W Gdyni już nie zabłądzisz. Miasto ma swój system informacji miejskiej

9 września 2010 (artykuł sprzed 10 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Tablice, które ułatwiają dotarcie do celu. Jak oznakowany jest Gdańsk?

19 tablic informacyjnych stanie jeszcze we wrześniu w śródmieściu Gdyni. Wskażą drogę do najciekawszych miejsc, atrakcji turystycznych, teatru, dworca i urzędu. To początek wdrażania Systemu Identyfikacji Miejskiej.Przetarg na wykonanie pierwszej części systemu wygrała firma Wimed z miejscowości Tuchów. Za nieco ponad 170 tys. zł zamontuje w śródmieściu m.in. 19 słupów z tablicami informacyjnymi.

- W ostatni poniedziałek odbyła się prezentacja w terenie, musimy jeszcze wprowadzić drobne poprawki i zacznie się montaż. Do końca września tablice będą już stały w śródmieściu Gdyni - mówi Jan Gawin, kierownik działu gospodarki komunalnej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Napisy na tablicach będą po polsku i angielsku. Wskażą kierunek oraz dokładną odległość do atrakcji turystycznych. Kierunkowskazy będą ułatwiać znalezienie drogi do plaży, dworca, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Miasta Gdyni, Teatru Muzycznego, Urzędu Miasta, Skweru Kościuszki czy Kamiennej Góry.

- Nie zabraknie również informacji praktycznych: odległości do najbliższych hoteli, restauracji czy choćby pogotowia ratunkowego - dodaje Jan Gawin.

Oprócz drogowskazów, które zagoszczą w Gdyni na stałe, w śródmieściu pojawią się także gabloty, w których zamieszczane będą np. mapy miasta oraz szczegóły, dotyczące największych atrakcji turystycznych Gdyni: żaglowca Daru Młodzieży i okrętu ORP Błyskawica czy gdyńskiego Akwarium. Oznakowane będą też charakterystyczne budynki, np. była siedziba Polskich Linii Oceanicznych czy gmach Sądu Rejonowego. Znajdą się na nich informacje o historii obiektów i ich charakterystycznej architekturze.

System ma być rozbudowywany w dzielnicach w kolejnych latach, ale na razie to tylko wstępne założenie. O finansowaniu jego rozwoju zdecydują miejscy radni.