Uwaga na nową metodę oszustów. "Na pocztę głosową"

2 grudnia 2021, 13:00
Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat Nowy typ oszustw: "na vouchery"
Przykładowy SMS od oszustów. Więcej zdjęć (2)

Przykładowy SMS od oszustów.

fot. policja

Przykładowy SMS od oszustów.

fot. policja

Policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustw metodą "na pocztę głosową". SMS z informacją o czekającym w naszej skrzynce nagraniu to tylko pretekst, aby kliknąć w link i ściągnąć oprogramowanie, które może nam wyczyścić konto. W ostatnich dniach... nawet rzecznik gdańskiej policji otrzymał taką wiadomość na swój służbowy telefon.Celem oszustów jest tu - podobnie jak w przypadku innych tego typu metod - otrzymanie dostępu do naszych kont bankowych lub mediów społecznościowych (dzięki czemu mogą np. dokonywać kolejnych oszustw metodą "na Blika", czyli podszywać się pod nas, by prosić naszych znajomych o "pożyczki").

Co o tej nowej metodzie oszustów mówi rzecznik gdańskiej policji, który sam kilka dni temu otrzymał na swój służbowy telefon podobną wiadomość?

- To dość nowa metoda. Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego i wysyłają SMS z informacją o nagranej wiadomości głosowej. Aby ją odsłuchać, wystarczy rzekomo kliknąć w załączony link. Ta czynność spowoduje jednak ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadzają pieniądze z naszego rachunku bankowego. Dodatkowo mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty - mówi Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Nasz telefon może posłużyć do wysłania kolejnych wiadomościCo więcej, instalując na naszym telefonie to oprogramowanie, przestępcy mogą je wykorzystać do rozsyłania kolejnych wiadomości. Większość numerów, z których przestępcy korzystali, należała do osób kompletnie tego nieświadomych.

Przykładowy SMS od oszustów. Więcej zdjęć (2)

Przykładowy SMS od oszustów.

fot. policja

Przykładowy SMS od oszustów.

fot. policja

Co zrobić, gdy klikniemy w link?Co zrobić, jeżeli kliknie się, choćby niechcący, w link przesłany przez oszustów? Najlepiej od razu wyłączyć telefon, skontaktować się ze swoim bankiem i szybko - korzystając z innego urządzenia - zmienić wszystkie hasła.

Bliźniacze oszustwa mogą dotyczyć również SMS-ów związanych z aplikacjami dyskontów spożywczych czy serwisów aukcyjnych, a także wiadomości mających związek z instalacją sterowników. Najprościej po prostu nie klikać w żadne linki wysyłane w SMS-ach.

Nowa metoda oszustwa na pocztę głosową

11:13 29 LIS 21
Oszustwa na pocztę głosową. Poczta głosową nie wysyła linków i wiadomości z numeru nadawcy.
Zdarzyło ci się kiedyś otrzymać SMS, który mógł pochodzić od oszustów?
59%

tak, przynajmniej kilka razy

9%

tak, raz

17%

podejrzewam, że mogło tak być, ale nie mam pewności

15%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 1395

Opinie wybrane


wszystkie opinie (117)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.