W Brzeźnie ma powstać miejski basen. Inwestycja za 20 mln zł

13 sierpnia 2021, 12:45
Szymon Zięba
Miejskie pływalnie cieszą się popularnością. Często brakuje wolnych miejsc. Budowa kolejnych basenów może rozwiązać ten problem. Więcej zdjęć (3)

Miejskie pływalnie cieszą się popularnością. Często brakuje wolnych miejsc. Budowa kolejnych basenów może rozwiązać ten problem.

fot. supernam/123rf.com

Miejskie pływalnie cieszą się popularnością. Często brakuje wolnych miejsc. Budowa kolejnych basenów może rozwiązać ten problem.

fot. supernam/123rf.com

Mieszkańcy Brzeźna, Nowego Portu i Letnicy będą mieli bliżej do pływalni. W planach jest bowiem budowa ogólnodostępnego basenu miejskiego przy Zespole Szkół nr 10Mapka w Gdańsku. Według wstępnych szacunków inwestycja będzie kosztować około 20 mln zł.Do 6 września w Biurze Rozwoju Gdańska mieszkańcy mogą zapoznać się z projektami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Brzeźna.

Jeden z nich, dotyczący ulic Krasickiego i Sybiraków, związany jest z budową ogólnodostępnego basenu.

- Działka, na której planowana jest budowa basenu, należy do Skarbu Państwa. Trwają rozmowy z Wojewodą o możliwości pozyskania tego terenu. Do końca 2021 r. planowane jest przyjęcie zmienionego MPZP [miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - red.] dla tego obszaru - informuje Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

20 mln zł za basen podobny do pływalni na Stogach i OruniPływalnia ma być podobna (pod względem wielkości i funkcji) do tych, które działają na Stogach i Oruni.

- Wstępnie koszt budowy szacowany jest na około 20 mln zł. Inflacja i rosnące ceny materiałów i usług budowlanych mogą jednak przyczynić się do jego wzrostu. Do realizacji budowy basenu planowane jest wykorzystanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego i takie prace przygotowawcze są podejmowane - tłumaczy Olimpia Schneider.
Niewykluczone, że w przyszłości w Gdańsku pływalni publicznych będzie więcej. Choć urzędnicy nie informują o konkretach, to przyznają, że prowadzone są analizy związane z ustaleniem optymalnych lokalizacji dla kolejnych basenów. Poszukiwane są także źródła finansowania inwestycji.

Baseny miały być, ale zabrakło pieniędzyNa koniec warto przypomnieć, że o budowie miejskich pływalni mówi się od lat. W 2019 roku informowaliśmy, że do czterech basenów, które powstały w Gdańsku w ciągu ostatnich lat nie dołączą kolejne.

Nie było bowiem wówczas pieniędzy na budowę pływalni ze środków miejskich, a po analizach uznano także, że nie opłaca się ich budować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.Od 2015 roku do użytku oddano jednak cztery nowe kryte pływalnie:  • przy Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ul. Azaliowej 18 w dzielnicy Kokoszki (basen otwarto w lipcu 2015 r.),
  • przy Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego 14 w dzielnicy Osowa (basen otwarto w kwietniu 2017 r.),
  • przy Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego 28 w dzielnicy Stogi (pływalnię otwarto w styczniu 2018 r.)
  • przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ul. Smoleńskiej 6/8 w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce (otwarcie w lipcu 2018 r.).

Nauka pływania. Gdańsk, Gdynia, SopotJak wygląda czyszczenie Aquaparku w Sopocie? Film z ubiegłego roku.
Czy nowe, miejskie pływalnie są potrzebne?
84%

tak, jest ich zdecydowanie zbyt mało

11%

tak, ale nie są to najważniejsze inwestycje

5%

nie, uważam, że jest ich wystarczająco dużo

zakończona

łącznie głosów: 1167

Opinie wybrane


wszystkie opinie (147)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać