Umiesz być mobilny bez samochodu? Możesz się przekonać

15 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski, Krzysztof Koprowski

Przez tydzień władze Trójmiasta będą przekonywać, że wspierają zrównoważony transport, a nie wyłącznie komunikację samochodową. W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności przez jeden dzień - w przyszłą sobotę - kierowcy będą mogli za darmo przejechać się komunikacją publiczną. Będą też festyny i imprezy.Gdynia: zakaz parkowania na części ul. StarowiejskiejW Gdyni największą zmianą będzie ożywienie ul. Starowiejskiej. Na odcinku od 3 Maja zobacz na mapie Gdyni do ul. Mściwoja zobacz na mapie Gdyni nie będzie tam można parkować ani zatrzymywać się, od poniedziałku 17 września do kolejnej niedzieli. Zamiast stojących tu zwykle samochodów pojawią się ogródki gastronomiczne, odbędzie się kiermasz, turniej ping-ponga i konkursy dla mieszkańców i gości.

Urzędnicy zapowiadają, że będą testować przejścia dla pieszych pod kątem "priorytetu" dla nich. Na czym będzie on polegał? Piesi nadal będą musieli "poprosić" o przejście, wciskając przycisk. Tylko że nie będą czekać zwyczajowych 2 minut, a jedynie 5 sekund. Jak będzie, gdy Tydzień Mobilności się skończy? Zapewne po staremu.

- Odbędą się też m.in. warsztaty dla seniorów z poruszania się rowerem po mieście a pasażerowie autobusów otrzymają 18 września śniadania i przekąski. W Infoboxie będzie można podebatować z ekspertami przy kawie - mówi Alicja Pawłowska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Tematy rozmów: planowanie przestrzeni, publicznej zieleni czy organizacji ruchu w mieście.

Gdańsk promuje jazdę rowerami oraz hulajnogamiGdańsk podczas tegorocznego Tygodnia Mobilności stawia przede wszystkim na promocję ruchu rowerowego oraz korzystania z hulajnóg.

- Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem mobilności aktywnej. Wpisujemy się w hasło tegorocznej edycji "Przesiadaj się i jedź", gdyż zachęcamy mieszkańców do korzystania z różnych środków transportu. Przyszłościowo patrzymy na komunikację w mieście, więc będziemy również konsultować z mieszkańcami wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Pikniki na Chełmie oraz w ŚródmieściuW sobotę (15 września, godz. 11-14) przewidziano piknik na pętli Chełm Witosa zobacz na mapie Gdańska, podczas którego przygotowano gry i zabawy dla najmłodszych, a dla łakomczuchów darmową grochówkę. Będzie też stacjonarna prezentacja zabytkowego taboru tramwajowego, a dla rowerzystów serwis rowerowy.

Dla mieszkańców Stogów i Kokoszek przygotowano specjalne autobusy, które tego dnia mają zapewnić punktualne i komfortowe dotarcie na festyn. Odjazd ze Stogów (przystanek Pasanil) zaplanowano o godz. 10:30, zaś z Kokoszek (przystanek Nowatorów) o godz. 10:15 (autobus zatrzymuje się na pośrednich przystankach na ul. Kartuskiej do przystanku Damroki).

- To tylko część atrakcji szykowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Reszta to niespodzianka, ale już dziś rezerwujmy sobie sobotnie przedpołudnie na dobrą rodzinną zabawę - zachęca Jerzy Dobaczewski, dyrektor ZTM w Gdańsku.
W niedzielę zaplanowano jeszcze jeden piknik pod hasłem "Ekomobilności". Tym razem odbędzie się na ul. Szafarnia zobacz na mapie Gdańska i Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska (godz. 11-15). W jego programie przewidziano warsztaty dla dzieci "Smog, czyli co nas truje" oraz strefy animacji plastycznych i relaksu. Ponownie będzie można skorzystać z serwisu rowerowego.

Rowerowe podróże z przewodnikiem, biblioteczna gra terenowaW tygodniu (od poniedziałku do soboty) Gdańsk zachęca do wspólnych podróży rowerowych z przewodnikiem: przez tereny zieleni lub najstarsze dzielnice Gdańska. Podczas tych wydarzeń będzie możliwość przetestowania rowerów elektrycznych. Udział w przejazdach wymaga rejestracji przez formularz internetowy.

W tych samych dniach, czyli 17-22 września, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje grę terenową, polegająca na odwiedzaniu jej filii i rozwiązywaniu czytelniczych zagadek. Warunkiem uczestnictwa jest przemieszczanie się pomiędzy oddziałami bez użycia auta.

Zdjęcia z rowerem, trasa autobusu autonomicznegoDla osób, które kochają swoje rowery lub hulajnogi i marzą o profesjonalnym zdjęciu, przygotowano bezpłatne sesje fotograficzne. Przed obiektywem aparatu będzie można pozować w poniedziałek na ul. Szafarnia (godz. 15:30 - 17:30) oraz w czwartek na ul. Piwnej zobacz na mapie Gdańska (godz. 15:30-17:30).

We wtorek w centrum handlowym Manhattan zobacz na mapie Gdańska (sala na III piętrze) w godz. 17-19 odbędą się konsultacje dotyczące projektu Sohjoa Baltic, czyli autobusów, które mogą się poruszać autonomicznie, bez potrzeby angażowania kierowcy. W ramach konsultacji będzie wybierana trasa dla testów tego pojazdu w Gdańsku.

Czytaj też: Gdańsk przetestuje pojazd bez kierowcy

We wtorek przewidziano lekcję komunikacyjną dla seniorów w Centrali Ruchu ZTM. W czwartek natomiast w podobnej lekcji udział wezmą wszyscy zainteresowani, którzy skorzystają z zaproszeń rozdawanych podczas pikniku na Chełmie.

W czwartek odbędą się warsztaty "Aspekty prawne autonomicznej mobilności" w ramach projektu autonomicznego autobusu w Gdańsku (obowiązują internetowe zapisy).

Europejski Dzień Bez SamochoduSobota (22 września) to Europejski Dzień Bez Samochodu, czyli prawdziwy, życiowy egzamin dla kierowców z umiejętności korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej w Trójmieście.

Pewnym ułatwieniem jest brak potrzeby zakupu odpowiedniego biletu - wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, by podróżować bezpłatnie autobusami, tramwajami i pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej.

Przypominamy: pasażerowie, którzy nie posiadają samochodu, tego dnia muszą skasować zwykły bilet. Na pocieszenie pozostaje zakup biletów z limitowanej serii ZTM z promocją Europejskiego Tygodnia Mobilności na rewersie biletu.

Darmowa linia autobusowa między Gdynią i GdańskiemW sobotę, 22 września, funkcjonować będzie bezpłatna linia autobusowa 101. Linię obsługiwać będą autobusy przegubowe z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz z przedsiębiorstwa Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Linia 101 będzie funkcjonować na trasie:

GDYNIA DWORZEC GŁÓWNY PKP - Wójta Radtkego - plac Kaszubski - Świętojańska - al. Piłsudskiego - Władysława IV - al. Zwycięstwa - al. Niepodległości - al. Grunwaldzka - al. Zwycięstwa - Błędnik - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Armii Krajowej - GDAŃSK ŚRÓDMIEŚCIE SKM - Armii krajowej - Okopowa - Wały Jagiellońskie - Podwale Grodzkie - Błędnik - al. Zwycięstwa - al. Grunwaldzka - al. Niepodległości - al. Zwycięstwa - Świętojańska - 10 Lutego - Dworcowa - GDYNIA DWORZEC GŁÓWNY PKP.

Na trasie linii 101 obowiązywać będą wszystkie istniejące przystanki.

Zobacz rozkład linii 101.

Tańsze bilety do zoo oraz zwiedzanie portu lotniczegoKto samochodu nie posiada lub/i nie chce skorzystać z komunikacji miejskiej tego dnia, może w Gdańsku ponownie wsiąść na rower i dotrzeć nim np. do oliwskiego zoo zobacz na mapie Gdańska. W sobotę dla rowerzystów bilety będą w promocyjnej cenie 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

W sobotę będzie też można odbyć wspólną wycieczkę na hulajnogach po Gdańsku (zapisy przez formularz) lub zwiedzić gdański terminal portu lotniczego (tutaj także trzeba zgłosić chęć uczestnictwa).

Europejski Dzień Bez Samochodu w 2016 r.