Unia dokłada ponad 270 mln zł do spalarni na Szadółkach

3 lutego 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Montaż potężnego rusztu do spalania śmieci

Blisko 271 mln zł unijnej dotacji przyznano na budowę spalarni odpadów, która ma powstać przy ul. Jabłoniowej 55 na Szadółkach. W poniedziałek władze Gdańska odebrały decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Do tej samej komisji ekolodzy właśnie wysłali list, w którym domagają się cofnięcia dofinansowania.Decyzja Komisji Europejskiej przyznająca budowie spalarni 63 mln euro dofinansowania, czyli blisko 271 ml zł, przyjechała do Gdańska w poniedziałek. Dotacja wynosi ponad połowę (53,4 proc.) całej kwoty potrzebnej do sfinansowania projektu. W sumie budowa spalarni pochłonie 506,9 mln zł. Poza unijnym dofinansowaniem miejska spółka Port Czystej Energii planuje pozyskać 226 mln zł z kredytu komercyjnego. Wkład własny ma wynieść tylko 2 proc., czyli 10 mln zł.

Start prac przy budowie jeszcze w tym roku- Komisja Europejska wyszła naprzeciw oczekiwaniom samorządu, żeby ten projekt dofinansować. Jest to projekt, który lokalnie działając, odpowiada na globalne wyzwania. Spalarnia to bowiem nie tylko utylizacja śmieci, ale także efekt gospodarczy i ekologiczny. Decyzja została wydana w Brukseli - mówiła w poniedziałek w Gdańsku, wręczając decyzję, Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Brukseli. - Mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na otwarciu tej inwestycji.
Tak ma wyglądać gdańska spalarnia odpadów, która powstanie na Szadółkach. Więcej zdjęć (4)

Tak ma wyglądać gdańska spalarnia odpadów, która powstanie na Szadółkach.

mat.prasowe

Tak ma wyglądać gdańska spalarnia odpadów, która powstanie na Szadółkach.

mat.prasowe


Dziękując za dofinansowanie, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przypomniała, że do inwestycji miasto przygotowuje się od dwóch lat.

- Zakończyliśmy projektowanie, uzgodnienia, czekamy na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę. Niedługo będziemy starali się wbijać łopatę pod budowę. Ta inwestycja domknie system gospodarki odpadami w całej metropolii. Zgodnie z podpisanymi deklaracjami spalarnia będzie służyć nie tylko mieszkańcom Gdańska, ale też 35 innym pomorskim gminom, które będą dostarczać tam odpady. Decyzja o dofinansowaniu była bardzo oczekiwana. To dla nas duża radość - podkreśliła prezydent.

Domagają się cofnięcia dofinansowaniaNa chwilę przed poniedziałkowym wręczeniem decyzji władzom Gdańska ekolodzy, którzy sprzeciwiają się powstaniu spalarni, poinformowali, że wysłali do Komisji Europejskiej list ws. dofinansowania projektu.

- Domagamy się cofnięcia decyzji w tej sprawie i skierowania uwolnionych środków na projekty dobrze przygotowane, rzeczywiście niezbędne, służące ochronie środowiska i rozwiązaniu palących problemów w gospodarce odpadami oraz zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, takie jak np. kompostownie i biogazownie - podkreśla Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi. - W postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez prezydenta Miasta Gdańska w sprawie pozwolenia na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych doszło do szeregu nieprawidłowości.
Pod listem ws. cofnięcia dofinansowania podpisali się przedstawiciele Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Okręgu Pomorskiego Polskiego Klubu Ekologicznego.

Prezes Portu Czystej Energii, Sławomir Kiszkurno (w środku): 
- Nie ma możliwości cofnięcia dotacji, nie ma takich zarzutów, które mogłyby zmienić tę decyzję.
Więcej zdjęć (4)

Prezes Portu Czystej Energii, Sławomir Kiszkurno (w środku): - Nie ma możliwości cofnięcia dotacji, nie ma takich zarzutów, które mogłyby zmienić tę decyzję.

fot. Łukasz Unterschuetz / Trojmiasto.pl

Prezes Portu Czystej Energii, Sławomir Kiszkurno (w środku): - Nie ma możliwości cofnięcia dotacji, nie ma takich zarzutów, które mogłyby zmienić tę decyzję.

fot. Łukasz Unterschuetz / Trojmiasto.pl


Władze spalarni: "Nie ma możliwości cofnięcia dotacji"- Znam wszystkie wnioski i odwołania, które wpływały na etapie przygotowywania inwestycji. Nie jest ich dużo, a zarzuty w nich zawarte są nieprawdziwe. Projekt był dobrze przygotowany, zadbaliśmy nie tylko o to, co było konieczne, ale też o różne dodatkowe badania, bo dbałość o środowisko jest dla nas bardzo ważna. Nie ma możliwości cofnięcia dotacji, nie ma takich zarzutów, które mogłyby zmienić tę decyzję. Są organizacje, które bojkotują takie inwestycje z samej zasady i na to nie mamy wpływu. Ale staramy się, żeby ten zakład był jak najlepszy, jak najnowocześniejszy i jak najbardziej bezpieczny dla otoczenia. Wpływ tej instalacji na środowisko będzie znikomy. Gdy zostanie wybudowana spalarnia, nastąpi stabilizacja cen odpadów dla mieszkańców - komentuje Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii.
Prace budowlane mają się rozpocząć w drugim kwartale tego roku. Dotychczas miasto informowało, że spalarnia będzie gotowa w 2022 r. Teraz przystąpienie do prac rozruchowych zapowiadane jest na czerwiec 2023 r., a oddanie obiektu do użytku na koniec 2023 r. Inwestor przed rozpoczęciem budowy będzie musiał wymienić grunt, który jest zanieczyszczony. Maksymalnie wymianie może podlegać nawet pół miliona ton ziemi. Spowoduje to także dodatkowe koszta, które w całości pokryć będzie musiała miejska spółka.

- To, ile dokładnie gruntu będziemy musieli wymienić, okaże się na etapie budowy. Zakładamy, że minimum będzie to 50 tys. m sześć., może 100 tys. m sześc. Dodatkowe koszta z tym związane wyniosą od kilku do kilkudziesięciu milionów złotów. Liczymy, że zamknie się to w kilkunastu milionach. Dziś trudno operować kwotami, jest za wcześnie - tłumaczy Kiszkurno.
Czy spalarnia odpadów w Gdańsku jest potrzebna?
77%

tak

23%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1218

Opinie (324) ponad 20 zablokowanych

 • Spalarnia odpadów czy elektrociepłownia opalana odpadami wysokoenergetycznymi? (22)

  Z artykułu na jednym z ogólnopolskich portali wynika że Gdańsk złożył wniosek o dofinansowanie budowy elektrociepłowni opalanej odpadami wysokoenergetycznymi a nie spalarni śmieci - pytanie kto rozmija się z prawdą?

  • 103 25

  • Chyba oczywistym jest że jak się coś pali to powstaje energia, (3)

   więc jasne że będą produkować prąd i ciepło. Taka ciepłownia w końcu jest też spalarnią odpadów więc nikt tu się z prawdą nie rozmija.

   • 32 9

   • Dulkiewicz, to dzieło Adamowicza ! (2)

    • 15 7

    • Ważne, że jest kontynuacja

     • 14 4

    • mały kaczor guru Pisu dziełem boga

     • 5 12

  • (1)

   Nie kumasz człowieku. W wyniku spalania odpadów można uzyskać warunki do budowy ciepłowni!

   • 13 6

   • Kolejne Bizancjum

    • 12 18

  • Jest różnica. (14)

   Śmieci w elektrociepłowni to paliwo,
   więc jeśli Gdańsk wyprodukuje ich za mało trzeba będzie je sprowadzać
   (na przykład drogą morską z innych państw)
   odmiennie od spalarni elektrownia będzie chodziła

   Śmieci w elektrociepłowni to paliwo,
   więc jeśli Gdańsk wyprodukuje ich za mało trzeba będzie je sprowadzać
   (na przykład drogą morską z innych państw)
   odmiennie od spalarni elektrownia będzie chodziła na pełną parę non stop jako że zarabia na wytwarzaniu ciepła i prądu z "darmowego" ale bardzo brudnego paliwa.
   Ciekawe jest tłumaczenie powstania takiego zakładu względami ekologicznymi - spalanie śmieci nie jest ekologiczne
   - oprócz ogromnych ilości dwutlenku węgla jest to najbrudniejszy pod względem zanieczyszczeń rodzaj paliwa - brudniejszy nawet od węgla.
   - dla tego powstał recykling czyli powtórne używanie surowców zapobiegające ich spalaniu w piecu...

   • 23 15

   • Co to za bełkot? (1)

    Nikt nie będzie sprowadzał odpadów z zagranicy skoro w Polsce jest ich aż nadto. Uszczelnienie systemu już spowodowało zamknięcie szemranych interesów śmieciowych a mała ilość firm zagospodarowujących (nie mylić z odbierającymi) odpady zgodnie z przepisami wywindował ceny w kosmos.

    • 15 13

    • spalarnia w Nowym Porcie spala najgorsze śmieci przywożone z zagranicy...

     • 2 0

   • Spalarnia jest lepsza od elektronii (3)

    Bo spalarnia podlega bardziej rygorystycznym przepisom. Po prostu trzeba więcej wydać na oczyszcanie spalin. Dlatego za węgiel trzeba płacić a za przyjmowanie odpadów do spalenia się płaci.

    • 21 5

    • Zgodnie z twoją logiką to najczystszym zakładem powinien być Port Service jako spalarnia odpadów niebezpiecznych. Jak jest (1)

     A to, że za przyjęcie śmieci do spalania może oznaczać, że wcale nie będzie ich wystarczająco dużo do utrzymania ciągłego funkcjonowania zakładu. Gdynia i inne gminy od razu wycofały się z chęci korzystania z usług

     A to, że za przyjęcie śmieci do spalania może oznaczać, że wcale nie będzie ich wystarczająco dużo do utrzymania ciągłego funkcjonowania zakładu. Gdynia i inne gminy od razu wycofały się z chęci korzystania z usług zakładu, bo jest za drogi. Więc nie jest w żadnej mierze wykluczone, że zostanie sprowadzony jakiś syf zza granicy. Zarządzanie spalarnią zostało oddane na 20 lat w ręce konsorcjum włoskiego, które będzie dążyło do maksymalizacji zysków. I jest jeszcze ten prosty fakt, który wygodnie się pomija-spalarnia potrzebuje spalać jak najwięcej, żeby funkcjonować jako sprawne przedsiębiorstwo - czyli im większy ślad w środowisku zostawia tym lepiej. Spalarnia nie została wybudowana w najczystszej obecnie technologii plazmowej, będzie to zakład wykorzystujący spalanie rusztowe - a więc produkujący pyły, które trzeba będzie zagospodarować na miejscu i które po części trafią także do atmosfery (w Gdańsku nawet na dobre nie mierzy się Zawartości PM 2.5, na Zachodzie mierzy się nawet 1.5 PM. Ponadto nasze normy są 2x wyższe niż te WHO). Ty mówisz, że wystarczy wydać więcej na oczyszczanie spalin i że są wyśrubowane normy dla spalarni. Ja wolę odwołać się do faktów : awaria przepompowni na Ołowiance i ścieki wpływające do zatoki. Port Serwis i składowanie niebezpiecznych substancji w nieodpowiednich warunkach, a także wywożenie ich do lasu. Trująca koksownia w rafinerii. Żadna z tych firm nie została pociągnięta do realnej odpowiedzialności, a kontrole odpowiednich organów albo niczego nie były w stanie wykazać albo nie przyniosły żadnych poważnych skutków. I twardogłowy pragmatyzm każe mi twierdzić, że ze spalarnią będzie podobnie. A ten zakład przez umiejscowienie, rozmiar i charakter będzie nas truł ciągle.

     • 18 4

     • Masakra dla Gdańskiego powietrza !

      • 0 1

    • To znaczy że nie ma różnicy i za jedno i za drugie trzeba zapłacić.

     • 3 1

   • Jesteś kompletnym ignorantem lub świadomie kłamiesz (7)

    Zarówno dobre spalarnie jak i duz eelektrownie węglowe spalają swoje paliwa w sposób maksymalnie czysty. Bardzo surowe normy emisji w połaczeniu z nowoczensymi systemami filtracji, katalizy itp świetne się sprawdzają.

    Zarówno dobre spalarnie jak i duz eelektrownie węglowe spalają swoje paliwa w sposób maksymalnie czysty. Bardzo surowe normy emisji w połaczeniu z nowoczensymi systemami filtracji, katalizy itp świetne się sprawdzają. Spalarnia śmieci oczywiście często musi być wspomagana gazem aby uzyskać odpowiendiowysokie temperatury, neutralizujące toksyny i najgorsze badziewie ze śmieci. Ale jeśli jest to przestrzegane to naprawdę spalarnie i uzyskana z nich energia cieplna elektryczna są dużo czystsze niż z węglowych lub kotłowni, palenisk domowych itp.

    • 17 18

    • nasza nie jest wspomagana gazem (5)

     tylko po taniości polecieliśmy z najprostszym rusztem

     • 13 4

     • widziałes dokumentację/wniosek? (4)

      Jeszcze pare lat temu była mowa o wspomaghanej gazowo z separacją frakcji mokrej - po to własnie oddzielamy "mokre" od suchych żeby nie trzeba było suszyć śmieci na rusztach i tracić paliwa pomocniczego - tak na marginesie. Dopiero od ponad 1200 st C spalają się najgroźniejsze substancje - ze spalania samych śmieci tego się nie uzyska.

      • 5 4

      • (3)

       Opieram się na informacjach prasowych publikowanych na tym portalu. W artykułach wielokrotnie pojawiała się technologia spalania - niskotemperaturowa rusztowa.

       gdyby twoje twierdzenie o temperaturze było

       Opieram się na informacjach prasowych publikowanych na tym portalu. W artykułach wielokrotnie pojawiała się technologia spalania - niskotemperaturowa rusztowa.

       gdyby twoje twierdzenie o temperaturze było prawdziwe to spalanie śmieci w kominku byłoby całkowicie bezpieczne... a tak nie jest bo temperatura właśnie kilkuset stopni jest idealna do tworzenia większości związków rakotwórczych

       dioksyny powstają w temperaturze 300 do 450 °C a unieszkodliwiane są w temperaturze około 1000 °C (po czym mogą powstać ponownie w gazie wylotowym gdy ochłodzi się on do 300 - 450 °C).
       Nasza spalarnia nie będzie neutralizować trucizn powstających w palenisku temperaturą ze względu na to że będzie spalarnią niskotemperaturową - dopiero spalarnie wysokotemperaturowe - plazmowe są bezpieczne dla zdrowia - (wysoka temperatura 20 000°C ) ale koszty działania skazują takie instalacje na ciągłe straty.

       spalarnie komunalne są największym w UE dostarczycielem dioksyn do atmosfery...

       • 16 1

       • (2)

        jakas konkretna kase chociaz dostajesz za rozpowszechnianie tych bzdur?

        • 1 6

       • Bzdury?

        Każda z powyższych informacji jest do potwierdzenia w 3 minuty za pomocą dowolnej wyszukiwarki (np.googla).

        • 6 1

       • prawda w oczy kole?

        • 3 2

    • Ale o czym ty gadasz? To oczywiste, że spalanie w zakładzie przemysłowym jest czystsze niż w piecu węglowym.

     Jednocześnie spala się tam dużo gorszy syf na skalę przemysłową. I im więcej się go spala, ttm lepiej dla zakładu. Proces spalania nie jest taki prosty, jak przy węglu, bo syf jest wymieszany i trudniej osiągnąć

     Jednocześnie spala się tam dużo gorszy syf na skalę przemysłową. I im więcej się go spala, ttm lepiej dla zakładu. Proces spalania nie jest taki prosty, jak przy węglu, bo syf jest wymieszany i trudniej osiągnąć odpowiednie parametry spalania. Jako, że spalarnia jest rusztowa, to dochodzi problem zeskładowaniem pyłów, które także są szkodliwe. Umiejscowienie i rozmiar zakładu sprawia także, że spalarnia stanowi obciążenie dla całego miasta, tak jak elektrociepłownia dla Nowego Portu.

     • 7 2

  • Będą spalać makulaturę i plastik, to wysokoenergetyczne śmieci.

   • 4 2

 • Obyśmy z tej uni wyszli czym prędzej (26)

  • 106 234

  • Całe życie do lasu się woziło albo do rowu a teraz im pszeszkadza bo chcom naszom kase kraść! (18)

   • 25 29

   • Wytłumacze Ci działanie Unii Europejskiej na życiowym przykładzie (17)

    Mieszkasz w jednym domu z 27 innymi lokatorami. Każdy z was ma swój pokój. Unia dąży do tego, aby wszystkie pomieszczenia były wspólne i każdy mógł być gdzie chce. Wszyscy zobowiązani są do płacenia składek. Każdy

    Mieszkasz w jednym domu z 27 innymi lokatorami. Każdy z was ma swój pokój. Unia dąży do tego, aby wszystkie pomieszczenia były wspólne i każdy mógł być gdzie chce. Wszyscy zobowiązani są do płacenia składek. Każdy lokator, poza własymi wydatkami na życie, musi zapłacić 5000zł miesięcznie na cele Unii. No niestety, Unia to duży twór i potrzebuje dużo pieniędzy. Chcesz pomalować swój pokój, ale nie możesz wybrać koloru. To Unia wybiera kolory. Wszystkie ściany muszą być kolorowe, tak samo we wszystkich pokojach. Nie waż się pomyśleć inaczej, mały faszysto. Nie stać cię na farbe? Nic dziwnego. Ale głowa do góry! Unia ci pomoże, bo po to jest! Dostaniesz dofinansowanie na kolorową farbe! Napisz tylko biznes plan. Poczekaj kilka miesięcy na odpowiedni program innowacyjnej gospodarki. No i widzisz, udało się, ale masz piękny pokój!

    Co byś zrobił bez tej Unii.

    • 35 61

    • Jestem Szkodzkim kaszubem

     • 13 5

    • Miód historia

     • 9 5

    • ja tam

     czekalem miesiac

     • 6 3

    • Czy mogę prosić o dane do tej smutnej historii rodem z TVPIS? (6)

     Poszukaj proszę ile wpłacamy a ile dostaliśmy od Unii.. Dziękuję.
     I nie pleć bzdur, że nie możesz pokolorować sobie pokoju. W Unii żyjemy nadzieją, że każdy człowiek jest równy drugiemu. Bez względu na kolor skóry,

     Poszukaj proszę ile wpłacamy a ile dostaliśmy od Unii.. Dziękuję.
     I nie pleć bzdur, że nie możesz pokolorować sobie pokoju. W Unii żyjemy nadzieją, że każdy człowiek jest równy drugiemu. Bez względu na kolor skóry, płeć czy wyznanie.
     Unia opiera się na szacunku. Masz problem, że nie możesz obrzucić błotem drugiego człowieka? W tym ci unia przeszkadza?

     • 37 22

     • można (1)

      ale na tęczowy
      jednokolorowo/narodowo juz nie bardzo
      I zabroniona jest jakakolwiek komunikacja na zewnatrz unii domu.
      Na dole sie pracuje , zeby na górze bylo cieplo
      Co ciekawe swiat istnieje poza unia.
      A kiedy bedzie trzeba unia odda pare pokoi "ruskim dla dobra ogółu na wyższych pietrach

      • 11 19

      • wroc do rzeczywistosci, takie wyprawy w swiaty urojone koncza sie zle

       • 3 3

     • Pomyśl (2)

      Nawet jak unia daje nam więcej niż polska wpłaca, to przecież nie za darmo. W ten sposób UE będzie kontrolować naszą gospodarke. Pomyśl kto na tym w efekcie zarobi. My czy unia?

      • 14 22

      • oczywiscie ze przede wszystkim my

       • 6 2

      • Co to niby znaczy "kontrolować gospodarkę"?

       A gdyby nie było Unii, to kto niby ją będzie kontrolował? Ty? Ja?

       • 6 2

     • tak tylko jest w teorii, podobnie jak z demokracją, której znaczenie już dawno przez lewackich EUrokratów zostało wypaczone. Jesteś równy i masz takie same prawa TYLKO kiedy powielasz narzuconą poprawność, poddajesz się

      tak tylko jest w teorii, podobnie jak z demokracją, której znaczenie już dawno przez lewackich EUrokratów zostało wypaczone. Jesteś równy i masz takie same prawa TYLKO kiedy powielasz narzuconą poprawność, poddajesz się ze swoimi przekonaniami na rzecz tych nowych "idei". W przeciwnym razie tracisz pracę, wykluczany jesteś z lokalnych społeczności, odbiorą małoletnie dzieci...! Ale o tej stronie "wspaniałej" UE nie dowiesz się z TVNazi, GWna...

      • 4 4

    • Taka prawda (1)

     Z tą Unią

     • 11 10

     • w unii plan zostania dyktatorem balbinie sie nie uda, ot cala przyczyna nagonki na unie

      • 4 6

    • Jezu, ale to głupie...

     Jak można tracić czas na wymyślanie takich "obrazowych przykładów"?

     • 7 5

    • Możesz też żyć bez uni

     Możesz ułożyć taką historie pod Białoruś albo Ukrainę?

     • 7 2

    • Unia wcale nie wybiera kolorów

     Ale da Ci kasy na zakup farby o ile nie zaczniesz obrzucać ścian kałem

     • 9 5

    • To bzdury.

     I dobrze o tym wiesz. Zresztą równie dobrze można to wszytko odnieść do pojedynczego kraju.

     • 5 0

    • Lecz się !

     Może jeszcze nie jest za późno ! A przy okazji poucz się języków i poczytaj, popatrz
     jak ludzie żyją w EU !

     • 0 0

  • Już widzę jak z Rosji będą odpady jechać

   • 10 7

  • (2)

   A co ze śmieciami zrobimy?

   • 4 1

   • No do lasu zakopać gdzieś albo do moża niech se do szfeckich lewaków płyno (1)

    • 6 0

    • Wymądrzasz się jak przedszkolak

     • 1 0

  • To wyjedź

   Na Białoruś czy do Korei północnej i ludzi normalnych nie denerwuj.

   • 3 1

  • Cel:

   Putin czeka z otwartymi rękami...

   • 3 0

  • To byś miał jak na Ukrainie na wsi , bez prądu, wody i internetu . I zanim dzbanie coś wyplujesz ! To poczytaj trochę , chociaż po twoich wynurzeniach inteligencji 0 !

   • 1 0

 • No a na pozostałe 46,6% (4)

  weźmie się kredycik.

  I tak budujemy nasze misie na koszt przyszłych pokoleń.

  • 106 49

  • I 30 milionów rocznie kredycik do spłaty?

   • 12 3

  • Kij że na koszt (1)

   Tak się edukuje społeczeństwo finansowo. Bierzcie kredyty! Bogaci muszą na Was zarobić! I zarabiając nawet 10 tysiecy netto miesięcznie jesteś tak naprawdę klasą średnią, 15 netto, śednia. Dopóki dopóty bierzesz kredyty,

   Tak się edukuje społeczeństwo finansowo. Bierzcie kredyty! Bogaci muszą na Was zarobić! I zarabiając nawet 10 tysiecy netto miesięcznie jesteś tak naprawdę klasą średnią, 15 netto, śednia. Dopóki dopóty bierzesz kredyty, płacisz podatki w całej okazałości, jesteś biedakiem. Bogaci to są Ci, którzy dają te kredyty i migają się od systemów podatkowych. Bo oni nie cisną 15 netto, oni cisną 150 tysięcy netto

   • 3 0

   • piszac o tych bogatych masz na mysli matousza czy glape i jego dyrektorki?

    • 1 2

  • totalna opozycja znowu charczy

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.