Uchylono areszt skazanemu ws. pobicia "Zachara", a on uciekł

31 stycznia 2020, 7:00
Szymon Zięba
"Żaba" został przewieziony do Polski pod koniec lutego 2014 roku. Materiał archiwalny

Od dwóch lat policja stara się namierzyć Marcina Aściukiewicza ps. Żaba. Mężczyzna został skazany na rok więzienia za udział w pobiciu Daniela Z. ps. Zachar. Jak ustaliliśmy, "Żabie" uchylono areszt, a ten ostatecznie nie stawił się do odbycia kary. Kryminalni przypuszczają, że może ukrywać się na terenie Niemiec.O zatrzymaniu "Żaby" głośno było przed około sześcioma laty, kiedy to śledczy ogłosili, że mężczyzna - poszukiwany najpierw listem gończym, a następnie tzw. europejskim nakazem aresztowania - wpadł na terenie Holandii.

21 lutego 2014 roku wrócił do kraju w konwoju policyjnym. Niedługo później usłyszał zarzut związany ze sprawą udziału w pobiciu Daniela Z., ps. Zachar.

"Żabie" uchylono aresztZ wypowiedzi sędziego Tomasza Adamskiego, rzecznika Sądu Okręgowego w Gdańsku, wynika, że Marcin Aściukiewicz został w tej sprawie skazany 27 lutego 2017 r. na rok pozbawienia wolności. Jak jednak ustaliliśmy - "Żaba" znowu jest poszukiwany. Informacje te potwierdzają przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

- Oskarżony był w tej sprawie [dotyczącej udziału w pobiciu "Zachara" - dop. red.] pozbawiony wolności - tymczasowo aresztowany od 21 lutego 2014 roku do 22 października 2014 roku. W toku sprawy areszt uchylono. Do odbycia reszty kary nie stawił się - przyznaje sędzia Tomasz Adamski.
Co więcej, "Żaba" jest też poszukiwany do odbycia kary orzeczonej przez Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku.

- Marcin A. wyrokiem z 17 września 2014 r. skazany został za: udział w pobiciu, wymuszenia rozbójnicze na kwoty 22,4 tys zł i 1,5 tys. zł w zamian za "spokój", "ochronę" przy prowadzeniu agencji towarzyskich na karę łączną 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Pozostało mu do odbycia 2 lata i 9 miesięcy - wylicza sędzia Adamski.

Poszukiwany na terenie Niemiec i z fałszywymi dokumentami?"Żaba" jest poszukiwany listami gończymi w obu sprawach. Pracują nad tym kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

- Mężczyzna od 2018 roku jest poszukiwany listami gończymi na terenie kraju oraz europejskim nakazem aresztowania. Na poszukiwanym ciążą wyroki sądowe za udział w bójce i wymuszenie rozbójnicze. Podczas pracy kryminalni zdobyli informacje, że mężczyzna może przebywać na ternie Niemiec oraz że najprawdopodobniej posługuje się fałszywymi dokumentami - informuje asp. sztab Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Śmiertelne pobicie "Zachara" z 2009 rokuPrzypomnijmy: Daniel Z. ps. "Zachar" był uważany za jednego z szefów trójmiejskiego półświatka, chociaż formalnie nigdy nie został skazany prawomocnym wyrokiem.

Czytaj też: Archiwum X, czyli pomorscy śledczy od spraw beznadziejnych

Jego "kariera" zakończyła się gwałtownie - został śmiertelnie pobity w nocy 14 lipca 2009 roku, przy pętli autobusowej na ul. Droszyńskiego zobacz na mapie Gdańska w Oliwie.
Sądy powinny uchylać areszty w sprawach podobnych do pobicia "Zachara"?
9%

tak, jeżeli zgromadzono dowody i nie ma obaw, że oskarżony ucieknie

9%

tak, ale oskarżony powinien być pod ścisłym nadzorem policji

82%

nie, oskarżony powinien czekać na wyrok za kratami

zakończona

łącznie głosów: 1875