Ulgi w czynszu. Samorządy znowu wspierają restauratorów

28 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Branża gastronomiczna walczy o przetrwanie. Wsparcie od samorządów ma jej pomóc przetrwać kryzys. Więcej zdjęć (5)

Branża gastronomiczna walczy o przetrwanie. Wsparcie od samorządów ma jej pomóc przetrwać kryzys.

fot. Mateusz Słodkowski/ Trojmiasto.pl

Branża gastronomiczna walczy o przetrwanie. Wsparcie od samorządów ma jej pomóc przetrwać kryzys.

fot. Mateusz Słodkowski/ Trojmiasto.pl

Trójmiejskie samorządy znowu wyciągają pomocną dłoń do branży gastronomicznej, boleśnie dotkniętej przez obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią. W Gdyni wraca "falochron", czyli zwolnienie z czynszu dla restauratorów prowadzących działalność w miejskich lokalach. Gdańsk i Sopot obniżają czynsze do 1 zł.Trójmiejskie samorządy uruchomiły programy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii po raz pierwszy w marcu - w czasie pierwszego lockdownu. Teraz do tych rozwiązań wracają w związku z nowymi rządowymi obostrzeniami, które mocno uderzają głównie w branżę gastronomiczną.

Przypomnijmy: od ostatniej soboty restauracje mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos.

Bary i puby komentują obecną sytuację

Zakaz prowadzenia stacjonarnej działalności oburzył trójmiejskich gastronomików, którzy swoje niezadowolenie najpierw wyrazili w proteście pod gdańskim Urzędem Miejskim, a w ostatnią niedzielę protestowali w ramach akcji "Gastro Strajk" przy fontannie Neptuna.

Jedzenie na telefon w Trójmieście"Gastro Strajk" w ostatnią niedzielę w Gdańsku

W Gdyni wraca "falochron". Mniejsze do 100 tys. zł przychody miesięczne dla miastaPrezydent Gdyni Wojciech Szczurek poinformował, że w związku z trudną sytuacją branży gastronomicznej miasto przywraca tzw. "falochron", z którego korzystać mogą restauratorzy prowadzący działalność w miejskich lokalach.

- Podjąłem decyzję, by na czas zakazu prowadzenia stacjonarnej działalności zwolnić z czynszu najemców i dzierżawców branży gastronomicznej, którzy korzystają z nieruchomości miasta i jego jednostek. Wiele barów, kawiarni i restauracji działa w lokalach właścicieli innych niż miasto. Gorąco apeluję, by zdecydowali się na taki sam krok i pozwolili przetrwać gastronomikom - zaznaczył prezydent Gdyni.
Czytaj też: Tak restauracje radzą sobie z obostrzeniami

Na podstawie złożonego wniosku wszyscy przedstawiciele branży gastronomicznej mogą skorzystać ze 100 proc. zwolnienia z opłaty czynszu za lokal wynajmowany lub nieruchomość dzierżawioną od miasta przez okres trwania obostrzeń w obecnej formie.

- Szacuje się, że miesięczny ubytek w dochodach miasta z tego tytułu może wynieść do 100 tys. zł miesięcznie. Falochron traktujemy jak inwestycję w istnienie firm, które płacą podatki oraz zapewniają miejsca pracy. Gdyby jednak lockdown miał trwać bardzo długo, może się okazać, że budżet miasta, bardzo już dotknięty obciętym PIT-em oraz kredytowaniem edukacji, przestanie to wytrzymywać - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jak skorzystać z ulgi w Gdyni?Właściciel restauracji lub baru musi złożyć wniosek, który można skierować bezpośrednio na adres e-mailowy falochron.biznesu@gdynia.pl. Przedsiębiorca powinien podać w nim m.in. podstawowe dane dotyczące działalności, dane adresowe i kontaktowe, tak aby ułatwić zweryfikowanie informacji o danej firmie. Można to zrobić także za pomocą ePUAP lub w formie tradycyjnej.

Gdańsk obniża czynsze do symbolicznej złotówkiGdańsk ponownie uruchamia pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. W listopadzie czynsz dla działalności gastronomicznej prowadzonej w miejskich lokalach zostaje obniżony do 1 zł. W grudniu z ulgi będą mogli skorzystać też przedstawiciele wszystkich dotkniętych pandemią branż.Wysokość zniżki uzależniona będzie od tego, jak bardzo spadły obroty w prowadzonej przez nich działalności.

 • Jeśli przedsiębiorcy wykażą spadek obrotów między 30 a 60 proc. będzie im przysługiwała ulga w wysokości 50 proc. czynszu najmu za grudzień 2020 r.
 • Przedsiębiorcy, którzy wykażą spadek obrotów wyższy niż 60 proc., mogą liczyć na obniżkę czynszu do 1 zł za grudzień 2020 r.


Wnioski w tej sprawie przyjmują Gdańskie Nieruchomości.

Jakie koszty programu w Gdańsku?Gdańsk na razie nie podaje, ile kosztować będzie budżet miasta wprowadzenie obecnych ulg - wszystko zależy od tego, ilu przedsiębiorców skorzysta z programu wsparcia. Miasto podsumowało natomiast wiosenną edycję pakietu pomocowego.

- Po weryfikacji wniosków wsparcie otrzymało ponad 200 przedsiębiorców. Łączna wysokość udzielonego wsparcia wyniosła 1 345 436.27 zł brutto. Ponadto ponad 50 przedsiębiorców, których działalność nie została ograniczona w ramach rozporządzeń, ale również dotknęły ich skutki epidemii, skorzystało z możliwości obniżenia wysokości stawki czynszu za łączną kwotę niemal 110 tys. zł. Przygotowano też uproszczenia dotyczące udzielania zamówień na remonty lokali. W ramach Gdańskiego Programu Wsparcia Przedsiębiorców od kwietnia 2020 r. do dziś ogłosiliśmy 40 postępowań na uproszczonych zasadach, zlecając remont 47 lokali o łącznej wartości niemal 4 mln zł - wylicza Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.
Przedstawiciele trójmiejskiej branży gastronomicznej wyszli ostatnio protestować na ulicach. Więcej zdjęć (5)

Przedstawiciele trójmiejskiej branży gastronomicznej wyszli ostatnio protestować na ulicach.

fot. Mateusz Słodkowski/ Trojmiasto.pl

Przedstawiciele trójmiejskiej branży gastronomicznej wyszli ostatnio protestować na ulicach.

fot. Mateusz Słodkowski/ Trojmiasto.plSopot zachęca do zamawiania jedzenia na wynos i też obniża czynszeWiosną 2020 r. Sopot wprowadził pakiet pomocowy dla sopockich przedsiębiorców.

Poza wprowadzeniem ulg urzędnicy promowali obiekty gastronomiczne, które w okresie zamknięcia lokali w dalszym ciągu prowadziły sprzedaż posiłków na wynos. Teraz wracają z drugą odsłoną tej akcji.

Zobacz też: Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów. Akcja lokali

- W tym trudnym dla przedsiębiorców czasie chcemy wesprzeć branżę gastronomiczną. Zachęcamy więc wszystkich mieszkańców do korzystania z oferty sopockich restauracji - mówi Anna Golec-Mastroianni, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej. - Wszyscy jesteśmy w trudnej sytuacji i dlatego tym bardziej powinniśmy pomagać jedni drugim. Wykorzystajmy ten czas na wypróbowanie menu z nowych miejsc. Każde zamówienie będzie miało ogromne znaczenie.
Miasto zachęca wszystkich do zgłaszania swoich obiektów na adres e-mailowy przepisnasopot@sopot.pl.

Do "Gastro Strajku" przyłączyli się też pracownicy sopockiej gastronomii. Więcej zdjęć (5)

Do "Gastro Strajku" przyłączyli się też pracownicy sopockiej gastronomii.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do "Gastro Strajku" przyłączyli się też pracownicy sopockiej gastronomii.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Oprócz tego Sopot także zdecydował się na obniżki czynszów dla restauratorów prowadzących działalność w miejskich lokalach. Na mocy zarządzenia prezydenta czynsz został obniżony do symbolicznej złotówki za miesiąc. Przedsiębiorcy z Sopotu będą płacić symboliczne opłaty do czasu odwołania obostrzeń, tj. do odwołania zakazu prowadzenia działalności gastronomicznej w strefie czerwonej.

Oprócz obniżki czynszu wsparciem dla podmiotów gospodarczych w Sopocie będzie możliwość, aby właściciele lokali objętych zakazem prowadzenia działalności gastronomicznej, a posiadający zezwolenia na ustawienie ogródków bądź obiektów gastronomicznych, mogli wystąpić o zmianę obowiązujących zezwoleń, tj. skrócenie ich do dnia zakazu wprowadzonego przez rząd z uwagi na stan epidemiczny. W przypadku już wniesionych opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego środki te będą zwracane. Możliwe będzie również pomniejszenie opłaty za śmieci.

Dotychczasowe wsparcie miasta dla przedsiębiorców wyniosło ponad 1 mln 200 tys. zł.

Rząd też deklaruje wsparcieWe wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przeznaczy nawet 2 mld zł na wsparcie dla firm dotkniętych obecnymi obostrzeniami. Wskazał przedsiębiorców z branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness oraz firmy handlowe.

Rządowy program wsparcia zakłada m.in. zwolnienie ze składki ZUS w listopadzie, jeśli przychody spadną firmom o 40 proc. w porównaniu do ubiegłego roku oraz dopłaty do utrzymania miejsc pracy.

Rząd konsultuje również możliwość dopłat do czynszów.

- Ta sprawa jest często podnoszona przez przedsiębiorców. Ułatwienia w płaceniu czynszów to pilny temat, który konsultujemy. Sprawa nie jest jednak prosta, bo wiąże się z międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.
Czy samorządy powinny wspierać branżę gastronomiczną?
64%

tak, bo jej działalność leży też w interesie miast

13%

na pewno nie całą; powinny wspierać tylko przedsiębiorców w najtrudniejszej sytuacji

12%

trudno powiedzieć, wszystko zależy od formy tego wsparcia

11%

nie, przedsiębiorcy powinni radzić sobie sami w tej sytuacji

zakończona

łącznie głosów: 246

Opinie (77) 2 zablokowane

 • Czyli (6)

  Szykują się podwyżki dla Gdańszczan...
  Chyba nikt nie sądzi, że tak po prostu utną zyski i będą stratni...

  Smutne ludzie będą płacić za bezmyślność (nie)rządu

  • 39 10

  • Przecież zawsze za wszystko płaci społeczeństwo. (1)

   Wszelkie 500+, czy inne wymysły, ulgi, itp.
   Za wszystko płacą tacy jak ja czy ty.

   • 16 1

   • ale przecież te pieniądze na 500+ rosną na specjalnym drzewie na Nowogrodzkiej, więc można

    zerwać trochę więcej i rozdać na czynsze, no i najlepiej zasadzić jeszcze parę takich drzewek

    • 2 1

  • Widzisz oni nie rozumieją że wszystko co jest np gminne czy miejskie powstało bo mieszkańcy to wypracowali i ufundowali w postaci podatków a podatki zapłacili dzięki temu że pracowali :)))
   I oni teraz tym ludziom

   Widzisz oni nie rozumieją że wszystko co jest np gminne czy miejskie powstało bo mieszkańcy to wypracowali i ufundowali w postaci podatków a podatki zapłacili dzięki temu że pracowali :)))
   I oni teraz tym ludziom nie pozwalają zarabiać czyli sami nie dostaną swojej michy a zachowują się jakby mieli swoje pieniądze a tak de facto nie maja i co więcej są sługami mieszkańców. Urzędnik ma służyć i jest na utrzymaniu lokalnego biznesu a myśli że jest Panem :)
   Paradoks co :)

   • 14 2

  • Podwyżki za lokale komunalne są od października.

   Czynsze mamy najwyższe w Polsce.Tak mieszkańcom sie pomaga.

   • 6 2

  • I co to zmieni? Przeciez pracodawcy nie opłaca się utrzymywać kelnerek. Czynsz w dół, a i tak połowa zatrudnionych w gastro straci pracę.

   • 1 0

  • wolę zeby moje podatki szly na to aby lokalni przedsiebiorcy mieli mozliwosc przetrwania pandemii anizeli na zasilki dla alkoholików i nierobów, albo co gorsza na pensje poselskie i inne 'potrzeby' politykow.

   wolę zeby moje podatki szly na to aby lokalni przedsiebiorcy mieli mozliwosc przetrwania pandemii anizeli na zasilki dla alkoholików i nierobów, albo co gorsza na pensje poselskie i inne 'potrzeby' politykow. przynajmniej tutaj mam naoczny efekt i wpływ moich pieniedzy na moje otoczenie. restauratorzy albo dostaną zapomogę albo będą musieli zamknac lokale, to jest proste jak 2+2, wystarczy pomyslec.

   • 1 1

 • (1)

  Z jakiej to okazji ???
  Sezon turystyczny się skończył a oni jeszcze profity dostają ....

  • 22 19

  • Sio won - nie pisz bzdur

   • 0 0

 • Podpalają komuś z premedytacją biznes i jednocześnie dają gaśnicę i zapomogę.

  • 20 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

Bezpieczny strajk branży gastronomicznej przeciwko obostrzeniom w działaniu

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl