W Redłowie powstanie park kieszonkowy

17 października 2020, 18:00
Patryk Szczerba

1,5 tys. mkw. będzie miał nowy park kieszonkowy, który powstanie przy ul. Legionów w okolicach Cmentarza Obrońców WybrzeżaMapka. Dokumentacja jest gotowa, trwa poszukiwanie wykonawcy prac inwestycji, która zostanie zrealizowana ze środków budżetu obywatelskiego. Trzy podobne parki w dzielnicach powstały w ostatnich miesiącach. Trwa budowa czwartego w Wielkim Kacku.Pomysł na zagospodarowanie zieleni przyszedł od jednego z mieszkańców Redłowa, który zgłosił projekt w głosowaniu na zeszłoroczny budżet obywatelski.

Pomysł spodobał się mieszkańcom i został ich głosami wytypowany do realizacji.

W lipcu pojawiła się dokumentacja projektowa, a w ostatnich dniach ogłoszono przetarg na realizację.

Na 1,5 tys. mkw. parku pojawią się żwirowe ścieżki o szerokości od 100 do 170 cm, ławki z oparciami i podłokietnikami, a także kosze na odpady. Do parku będzie można dojść od strony ulicy Legionów.

Konieczne będą wycinki drzew, ale w zamian zajmujący się zielenią w Gdyni obiecują, że zostanie nasadzonych blisko 200 krzewów: forsycji, berberysów i hortensji.

- Projekty zagospodarowania terenów zieleni są niezwykle cenne, bo diametralnie zmienią wygląd przestrzeni. Każdy park kieszonkowy poprawia nie tylko estetykę dzielnicy, ale mobilizuje mieszkańców do aktywności i spacerów - opowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Według szacunków z projektu budżetu obywatelskiego całość inwestycji ma kosztować ok. 100 tys. zł. Wyniki przetargu będą znane 27 października.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka podobnych mikro-parków Gdyni.

Park wyciszył estakadęPrzy ul. Dantyszka powstało miejsce do odpoczynku dla tych, którym przeszkadza hałas samochodów i ciężarówek jeżdżących po estakadzie. O stworzenie nowego parku przy estakadzie zabiegali mieszkańcy. Inwestycja wygrała głosowanie w budżecie obywatelskim.

Park ma 4,7 tys. m kw. Znajduje się pomiędzy estakadą Kwiatkowskiego a wieżowcami przy ul. Dantyszka 2, 4 i 8.

Park do odpoczynku zamiast klepiska do parkowaniaW lipcu Gdynia pochwaliła się zakończoną budową parku kieszonkowego na skrzyżowaniu ulic Abrahama i KilińskiegoMapka w Śródmieściu. Zamiast klepiska zastawionego autami, są krzewy i trawnik.

Brakuje jeszcze elementów małej architektury. Ławki, kosze na śmieci i inne wyposażenie zakupione zostaną za 250 tys. zł z budżetu Rady Dzielnicy Śródmieście.

Park z alejkami w śladzie wydeptanego trawnikaPrzy skrzyżowaniu ulic Tymiankowej i MiętowejMapka powstał w maju park z nasadzeniami dwóch drzew, 1522 bylin, 51 krzewów, 3279 roślin cebulowych. Obok zbudowano łącznik rowerowy, który połączył drogi serwisowe wzdłuż ul. Miętowej.

Park na symbolu torów kolejowychW budowie jest park kieszonkowy przy ul. StarodworcowejMapka. Budowa parku kieszonkowego w Wielkim Kacku to efekt głosowania mieszkańców w Budżecie Obywatelskim w 2019 roku.

Na powierzchni przekraczającej 1 tys. m kw. posadzonych zostanie 18 drzew, 544 krzewy oraz 709 bylin. Będzie też 554 m kw. nowego trawnika. W parku stanie sześć ławek, kosz na śmieci i dwie tablice informacyjne. Kosztuje 250 tys. zł.

W najbliższych miesiącach z Budżetu Obywatelskiego urządzone zostaną tereny zieleni w kolejnych lokalizacjach:
  1. Chylonia w sąsiedztwie "Wymiennikowni" (ul. Świecka),
  2. Wzgórze Św. Maksymiliana przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i Bpa Dominika),
  3. Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
  4. Grabówek (ul. Kapitańska),
  5. Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
  6. Pogórze (ul. B. Steyera),
  7. Pustki Cisowskie-Demptowo tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza),
Czy w okolicy twojego zamieszkania przybywa terenów zielonych?
19%

tak

39%

ich liczba pozostaje bez zmian

42%

nie, jest odwrotnie - ubywa ich

zakończona

łącznie głosów: 485