stat

Umorzono sprawę zabójstwa sprzed ponad 30 lat

13 sierpnia 2019, 11:30
Rafał Borowski

Sąd Okręgowy w Gdańsku umorzył sprawę zabójstwa starszej kobiety, do którego doszło w maju 1987 roku w jej mieszkaniu przy ul. Długiej zobacz na mapie Gdańska w centrum miasta. Oskarżony o tę zbrodnię mężczyzna, który już od dawna znajdował się w fatalnym stanie zdrowia, zmarł kilka dni temu w jednym z domów opieki na Pomorzu. Choć zdaniem jego obrońcy sprawcą mógł być ktoś inny, to - o ile wciąż żyje - nigdy nie poniesie konsekwencji swojego czynu. Zgodnie z polskim prawem karalność zabójstwa ustaje, gdy od chwili jego popełnienia upłynęło 30 lat.Przypomnijmy: w maju 2016 roku informowaliśmy o zatrzymaniu 64-letniego wówczas Tadeusza W., mieszkańca okolic Gdańska, któremu prokuratura postawiła zarzut dokonania zabójstwa starszej kobiety, Jadwigi S.. Została ona zamordowana we własnym mieszkaniu, które znajdowało się w jednej z kamienic przy ul. Długiej. Sprawca roztrzaskał głowę kobiety przy użyciu tłuczka do ciasta.

Jednak to nie brutalność tego czynu spowodowała, że o zatrzymaniu 64-latka rozpisywały się media w całym kraju. Do zabójstwa doszło bowiem w maju 1987 roku, a więc do zatrzymania domniemanego sprawcy doszło po upływie aż 29 lat od śmierci Jadwigi S.

Wyścig z czasem, a właściwie z przedawnieniemZatrzymanie i postawienie Tadeuszowi W. zarzutu zabójstwa było pokłosiem wielomiesięcznej pracy prokuratorów i funkcjonariuszy z Zespołu Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, zwanego potocznie Archiwum X. Było to jedno z najstarszych i niewyjaśnionych, lecz wciąż nieprzedawnionych zabójstw w całym kraju, którego domniemanego sprawcę wreszcie udało się ustalić. W tym miejscu należy wspomnieć, że zgodnie z treścią art. 101 § 1 Kodeksu karnego karalność zbrodni zabójstwa ustaje, gdy od chwili jej popełnienia upłynęło 30 lat.

Postępowanie sądowe przeciwko Tadeuszowi W. rozpoczęło się na początku tego roku. Jak udało nam się ustalić, w ubiegłym tygodniu zostało ono umorzone. Oskarżony, który od kilku lat był ciężko chory, zmarł w jednym z domów opieki na terenie województwa pomorskiego. W związku z tym, można by stwierdzić, że Tadeusz W. umknął sprawiedliwości.

Wątpliwości obrońcy oskarżonegoJednak czy na pewno to właśnie on pozbawił życia Jadwigę S.? I nie chodzi bynajmniej o fakt, że Tadeusz W. konsekwentnie nie przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Zdaniem obrońcy zmarłego mężczyzny w tej sprawie było naprawdę wiele wątpliwości, które należało rozstrzygnąć na jego korzyść.

- W mojej opinii od samego początku była to sprawa poszlakowa. Wystarczy przypomnieć, że gdy prokuratura wniosła akt oskarżenia, postanowieniem Sądu Okręgowego w Gdańsku został on początkowo zwrócony do uzupełnienia. Było w nim zbyt dużo niewyjaśnionych okoliczności. Przede wszystkim występowało w nim kilka innych wersji osobowych sprawcy, a pozostałe nie zostały jednoznacznie wykluczone. Innymi słowy, w tej sprawie wytypowano jeszcze kilku potencjalnych zabójców. Część z nich już nie żyje, a tożsamości pozostałych nigdy nie udało się ustalić - komentuje adwokat Adrian Wrocławski.

Opinie biegłych profilerówObrońca oskarżonego stoi na stanowisku, że akt oskarżenia miał nie opierać się na mocnym materiale dowodowym. Jest to o tyle śmiała teza, że jak informowała w mediach prokuratura, w zgromadzonym materiale znajdowały się odciski palców Tadeusza W., które zostały zabezpieczone na miejscu zabójstwa. Nasz rozmówca przypomina jednak, że zamordowana Jadwiga S. trudniła się nielegalną sprzedażą alkoholu, a przez mieszkanie przy ul. Długiej regularnie przewijało się wielu "petentów", których ślady daktyloskopijne bez trudu można było odnaleźć na meblach czy klamkach.

- W tej sprawie brakowało po prostu jakiegokolwiek mocnego dowodu, na podstawie którego można by przypisać winę oskarżonemu. Co ciekawe, akt oskarżenia był w znacznym stopniu oparty na opiniach biegłych profilerów. Tłumacząc to w bardziej obrazowy sposób, z tych opinii wynikało, że charakter mojego klienta pasował do sprawcy zabójstwa. Wydaje się, że taki dowód może co najwyżej pomóc wytypować sprawcę, a nie doprowadzić do jego skazania - kontynuuje adw. Wrocławski.

Uznanie dla wytrwałości prokuraturyNa poparcie swych wątpliwości obrońca przypomina również, że sąd odmówił prokuraturze zastosowania wobec jego klienta tymczasowego aresztowania, które jest stosowany wobec przytłaczającej większości oskarżonych o zbrodnię zabójstwa.

- Sąd pierwszej instancji odmówił zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Prokuratura złożyła zażalenie na to postanowienie, ale sąd drugiej instancji utrzymał je w mocy i stwierdził, że przedstawione dowody są na to za słabe. Skoro dowody były zbyt słabe na zastosowanie tymczasowego aresztowania, to co dopiero mówić o oskarżeniu i udowodnieniu winy? Byliśmy przygotowani na to, aby udowodnić niewinność oskarżonego, gdyż oskarżenie od samego początku było naznaczone słabością dowodową. Mimo to chylę czoła przed prokuraturą i policją za to, że do samego końca próbowała wyjaśnić tę sprawę - uzupełnia adw. Wrocławski.

Zawieszenie postępowania sądowegoNa koniec warto wspomnieć, że trwające kilka miesięcy postępowanie sądowe praktycznie stało w martwym punkcie. Powodem impasu był fatalny stan zdrowia Tadeusza W., który uniemożliwiał mu przebywanie na ławie oskarżonych. Sąd wprawdzie podjął starania w celu zapewnienia na sali sądowej odpowiednich warunków, które nie zagrażałyby zdrowiu lub życiu chorego, ale było już na to za późno.

- Jeszcze zanim postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte, stan zdrowia podejrzanego, a potem oskarżonego był naprawdę ciężki. Chorował na wiele różnego rodzaju chorób, co wykluczało jego udział w postępowaniu. Zostało to potwierdzone w sporządzonej przed pierwszą rozprawą opinii biegłego. W związku z tym sąd zawiesił postępowanie, co zostało zaskarżone przez prokuraturę. Sąd drugiej instancji uchylił zaskarżone postanowienie i wskazał, że należy ustalić, czy istnieje możliwość wzięcia udziału oskarżonego w rozprawie, np. w obecności lekarza czy poprzez stworzenie mu na sali sądowej specjalnych warunków. Biegli mieli wydać w tym zakresie kolejną opinię, ale nie zdążyli, gdyż nastąpił zgon oskarżonego - uzupełnia adw. Wrocławski.
Sprawę zabójstwa Jadwigi S., w tym także wspomniany wątek jego innych, potencjalnych sprawców, postaramy się szerzej opisać w kolejnym artykule, który powinien ukazać się w Trojmiasto.pl w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Chciał(a)byś przeczytać więcej publikacji na temat nierozwiązanych spraw kryminalnych?
92%

tak, to może być szansa na ich rozwiązanie

8%

nie, to tylko utrudni pracę organów ścigania

zakończona

łącznie głosów: 808