Uzupełniają ścieżkę między parkiem Oruńskim a Łostowicami

29 listopada 2020, 18:00
Rafał Borowski

Budowa ciągu pieszo-rowerowegoMapka wzdłuż Potoku Oruńskiego w Gdańsku idzie pełną parą. W tym tygodniu rozpoczęto układanie pierwszej warstwy konstrukcyjnej nawierzchni. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z harmonogramem, budowa drogi powinna zakończyć się wiosną przyszłego roku.Realizowana właśnie inwestycja ucieszy zarówno miłośników pieszych wędrówek, jak i amatorów jazdy na dwóch kółkach. Jej trasa o długości ok. 650 m przebiega wzdłuż Potoku Oruńskiego, na odcinku od ogródków działkowych przy ul. Kampinoskiej do okolic amfiteatru w parku Oruńskim.

Oprócz wykonania płaskiej, utwardzonej nawierzchni, zakres prac obejmuje także montaż ledowych latarni i ławek oraz umocnienie skarp pobliskiego potoku.

Czytaj również: Gdzie się podziały gdańskie parki i ogrody?

Budowana właśnie droga stanowi trzeci i ostatni brakujący fragment, który umożliwi wygodne przemieszczanie się pomiędzy położonym na Łostowicach zbiornikiem Augustowska a parkiem Oruńskim.


- W ubiegłych latach wybudowano dwa odcinki trasy, od okolic zbiornika do wysokości ogródków działkowych. Te dwa fragmenty zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ostatni odcinek asfaltowej ścieżki, od ogródków działkowych do okolic parkowego amfiteatru, sfinansowany zostanie z budżetu miasta - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
Przetarg na wykonanie brakującego odcinka wygrała firma ASPERGO Maciej Dziechciński z Bojana. Wartość podpisanego z nią kontraktu opiewa na ponad milion zł. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane powinny zakończyć się w maju 2021 r. Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby wykonawcy nie udało się dotrzymać wyznaczonego terminu.

- Teren, na którym powstanie ścieżka, został odhumusowany. Wykonawca rozpoczął układanie pierwszej warstwy konstrukcyjnej nawierzchni. Ponadto ułożono instalację, umożliwiającą montaż fundamentów słupów oświetleniowych - uzupełnia Niezgoda.
Na koniec warto wspomnieć, że w bliżej nieokreślonej przyszłości planuje się połączenie trasy dla pieszych i rowerzystów wzdłuż Potoku Oruńskiego z trasą wzdłuż al. Adamowicza. Ich zespolenie ma znaleźć się w okolicy zbiornika Świętokrzyska.
Czy jeździsz zimą na rowerze?
19%

tak, regularnie

21%

tak, ale jedynie okazyjnie

37%

nie, tylko w cieplejszych porach roku

23%

w ogóle nie korzystam z roweru

zakończona

łącznie głosów: 980