Tysiąc napisów na szybach PPNT w Redłowie

29 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba

Napisy na szybach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni na stałe wrosły w miejski krajobraz. W piątek pojawiło się tysięczne hasło, a od poniedziałku są prezentowane wyżej, bo firma, która wymyśliła ozdobę PPNT i zajmowała się nią, wyprowadza się z budynku.Skrzyżowanie ul. Stryjskiej i al. Zwycięstwa zobacz na mapie Gdyni to miejsce, gdzie zwykle trzeba "odstać swoje" w korku. Jest też sporo pieszych, którzy wsiadają do autobusów, trolejbusów czy SKM.

Napisy na szybach PPNT hitem wśród mieszkańcówI nie wyróżniałoby się niczym, oprócz szklanej elewacji budynku PPNT, gdyby nie fakt, że miejskie skrzyżowanie postanowili do ekspozycji wykorzystać przedstawiciele firmy Whizbrand. "Strzałem w 10" okazały się krótkie, zmieniające się w ciągu tygodnia napisy.

Pozytywne, przewrotne, z dozą ironii i humoru są częścią elewacji budynku od lipca 2014 roku. Pierwszym był napis "Miłego dnia". W kolejnych dniach w witrynach systematycznie zaczęły pojawiać się kolejne hasła. Inicjatywa została nazwana #WhizTalk.

Czytaj też: Napisy na PPNT. Wymyśl swój

Według niektórych hasła stały się wręcz jednym z jego symboli. Ich treść bywa przedmiotem codziennych dyskusji na portalach społecznościowych, a użytkownicy udostępniają je, traktując jako przesłanie na kolejne dni.

Firma się wyprowadza, napisy na PPNT zostająW piątek pojawił się tysięczny napis.

- Na ustawienie tylu niepowtarzalnych haseł #WhizTalk potrzebowaliśmy niemal czterech lat. Przez ten czas wielokrotnie ustawialiśmy hasła nawiązujące do tego, co dzieje się w mieście. Wiąże się z nim wiele fascynujących osobistych historii mieszkańców Gdyni - mówi Marcin Więckowski, założyciel firmy.
Mieszkańcy mogli bowiem zgłaszać od trzech lat swoje propozycje, wysyłając je na adres firmy. I nadal będą mogli to robić, tyle, że wyboru i ich ustawiania będą dokonywali pracownicy PPNT, bowiem firma Whizbrand zmienia swoją siedzibę.

- Największą zmianą będzie fakt, że napis będzie układany nie na trzecim, a na piątym piętrze PPNT Gdynia. Natomiast hasło wciąż będzie zawierało 17 znaków łącznie z odstępami oraz znakami specjalnymi. Będziemy się starać, by przekaz był pozytywny i nawiązywał do wydarzeń, którymi żyje miasto i jednocześnie na tyle uniwersalny, by każdy mógł się z nim zidentyfikować - opowiada Katarzyna Czapiewska z PPNT.
Co sądzisz o napisach na PPNT w Redłowie?
68%

lubię je czytać, cieszę się, że są

21%

są mi obojętne, nie zwracam na nie uwagi

11%

są niepotrzebne, nie podobają mi się

zakończona

łącznie głosów: 1473