Zabudowa Dolnego Miasta ruszy w 2021 r.

30 listopada 2020, 16:30
Michał Brancewicz

Rok po podpisaniu umowy z partnerem prywatnym na rewitalizację i budowę nowych obiektów na Dolnym MieścieMapka przedstawiony został harmonogram prac. W przyszłym roku powstanie kompleks sportowy oraz ruszy budowa ciągu budynków mieszkalno-usługowych. W kolejnych latach powstanie przedszkole, a remont przejdzie część terenów nadwodnych. Zagospodarowanie obszaru o powierzchni 110 tys. m kw. zajmie osiem lat.Za zagospodarowanie rozległego terenu na Dolnym Mieście odpowiada spółka GGI Dolne Miasto stworzona przez firmy Euro Styl oraz Inopa. Umowa z Gdańskiem została zawarta w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Miasto wniesie do projektu nieruchomości gminne, w zamian za co partner prywatny zobowiązany jest do realizacji określonych celów publicznych służących mieszkańcom Gdańska - wyjaśnia Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej UM Gdańsk.

300 mln zł będzie zainwestowane w Dolne MiastoWartość miejskich nieruchomości została oszacowana na 40 mln zł. Natomiast koszty zagospodarowania całego obszaru mają wynieść co najmniej 277 mln zł netto.

Inwestor będzie mógł wykorzystać część terenów komercyjnie i wybudować tam budynki mieszkalne z lokalami usługowymi i biura, a część istniejących obiektów zostanie przez niego wyremontowana.

- Do zadań partnera prywatnego należy zaprojektowanie, sfinansowanie, budowa, a następnie administracja nową przestrzenią urbanistyczną Dolnego Miasta - dodaje Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Harmonogram realizacji zadań na Dolnym Mieście:

  • Ogólnodostępny kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 65 - wielofunkcyjne boisko do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki, bieżnie do biegów krótkich i długodystansowych, zeskocznia do skoku w dal oraz stanowisko na rekreacyjny sprzęt wodny. Teren ogrodzony i wyposażony w małą architekturę i monitoring - inwestycja ma pozwolenie na budowę. Oddanie do użytku we wrześniu/październiku 2021 r.
  • Nowy budynek przedszkola przy ul. Szuwary 2 dla 150 dzieci w sześciu oddziałach. W przyszłości obiekt będzie mógł być rozbudowany o kolejne trzy oddziały - inwestycja ma gotową koncepcję architektoniczną, która czeka na opinię wojewódzkiego konserwatora - termin realizacji obiektu to wiosna 2023 r.
  • Budowa i remont ciągu pieszego wzdłuż nabrzeża, modernizacja siedmiu zejść do wody oraz remont ul. Dobrej - aktualnie trwają prace nad koncepcją - realizacja do końca 2024 r.
  • Zabudowa mieszkaniowo-usługowa w obrębie ul. Toruńskiej, Kamiennej Grobli i Jałmużniczej. Ma tam powstać współczesny ciąg budynków inspirowanych historycznym zespołem kamienic z przełomu XIX i XX w. W parterze znajdą się lokale usługowe, natomiast wyższe piętra przeznaczone zostaną na mieszkania. Dziedziniec wewnątrz budynków zostanie zaaranżowany na ogólnodostępny skwer/park kieszonkowy z małą architekturą i nowymi nasadzeniami. Budowa trwać będzie od lata 2021 do pierwszych miesięcy 2024 r.

Zagospodarowanie całego obszaru potrwa osiem lat.

Oferty mieszkań na Dolnym Mieście

Doskonala lokalizacja Gdansk Dolne Miasto 3-pok z balkonem
430 000 zł
Gdańsk Dolne Miasto
Gdańsk. Przy Motławie. 3 pokoje
815 450 zł
Gdańsk Dolne Miasto
Sprzedam mieszkanie Śródmieściu
380 000 zł
Gdańsk Dolne Miasto
Kto bardziej korzysta na projektach publiczno-prywatnych?
15%

miasto i mieszkańcy

24%

obie strony po równo lub prawie po równo

61%

inwestorzy prywatni

zakończona

łącznie głosów: 1026