stat

Unia daje blisko 1 mld zł na lepszy wyjazd z Trójmiasta

25 listopada 2018, 18:00
bra

Budowa trzech odcinków Trasy Kaszubskiej z Gdyni w stronę Lęborka i Słupska kosztować będzie blisko 1,5 mld zł. Właśnie podpisana została umowa na unijne dofinansowanie inwestycji, które wyniesie 984 mln zł. 40-kilometrowa ekspresówka ma być gotowa w 2021 roku.Budowa Trasy Kaszubskiej, czyli alternatywnej drogi wyjazdu z Trójmiasta w kierunku zachodnim, podzielona została na cztery odcinki:


  1. z Gdyni do Szemuda (20 km) - zaprojektuje i zbuduje PolAqua za ok. 817 mln zł w 34 miesiące (umowa podpisana w marcu)

  2. z Szemuda do Luzina (10 km) - zaprojektuje i zbuduje Budimex za 335,8 mln zł w 34 miesiące (umowa podpisana w czerwcu)

  3. z Luzina do Bożegopola Wielkiego (10 km) - zaprojektuje i zbuduje PORR za 338 mln zł w 31 miesięcy (umowa podpisana w czerwcu)

  4. z Bożegopola Wielkiego do Lęborka - na razie nie będzie realizowany. Ten fragment drogi ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.Mimo że prace projektowe już trwają, dopiero teraz podpisana została umowa na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wraz z wykupem gruntów realizacja Trasy Kaszubskiej może pochłonąć nawet 2 mld zł (sama budowa 1,5 mld zł). Kwota z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przeznaczona na ten cel wyniosła ponad 984 mln zł.

Fizycznie budowa poszczególnych odcinków rozpocznie się wiosną i latem przyszłego roku. Wszyscy wykonawcy powinni uporać się ze swoimi zadaniami do końca 2021 roku. Należy jednak zaznaczyć, że w czasie trwania robót wyłącza się okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca, co może nieco wydłużyć te terminy.
Czekasz na otwarcie Trasy Kaszubskiej?
34%

tak, jej powstanie ułatwi mi codzienne podróżowanie

43%

tak, chociaż będę korzystał z niej sporadycznie

5%

nie, bez ostatniego odcinka nie ma to dla mnie większego sensu

18%

nie, rzadko zapuszczam się w tamte rejony

łącznie głosów: 4375

bra