Ucieczka na Grodzisko

1 marca 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Najnowszy artukuł na ten temat Drugie podejście do budowy gdańskiego planetarium
W ostatnim czasie dużo zamieszania obserwujemy wokół terenów nad Dworcem PKS w Gdańsku znanych jako Grodzisko lub Forty. Na wiele lat zapomniano o tym atrakcyjnie położonym miejscu z pięknym widokiem na stary Gdańsk. W ubiegłym roku na najwyższym bastionie został postawiony pomnik w formie Krzyża upamiętniający dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

Sporządzono już także wstępne plany zagospodarownia kolejnych terenów Grodziska. Projekt zakłada powstanie w sąsiedztwie aresztu śledczego kompleksu handlowego. Pracownicy aresztu obawiają się, że stworzenie w bliskim sąsiedztwie wysokiej zabudowy umożliwi nielegalne kontakty z osobami osadzonymi w areszcie, a to z kolei może znacznie ułatwić ucieczkę z aresztu. Czy zagospodarowanie tak atrakcyjnego terenu jakim są gdańskie forty może zostać wstrzymane przez zastrzeżenie aresztu śledczego?

Czy istnienie aresztu śledczego w centrum miasta to wystarczający powód by teren wokół niego pozostawić nie wykorzystany? W jakim stopniu wybudowanie w pobliżu aresztu centrum usługowo - handlowego może wpłynąć na zabezpieczenie więźniów? Czy każda trójmiejska inwestycja musi spotykać się z protestami? Pawilony handlowe nie wydają się najlepszym pomysłem, ale zagospodarowanie grodziska jest koniecznością. Niechęć do odstąpienia części terytorium zarządzanego przez Areszt Śledczy wydaje się być prawdziwym motywem działania jego władz, a rzekoma obawa o utrudnione zabezpieczenie więzienia chyba tylko gładką wymówką.