Twierdza Wisłoujście na liście UNESCO? Jest prośba o wniosek w tej sprawie

21 sierpnia 2020, 15:10
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Twierdza Wisłoujście z lotu ptaka.

Twierdza Wisłoujście zasługuje na to, żeby zostać wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO - uważa miejski radny. Do władz miasta poszła już prośba, by złożyć wniosek w tej sprawie.Twierdza WisłoujścieMapka to unikatowa w skali Polski i jedna z trzech w rejonie Morza Bałtyckiego fortyfikacja morska.

- Ten niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej to obecnie najstarsza fortyfikacja na wybrzeżu polskim. Jest świadkiem i uczestniczką wielkich bitew - podkreśla Krystian Kłos, gdański radny, który zwrócił się do władz miasta z prośbą o to, by rozpocząć starania o wpisanie twierdzy na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jak wskazuje radny, już w 2018 r., prezydent RP Andrzej Duda, ustanowił Twierdzę Wisłoujście Pomnikiem Historii.

Zabytki w Trójmieście- Mając na uwadze unikalność tego zabytku oraz jego bogatą historię, zwracam się z prośbą o rozważenie złożenia wniosku o wpisanie Twierdzy Wisłoujście na listę światowego dziedzictwa UNESCO - napisał do władz miasta Kłos - Wpisanie obiektu na tę listę przyczyniłoby się do promocji naszej historii oraz regionu. Dzięki temu Muzeum Gdańska będzie mogło pozyskać dodatkowe środki na prace remontowe. Niewątpliwie wpisanie twierdzy na listę UNESCO podniosłoby prestiż nie tylko jej, ale i miastu - podkreślił.

Przewodnik turystyczny TrójmiastoWładze miasta mają 14 dni na odniesienie się do tego pomysłu. Na wpisanie na listę UNESCO czeka już natomiast Stocznia Gdańska. Centrum Światowego Dziedzictwa pozytywnie zweryfikowało wniosek w tej sprawie.

Ostatnio Muzeum Gdańska poinformowało, że do Twierdzy Wisłoujście trafi 14,5 mln zł, w ramach unijnej pożyczki rewitalizacyjnej. Pieniądze zostaną wykorzystane na remont zabytku.

Czy Twierdza Wisłoujście powinna zostać wpisana na listę UNESCO?
82%

tak, to świetny pomysł

10%

trudno powiedzieć

8%

nie, bo nie jest aż tak wyjątkowa

zakończona

łącznie głosów: 1136