nie zwiększyłaby zainteresowania hotelami ?

  • 262 26

  • (2)

   To niech robią promo, lepsze to niż trzymanie powietrza w pokoju. Z resztą sporo polaków olało wakacje w kraju i wyjechali zagranicę. W niektórych krajach jest napewno bezpieczniej niż tutaj np. Malta...

   • 21 12

   • Jastarnia (1)

    Pokój na 2 os, HB, 1500 zł/doba

    • 7 0

    • Kreta Rethymno

     Hotel****, 2 osoby + dziecko, 7 dni, HB, 3.504 zł cały pobyt

     • 8 0

  • (15)

   Bzdura. Hotele mają dużo niższe ceny A dużo wyższe koszty. Niektórym się wydaje że opłaca się sprzedać pokój za każdą cenę.

   • 21 29

   • (9)

    Średnia ceny za dobę w hotelu w Gdańsku wynosi 100 euro za 4 gwiazdki, podobnie jest we Wiedniu przy czym to stolica która ma więcej do zaoferowania.

    • 50 7

    • 400 zl za dwojke za noc w hotelu 3 gwiazdki to przesada (3)

     W tej cenie z sopocie ma sie apartement z kuchnia i lazienka na 3 dni. I parking gratis.

     • 7 13

     • chyba na Święto Zmarłych (1)

      400 ale za jeden dzień i nie apartamą, a w przedwojennej chacie

      • 19 3

      • Apartament na Brodwinie czy w Kamiennym Potoku?

       • 16 0

     • Gdzie ta apartamenta?

      Bo ja nie widze? Poczrkalnia pkp?

      • 5 0

    • W Wiedniu (3)

     We slownik zainwestuj

     • 3 8

     • Dia Ciebie? (2)

      A co, nie stać Cię?
      We Wiedniu, we Wrocławiu itp.

      • 7 2

      • (1)

       in Wien , in Breslau

       • 3 2

       • In Danzig

        • 3 0

    • pokaż mi te oferty 400 zł za 4 gwiazdki, bo chyba lekko przesadziłeś

     • 0 0

   • które hotele mają niższe ceny ? (2)

    które hotele mają niższe ceny ? Proszę o przykład.

    • 12 2

    • (1)

     chodzi o hotele 5 gwiazdkowe, ktorych ceny sa znacznie obnizone, np radissonblu czy hilton ma nizsze ceny.

     • 2 6

     • ceny

      Czyli hotele z wyższej półki dla obcokrajowców. Z moich obserwacji wynika, że hotele niższych kategorii podwyższyły ceny. Nie mówię tylko o Gdańsku, ale też o okolicach.

      • 21 4

   • ceny (1)

    Lepiej obniżyć cenę niż czekać na turystów i narzekać na ciężki los.

    • 16 0

    • Zbliza sie Polexit wiec totalny upadek turystyki i Polski. Kto przyjedzie do kraju rzadzonego przez dyktature

     • 0 0

  • (1)

   Oj ... po ilości osób w maskach wątpię czy ceny ... raczej boją się covid... zwłaszcza młodzi zdrowi ludzie .porażka.

   • 5 13

   • a grypy się nie boją?
    innych chorób już na świecie nie ma .....
    jest tylko jedna COVID 19 .........................................

    • 3 0

  • W tych głównie hotelach spali skandynawowie i Niemcy nie Polacy jak nie ma tych turystów to wiadome że hotele będą puste

   • 29 0

  • Ceny w większości hoteli od zawsze były robione pod turystów z zagranicy. A jak takich w tyn roku nie ma, to i ruch niewielki.

   • 18 0

  • U mnie w hotelu w Sopocie,ceny zaczynają się chyba od 1 tyś za dobę

   • 7 2

  • Gdzie te wyższe ceny w hotelach? Jeżeli przejrzy się oferty to widać, ze ceny o ok 30% niższe niż rok wcześniej więc nie wiem skąd te informacje ,że ceny wyższe.

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.