Więcej urzędników do obsługi cudzoziemców na Pomorzu

28 lutego 2018 (artykuł sprzed 4 lat)
Rafał Borowski
Nowi pracownicy zasilą oddział zajmujący się obsługą cudzoziemców już w połowie marca. Więcej zdjęć (2)

Nowi pracownicy zasilą oddział zajmujący się obsługą cudzoziemców już w połowie marca.

fot. gdansk.uw.gov.pl

Nowi pracownicy zasilą oddział zajmujący się obsługą cudzoziemców już w połowie marca.

fot. gdansk.uw.gov.pl

Jest szansa, że cudzoziemcy będą sprawniej legalizowali swój pobyt na Pomorzu. Dziesięciu nowych pracowników oraz 31 stażystów wesprze od połowy marca oddział legalizacji pobytu cudzoziemców w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Dziś potrzebni naszej gospodarce cudzoziemcy czekają miesiącami na zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce.Wielokrotnie publikowaliśmy w naszym portalu artykuły, w których opisywaliśmy problemy imigrantów, którzy chcą ułożyć sobie życie na terenie naszego województwa, a szczególnie w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Mowa przede wszystkim o uzyskaniu dwóch dokumentów, wydawanych przez wojewodę: legalizacji pobytu oraz zezwolenia na pracę.

Imigranci, którzy w przytłaczającej większości przyjeżdżają z Ukrainy, nierzadko są zmuszeni miesiącami czekać na wydanie wspomnianych dokumentów. Powód? W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim po prostu brakuje pracowników, którzy są w stanie obsłużyć lawinowo rosnącą liczbę petentów.

Czytaj również: W urzędzie nie ma kto obsłużyć cudzoziemców

Zgodnie z najnowszymi statystykami w całej Polsce przebywa obecnie ponad 2 mln Ukraińców, zaś ich liczba w Trójmieście przekracza 50 tys. osób. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że powyższe dane będą w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy jeszcze wyższe. Tymczasem procedura uzyskania pozwolenia na pracę wydawanego przez Pomorski Urząd Wojewódzki trwa najdłużej w całym kraju - ponad pół roku.

Oferta dziesięciu etatów...Już wkrótce czas oczekiwania przybyszów zza granicy na decyzje pomorskiego wojewody powinien ulec znacznemu skróceniu. W połowie marca w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim planuje się bowiem utworzenie dziesięciu nowych miejsc pracy w Oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców. Wszystkie etaty zostaną sfinansowane w ramach tzw. robót publicznych przez gdański magistrat, a właściwie przez Gdański Urząd Pracy.

To właśnie ta instytucja zajmie się rekrutacją kandydatów i to tam wszyscy zainteresowani powinni kierować swoje podania. Nabór już się rozpoczął. Podstawowymi wymaganiami stawianymi kandydatom jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej oraz wykształcenie co najmniej średnie.

- Idealny kandydat musi natomiast legitymować się ukończonymi studiami na kierunku: prawo, administracja bądź psychologia. Osoby, które pozytywnie ukończą proces rekrutacji podejmą zatrudnienie na okres 6 miesięcy, a zaoferowane im wynagrodzenie wahać się będzie od 2 100 do 2 400 zł. Po upływie tego okresu będzie możliwość kontynuowania zatrudnienia, jednak wyłącznie w przypadku ogłoszenia naboru na wolne stanowisko pracy i po pozytywnym ukończeniu procedury konkursowej - wyjaśnia Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

... oraz 31 półrocznych stażyGdański Urząd Pracy sfinansuje też stypendia dla 31 stażystów. Jednak jedynie część z nich będzie zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe w wydziale zajmującym się obsługą cudzoziemców. Pozostali zostaną rozproszeni po Wydziałach: Finansów i Budżetu, Infrastruktury oraz Biurze Kadr i Organizacji.

- Staż będzie trwał 6 miesięcy. Osoby zakwalifikowane otrzymają stypendium w wysokości 997 zł, bilet upoważniający do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej (ZTM Gdańsk) oraz ewentualny zwrot kosztów opieki nad dzieckiem - uzupełnia Schneider.
Dodatkowe informacje dotyczące stażu można uzyskać pod numerem telefonu (58) 732 53 23 lub (58) 732 52 35. Natomiast więcej informacji o rekrutacji na stanowiska pracy w oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców można uzyskać pod numerem telefonu (58) 732 52 49.

Statystyki za rok 2017Na koniec przytoczmy garść szczegółowych statystyk, prezentujących dane dotyczące zatrudnienia cudzoziemców - bez względu na kraj pochodzenia - w województwie pomorskim w 2017 roku. Pracodawcy chcący zatrudnić obcokrajowców złożyli wówczas w Gdańskim Urzędzie Pracy 62 806 oświadczeń o zamiarze powierzenia im wykonywania pracy.

Czytaj także: Będą badać migracje Ukraińców do Polski

Natomiast z najnowszych badań przeprowadzonych przez samorząd Województwa Pomorskiego wynika, iż na terenie całego województwa pomorskiego w 2017 roku złożono w urzędach pracy ponad 132 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Prawie połowa tych oświadczeń złożona została w GUP-ie.

Na opieszałości urzędów tracą również pracodawcy - twierdzi dr Zbigniew Canowiecki, prezydent "Pracodawców Pomorza"

Zbigniew Canowiecki Więcej zdjęć (2)

Zbigniew Canowiecki

fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Zbigniew Canowiecki

fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Musimy sobie uświadomić, że dzisiaj gdańscy przedsiębiorcy nie mają większego wyboru, muszą zatrudniać cudzoziemców. Na lokalnym rynku pracy brakuje pracowników. I to nie tylko robotników czy też pracowników o wykształceniu zawodowym, ale również specjalistów, pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Dlatego też coraz częściej przedsiębiorca jest zmuszony do zatrudniania pracowników z innych krajów. Taka sytuacja powoduje szereg dodatkowych obowiązków pracodawcy związanych z zatrudnianiem obcokrajowców, poczynając od uzyskania dla nich pozwolenia pracę do wspierania ich w sprawach bytowych związanych z ich pobytem w Gdańsku z dala od kraju pochodzenia i od rodziny.

To dla pracodawców prawdziwe wyzwanie. Początek drogi to odwiedzenie Gdańskiego Urzędu Pracy, w którym formalności załatwiane są wyjątkowo sprawnie. Cała procedura zgłaszania oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca do 6 miesięcy trwa 7 dni. Niestety, procedura wydawania pozwoleń na pracę przez Pomorski Urząd Wojewódzki trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

Pomimo podejmowania szeregu działań sytuacja nie ulega poprawie. To pociąga za sobą wiele komplikacji. Zdarza się, iż przez ten czas oczekiwania pracodawca traci cennych i niezbędnych pracowników.
Czy w twoim otoczeniu znajdują się cudzoziemcy?
50%

tak, są choćby wśród moich sąsiadów czy kolegów z pracy

40%

tak, ale spotykam ich tylko w sklepach i punktach usługowych

10%

nie, praktycznie nigdzie nie mam z nimi do czynienia

zakończona

łącznie głosów: 358

Opinie (134) 10 zablokowanych

 • Kasa (11)

  I kto za to zaplaci

  • 41 16

  • (4)

   Wnioskujacy, 440+50zł za wydanie karty

   • 18 4

   • i za 450 utrzyma sie urzad? (3)

    • 5 7

    • Czy za 30 zł miesięcznego abonamentu od jednego klienta utrzymuje się np. Play? (1)

     Nie. Kwestia skali. Jak jest kilkanaście tysięcy takich wniosków to się nazbiera odpowiednia kwota.

     Inna sprawa, cudzoziemcy pracując płacą podatki.

     • 14 6

     • Inna sprawa, cudzoziemcy pracując płacą podatki.

      ha
      haha
      hahahha
      buahhaahhashahahahah

      coś ty się wczoraj urodził?

      • 4 14

    • Urząd Wojewódzki nie utrzymuje się tylko z obsługi cudzoziemców. Policzmy zgrubnie - Gdańsk, w rok ponad 62000 oświadczeń o chęci zatrudnienia z UP, nie wliczając indywidualnych - niech do każdego oświadczenia będzie

     Urząd Wojewódzki nie utrzymuje się tylko z obsługi cudzoziemców. Policzmy zgrubnie - Gdańsk, w rok ponad 62000 oświadczeń o chęci zatrudnienia z UP, nie wliczając indywidualnych - niech do każdego oświadczenia będzie złożony i opłacony (robi się to z góry, przed rozpatrzeniem) jeden wniosek, bez wydania karty. Daje to ponad 2,3 mln miesięcznie na obsługę. Czy taka kwota cały urząd utrzyma - wątpię, ale do obsługi wydziału d/s cudzoziemców chyba wystarczy?

     • 9 2

  • (5)

   Pan płaci, pani płaci, a darmozjadów przybywa. Ale po co ten bulwers? Przyjdą wybory, to znowu zagłosujecie na tą samą klikę, więc nie narzekać!

   • 11 6

   • Durniu (4)

    Większość przyjeżdża tu do pracy, więc będą odprowadzać podatki, zusy i całą resztę syfu . Będą robić na Ciebie, tyle że taki niedorozwoj ma problem z ogarnieciem tego - vide. Niemcy/Holendrzy/Brytole zajmują w swoim

    Większość przyjeżdża tu do pracy, więc będą odprowadzać podatki, zusy i całą resztę syfu . Będą robić na Ciebie, tyle że taki niedorozwoj ma problem z ogarnieciem tego - vide. Niemcy/Holendrzy/Brytole zajmują w swoim społeczeństwie stanowiska kierownicze, zarzadcze itp. Zostawiając imigrantom zmywaki , oczyszczanie miasta, przygotowywanie posiłków itp itd . Wciągając ich w swoją gospodarkę żeby na nich robili , takie niewolnictwo XXI wieku a Ty jesteś na to za głupi więc bierz łopatę i kop z Ukraińcami

    • 16 10

    • taaa (3)

     Oni przyjezdzaja... rejestruja sie na bezrobociu rownoczesnie pracujac na czarno i potem biora nasze emerytury... Durniu ty durniu. Vide cała ściana wschodnia, malopolska, wielkopolska czy mazowsze... Podowiaduj sie troszke wiecej niz od kolegow z urzedniczego pokoiku.

     • 7 12

     • Skoro robią na czarno to jaką emeryturę będą mieli z zerowych wpłat do zusu? (1)

      • 5 1

      • minimalną

       • 3 1

     • jsk ktos bez legalnego pobytu

      moze zarejestrowac sie na zasilek dla bezrobotnych? Walnij sie w leb i to mocno

      • 6 1

 • A ci stazysci (1)

  z Ukrainy i Indii. Bo Polacy na stazu albo w pracy w UK, Niemczech, Holandii, Hiszpanii i Belgii.

  • 33 2

  • stazysci

   w uk, niemczech holandii itd w urzedach serio???chyba cos sie tobie pomieszało

   • 0 0

 • Lepiej zajmijcie się weryfikacją osób przybywających z Ukrainy,co raz więcej patologi zza naszej wschodniej (8)

  granicy przebywa w Gdańsku. Ledwie poradziliśmy sobie z naszymi rodzimymi mafiozami a już Ukraińcy zaczynają się panoszyć po mieście.

  • 68 22

  • (1)

   Kak sobie poradziliście z rodzimymi mafiozami?

   • 8 2

   • wyjechali do Anglii i Holandii zbierać truskawki, handlować makiem i żyć z socjalu

    uciekając przed wojskiem

    • 19 0

  • jak to ? nie dalej, jak wczoraj widziałam Pana w słynnym Jeepie.

   • 2 0

  • Jak to poradziliśmy sobie z naszymi mafiozami? (1)

   Przecież Mała Sycylia ma się wspaniale.

   • 6 1

   • miał na myśli dzielnicowych bandytów, mafiozi zajmują się polityką

    • 3 0

  • Dlaczego jątrzysz przeciw Ukraińcom ruscy tylko czekają byśmy się z nimi pożarli ,chyba ,że o to ci chodzi (1)

   Polacy panoszą się po Europie i w porównaniu z Ukraińcami w Polsce to zachowują się strasznie ,więc przestań podżegać do nienawiści

   • 6 15

   • Dlaczego kpisz z "rusków"?

    • 1 2

  • No właśnie

   Bo polska patologia od jakiegoś czasu siedzi w UK, Niemczech i Skandynawii i pracuje na opinie Polaka-pijaka itp.

   • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.