W Gdyni stanie Statua Wolności?

23 września 2020, 13:00
Michał Sielski
artykuł historyczny

Mieszkańcy Gdyni chcą postawić na dachu kamienicyMapka naprzeciwko dworca... Statuę Wolności. Kopia symbolu USA ma mieć 3,5 metra wysokości. Trwa już zbiórka środków na jej wykonanie. Co ciekawe - będzie to de facto odtworzenie, bo statua w tym miejscu stała przed II wojną światową.Inicjatywę jako pierwsza opisała "Gazeta Wyborcza".

Statua Wolności już stała w GdyniStatua Wolności na dachu budynku stojącego na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i StarowiejskiejMapka była od zakończenia jego budowy w 1928 roku. W czasie II wojny światowej została jednak usunięta i ślad po niej zaginął.

Teraz mieszkańcy kamienicy chcą, by powróciła na swoje miejsce. Ma mieć 3,5 metra wysokości, 1,5 metra szerokości i 150 kg wagi. Będzie więc znacznie mniejsza od ważącego 229 ton oryginału.

Pierwsza gdyńska Statua Wolności była pomysłem Antoniego Jaworowicza. Polaka, który przez wiele lat mieszkał w USA i bardzo pozytywnie wspominał ten okres swojego życia. Teraz jej przywrócenia chce jego wnuk wraz z żoną Grażyną i wspólnotą zarządzającą budynkiem.

- Jej wyciągnięta w górę ręka będzie podświetlona, a lampy ledowe doświetlą całą statuę. To będzie wizytówka Gdyni - zapowiada pani Grażyna na łamach "Gazety Wyborczej Trójmiasto".
Statua powstanie z gipsu pokrytego żywicą, służącą m.in. do pokrywania kadłubów jachtów. Mimo to posąg nie będzie tani - jego koszt ocenia się na 32 tys. zł.

Każdy, kto chce wspomóc jego budowę, może zrobić to za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.
Statua Wolności na dachu kamienicy to dobry pomysł?
64%

tak

36%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2287