stat

Uroczystości pogrzebowe Anny Walentynowicz i Macieja Płażyńskiego

21 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 9 lat)
red.

Tysiące mieszkańców Trójmiasta wzięło udział w ceremoniach pogrzebowych Anny Walentynowicz i Macieja Płażyńskiego.Przed południem odbyły się uroczystości pogrzebowe za Annę Walentynowicz. We mszy żałobnej, którą w kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu celebrował abp Sławoj Leszek Głódź, uczestniczyli m.in. były i obecny przewodniczący NSZZ Solidarność. Lech Wałęsa, od wielu lat skonfliktowany z Walentynowicz, siedział w jednej z tylnych ław kościoła. Janusz Śniadek żegnał legendarną suwnicową z ambony: - Pani Aniu, Matko Solidarności. Przyszliśmy pochylić się przed majestatem twojego życia. Nigdy nie oczekiwałaś zaszczytów, choć zasługiwałaś na nie jak mało kto.

Ceremonia pogrzebowa Anny Walentynowicz w kościele NSJ we Wrzeszczu.W ceremonii uczestniczyli m.in. przyjaciele Walentynowicz z opozycji: Jerzy Borowczak, Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski i Kornel Morawiecki. Byli też parlamentarzyści Marek Biernacki, Tadeusz Cymański, Bogdan Lis, Antoni Macierewicz, minister edukacji Katarzyna Hall, jej mąż Aleksander Hall. Był marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz wicewojewoda Michał Owczarczak. Pogrzeb Anny Walentynowicz odbył się o godz. 15 na Srebrzysku.

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 13 zaczęły się uroczystości pogrzebowe Macieja Płażyńskiego.

Biorą w nich udział m.in. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, minister rolnictwa Marek Sawicki, marszałek pomorski Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Roman Zaborowski, a także Lech Wałęsa, który już wcześniej zapowiedział, że weźmie udział we wszystkich pomorskich ceremoniach pogrzebowych ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Kilka tysięcy Gdańszczan żegnało w Bazylice Mariackiej marszałka Płażyńskiego.Sarkofag ze zwłokami Macieja Płażyńskiego został złożony w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.

red.