Będzie przebudowa ulicy przy gdyńskim stadionie. 9,5 mln zł na realizację

13 października 2021, 18:00
Patryk Szczerba

Gdynia planuje remont ul. Stryjskiej, na odcinku od Olimpijskiej do ronda Macieja BrzeskiegoMapka. Ma kosztować blisko 9,5 mln zł, będzie realizowany w oparciu o procedurę ZRID. Nie obejmie przebudowy wiaduktu, ale za to powstanie osobny lewoskręt w ul. Halicką.400-metrowy odcinek ulicy Stryjskiej, znajdującej się przy Stadionie Miejskim w Gdyni, pozornie nie wydaje się istotny z komunikacyjnego punktu widzenia. Ale tylko pozornie. Zwłaszcza w godzinach szczytu bywa newralgicznym punktem na drodze zmotoryzowanych mieszkańców miasta.

Problemy na skrzyżowaniu i pod wiaduktemZatory pojawiają się przy skrzyżowaniu z ul. Halicką. Również piesi i rowerzyści nie mają łatwo z powodu wiaduktu, po którym biegnie linia kolejowaMapka. Przejście wąskim chodnikiem pod konstrukcją, kiedy obok jadą samochody, jest niebezpieczne. Zgodnie z przepisami rowerzyści powinni jechać ulicą. Niektórzy jednak próbują przedostać się jednak chodnikiem. Moment nieuwagi i mogą znaleźć się na jezdni.

Dodatkowo problemy powoduje wysokość wiaduktu. W 2017 roku pisaliśmy, że kłopoty z przejazdem pod nim mają autobusy na gaz. Z tego powodu na trasę linii w kierunku Witomina były kierowane pojazdy starszego typu. Rozwiązaniem miało być obniżenie jezdni w tym miejscu.

Ciężarówka pod wiaduktem. Film z lipca


ZRID dla przebudowy ul. StryjskiejW ostatnim czasie pojawiło się ogłoszenie o wydaniu decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID dla przebudowy ul. Stryjskiej.

Dodajmy, że decyzje mają charakter administracyjny, przez co nie wymagają zgody stron, których dotyczą, a w szczególności właścicieli nieruchomości objętych decyzją. Na ich podstawie może zostać udzielone pozwolenie na budowę drogi.

Zapytaliśmy o plany w tym zakresie. Urzędnicy informują, że przebudowa drogi ul. Stryjskiej w Gdyni jest rzeczywiście planowana.

Zakres prac obejmuje odcinek o długości ok. 400 metrów od Węzła Macieja Brzeskiego do skrzyżowania z ul. Olimpijską.

Budowa będzie polegać na:

  • wymianie konstrukcji nawierzchni jezdni głównej,
  • wykonaniu chodników,
  • zatok autobusowych,
  • zjazdów publicznych,
  • fragmentów ścieżki rowerowej,
  • azyli dla pieszych.


Prawie 9,5 mln zł za prace, ale bez przebudowy wiaduktuW ramach zadania przebudowana zostanie również kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz oświetlenie uliczne. Usunięte zostaną również kolizje z sieciami uzbrojenia terenu. Jezdnia ma być obniżona.

- Projekt przewiduje także wykonaniu lewoskrętu do ul. Halickiej wraz z przebudową jej włączenia. W ramach tego zadania nie przebudowujemy wiaduktu - wskazuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

W prezentowanych przez nas kilka tygodni temu planach inwestycji drogowych w Gdyni na 2022 roku ul. Stryjskiej nie było, więc zapytaliśmy też urzędników o datę rozpoczęcia prac.

- Rozpoczęcie prac będzie możliwe w momencie, kiedy będą zabezpieczone środki w budżecie - odpowiada Marek Łucyk.
Wiadomo za to, że szacowany koszt przebudowy to 9,4 mln zł.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (128)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.