stat

W Pradze powstał konsulat Wolnego Miasta Gdańska

15 listopada 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny

W czeskiej Pradze, w dzielnicy Žižkov, gdzie powstały przygody słynnego wojaka Szwejka, uroczyście otwarto konsulat Wolnego Miasta Gdańska. Dlaczego tuż w przeddzień 92 rocznicy powstania WMG ustanowiono w stolicy Czech gdański konsulat?W poniedziałek w stylizowanej na przedwojenny okres kawiarence "Republika Žižkov" pojawiły się tłumy Czechów, a także kilkunastu Polaków mieszkających w Pradze. Nastąpiło tam bowiem otwarcie konsulatu Wolnego Miasta Gdańska. Dlaczego właśnie tam?

Okazało się, że już w zeszłym roku pomysłodawców zainspirowała m.in. Wolna Republika Žižkov, która powstała na początku XX wieku, ale jedynie na stronach słynnej książki "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Jej autor Jaroslav Hašek, siedząc z kompanami przy piwie, napisał książkę właśnie w praskiej dzielnicy Žižkov.

- My Czesi mamy takie określenie "szwejkowne", czyli fajne, żartobliwe, poza tym kochamy czarny humor, dlatego zdecydowaliśmy, że pierwszym państwem, z którym nasza Wolna Republika Žižkov nawiąże stosunki dyplomatyczne będzie Wolne Miasto Gdańsk - wyjaśnia Pavel Trojan, ekspert programowy Instytutu Polskiego w Pradze i samo-wybrany Prezydent Republiki Žižkov.

Wolne Miasto Gdańsk, które oficjalnie zostało utworzone 92 lata temu, dokładnie 15 listopada 1920 roku, tak naprawdę nie miało prawa do utrzymywania placówek dyplomatycznych i konsularnych, w stosunkach międzynarodowych reprezentowała je Polska. Jednak ten fakt w niczym nie przeszkodził, by w praskiej kawiarni powstał gdański konsulat.

Na jego ścianach pojawiły się dawne mapy WMG, dekoracje, stare fotografie, które trafiły tu m.in. z Szafy Gdańskiej i dzięki współpracy z Wojciechem Gruszczyńskim z portalu Danzig-online.pl i Mikołajem Wierzbickim z forum Dawny Gdańsk. Nad wejściem do kawiarni wywieszono flagi obu mini-państw.

- W dniu otwarcia, co było dość nietypowe dla Czechów, był wieczór z polskimi piwami. Został też, w duchu sentencji "In piwo veritas", wybrany pierwszy gdański konsul na Žižkovie, który jest także piwowarem w Brovarni Gdańskiej - Michał Saks. To mój dobry kolega, a więc łatwo będzie nim politycznie manipulować, a dodatkowo może stracić swą nieodpłatnie pełnioną funkcję z chwilą, gdy zacznie warzyć niedobre piwo - żartuje Trojan.

Czytaj też: Picie piwa to sztuka.

Pavel Trojan liczy, że może dzięki konsulatowi uda się na nowo wypromować Gdańsk i zachęcić prażan, aby zaczęli powracać nad Morze Bałtyckie, jak to było powszechne jeszcze dwadzieścia lat temu. Obecnie bardziej popularnym miejscem wypoczynku czeskich turystów jest Chorwacja.

Promocja gdańskiego konsulatu WMG będzie trwała do 18 listopada w ramach Dni Polskiej Gastronomii, które organizuje Instytut Polski w Pradze, we współpracy z Ambasadą RP.

Michał Saks, który został konsulem Wolnego Miasta Gdańska w Pradze, jest także mistrzem świata w wytwarzaniu miodów pitnych.

Czy podoba ci się pomysł z konsulatem Wolnego Miasta Gdańska w Pradze?
65%

tak, fajny pomysł na promocję Gdańska

35%

nie, to tylko żart i okazja by napić się polskiego piwa

zakończona

łącznie głosów: 508