W Gdańsku rusza Jarmark Bożonarodzeniowy

5 grudnia 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Katarzyna Moritz
aktualizacja:11:38 (5 grudnia 2013)

Za darmo będzie można się pokręcić na weneckiej karuzeli, poślizgać na niewielkim lodowisku, zobaczyć renifery, ale także kupić unikatowe prace artystów w specjalnym pawilonie - między innymi takie atrakcje czekają na mieszkańców Trójmiasta (i nie tylko) od 5 do 23 grudnia na tegorocznej, odświeżonej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.Aktualizacja godz. 11: 38: Przedstawiciel Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora Jarmarku Bożonarodzeniowego, poinformował, że w związku ze zbliżającym się orkanem Ksawery i w trosce o bezpieczeństwo gości zaplanowana na dziś na godz. 18.00 uroczystość otwarcia imprezy na Targu Węglowym zostaje odwołana. Natomiast handel na straganach rozpoczął się od godz. 11.


Aktualizacja godz. 10:33: Odpalenie świateł na gdańskiej choince odwołane - informuje gdański magistrat. W związku ze zbliżającym się orkanem Ksawery, w trosce o bezpieczeństwo gdańszczan, zaplanowana na godz. 17 uroczystość zapalenia światełek na gdańskiej choince nie odbędzie się.

***


W Gdańsku tradycja organizowania adwentowego jarmarku sięga 1996 roku. Mimo tych kilkunastu lat doświadczeń, organizatorzy ciągle poszukują lepszej, bardziej atrakcyjnej formuły dla tej imprezy. Tak samo jak poszukuje się pomysłu na zagospodarowanie Targu Węglowego zobacz na mapie Gdańska, gdzie gości wydarzenie. Choć w ostatnich latach na jarmarku zaczęto ustawiać bardziej atrakcyjne, drewniane domki zamiast plastikowych, często świeciły one pustkami, a do tego na straganach przeważała chińszczyzna.

Czy to się zmieni podczas tej edycji jarmarku?

- Od kilku lat pracowaliśmy nad tym, by jarmark się zmieniał i zyskał sympatię gdańszczan. W tym roku osiągnęliśmy to, że jarmark jest bombonierką ładnie opakowaną, a do tego ze smakowitą zawartością - podkreśla Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku.

W tym roku zupełnie zmieniono aranżację przestrzeni jarmarku, jest kilka wyraźnych stref, a domki nie są jedyną atrakcją, tylko dobrze komponują się z nowymi elementami na imprezie. Jakimi?

- Po raz pierwszy na jarmarku pojawi się przepiękna wenecka, bajkowa karuzela, z której można korzystać za darmo. Tak samo wstęp wolny będzie na syntetyczne lodowisko (13 na 18 m), które pomieści 30 osób. Przy nim będzie także nieodpłatna wypożyczalnia łyżew. W czwartek rozbłyśnie 10 choinek z różnych stron świata, m.in. z Holandii, Hiszpanii, Kazachstanu czy Litwy, udekorowanych przez placówki konsularne tych krajów. Jednak najpierw zostanie uroczyście włączona choinka na Długim Targu - zapowiada Joanna Czauderna-Szreter.

Ponadto po raz pierwszy fasada Wielkiej Zbrojowni (od strony Targu Węglowego) będzie świątecznie oświetlona. Stanie też nowy pawilon, w którym swoje prace będą sprzedawać artyści.

Ponadto zobaczymy autorskie elementy scenograficzne z poprzedniego roku. Na zakochanych czekać będzie udekorowany jemiołą "Zacałowany Krąg" (bo "bez jemioły, roczek goły"), na najmłodszych bajkowe postaci, czyli "Kraina Baśni bez Waśni", czy też świąteczne nazwy uliczek jarmarku: Cynamonowa, Czekoladowa i Śnieżny Zapiecek. Będzie też można spotkać św. Mikołaja, a w jego zagrodzie od 13 do 15 grudnia zobaczymy renifery.

Jaki asortyment towarów zobaczymy na straganach?

Ręcznie wykonane czapki, szale, zabawki, poduszki, zabawki, świąteczne ozdoby, anioły, świece, stroiki, ceramika i szkło artystyczne, wyroby z drewna, wikliny, będzie też można zobaczyć warsztat tkacki. Ponadto będą świąteczne smakołyki: kołacze, pieczone kasztany, owoce w czekoladzie czy specjały na wigilijny stół - między innymi pierogi i kapusta z grzybami.

Do tego w weekendy na niewielkiej scenie będą odbywać się koncerty kolęd i spektakle jasełkowe.

Ubiegłoroczne jarmarki świąteczne w Trójmieście.

Wybierzesz się na Jarmark Bożonarodzeniowy?
35%

tak, co roku na nim jestem

33%

jeszcze nie wiem, to zależy od pogody

32%

nie, zraziłem się w ostatnich latach

zakończona

łącznie głosów: 953