W jaki sposób przebudować ul. Przędzalniczą? Konserwator wstrzymał prace budowlane

15 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Plac budowy 1 marca (po lewej) oraz 7 kwietnia (po prawej). fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Wciąż wstrzymana jest przebudowa ul. Przędzalniczej na Głównym Mieście. Przyczyną zejścia robotników z placu budowy nie były jednak problemy wykonawcy, lecz decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Postanowił on wpisać do rejestru ulicę, z której zdemontowano już nawierzchnię. Wcześniej jego urząd pozytywnie zaopiniował dokumentację budowlaną.Ulica Przędzalnicze to niewielka, ok. 70-metrowej długości ulica, łącząca ul. Św. Ducha z Szeroką. Jej przebudowa to element wartego ok. 10 mln zł programu remontów ulic na terenie Głównego Miasta.

Prace budowlane rozpoczęły się tutaj w połowie listopada 2019 r. i w połowie stycznia 2020 r. zostały wstrzymane.

Nieoczekiwanie zastopował je Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zawiadomił urzędników o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania do rejestru zabytków ul. Przędzalniczej.

Ochrona ulicy, której nawierzchnia została zdemontowanaOchronie podlegać mają przebieg, geometria ulicy oraz historyczne materiały budowlane, które w momencie wydania decyzji zostały już zdemontowane. Jednocześnie zakazano prowadzenia w obszarze wpisu jakichkolwiek robót, które "mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku".

- Dotychczas wykonano ok. 50 proc. prac ziemnych wraz z podbudową nawierzchni. W całości wykonano kanalizację deszczową. Wykonawca robót deklaruje okres trzech miesięcy na dokończenie wszystkich prac od daty otrzymania wszelkich niezbędnych decyzji umożliwiających realizację - informuje Izabela Kozicka-Prusa z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Spór o sposób wykonania chodników i jezdniUrzędnicy oczekują od konserwatora cofnięcia decyzji dot. wpisania ulicy do rejestru i kontynuacji prac w oparciu o dotychczasowy projekt z chodnikami i jezdnią na tej samej wysokości. Konserwator natomiast chce, aby został zachowany (odtworzony) pierwotny przekrój ulicy tj. z wyraźnym podziałem wysokości pomiędzy jezdnią a chodnikiem oddzielonym krawężnikami.

- Wymagamy ułożenia historycznego bruku w oryginalnym układzie oraz wyraźnego zaznaczenie podziałów jezdnia - chodnik. Nie chcemy, by wyremontowana ul. Przędzalnicza wyglądała jak sąsiednia Św. Ducha, gdzie cała nawierzchnia jest na tej samej wysokości - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Czytaj też: [Artykuł z 2017 r.] Zakończono przebudowę ul. Św. Ducha

Konserwator najpierw mówi "tak", potem zmienia zdanieWarto jednak odnotować, że urząd konserwatora w maju 2017 r. (za kadencji Agnieszki Kowalskiej na stanowisku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) pozytywnie opiniował dokumentację z tzw. jednoprzestrzenną nawierzchnią ze starobruku w zakresie jezdni oraz nowej kostki kamiennej w części pieszej.

W maju 2019 r. (tj. po ustąpieniu ze stanowiska Kowalskiej, ale przed rozpoczęciem pracy przez obecnego PWKZ, Igora Strzoka) podtrzymał zgodę na przebudowę w takiej formie.

Czytaj też: Igor Strzok, PWKZ: Nie jestem od automatycznego zatwierdzania projektów

Przebudowa opóźniona, utrudniony kontakt z konserwatoremW sierpniu 2019 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozpisała przetarg, który ostatecznie wygrała firma Saferoad Kabex z Gdańska z kwotą ok. 690 tys. zł (najdroższa oferta w przetargu - ok. 985 tys. zł).

Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prace budowlane miały być zakończone już 5 grudnia 2019 r., ale wykonawca rozpoczął je dopiero 14 listopada, czyli ponad miesiąc po podpisaniu umowy (11 października).

Kostka brukowa: sprzedaż i układanie - baza firm z Trójmiasta


Obecnie urzędnicy oczekują na wydanie decyzji przez konserwatora, ale na przeszkodzie stanęły zawirowania związane z epidemią koronawirusa.

- Ze względu na obecny stan epidemii kontakt ze służbami konserwatorskimi, pomimo monitów, jest bardzo utrudniony. DRMG przygotowuje niezbędne opinie i uzgodnienia nowych rozwiązań. Po uzyskaniu decyzji zostanie złożony nowy wniosek - zgłoszenia robót w zakresie remontu ulicy - zapowiada Kozicka-Prus.
Działania miasta potwierdza również przedstawiciel konserwatora zabytków.

- Cały czas trwają uzgodnienia z projektantami. Pozostało nam jeszcze kilka "drobiazgów", aby móc zatwierdzić nowy projekt przebudowy ul. Przędzalniczej - mówi Marcin Tymiński.
Czytaj też: Konserwator wojewódzki wyjaśnia przyczyny opóźnień w urzędzie

Miasto wciąż nie może uzgodnić z PWKZ projektów przebudowy ul. Ogarnej (nz.) oraz Szerokiej. Więcej zdjęć (9)

Miasto wciąż nie może uzgodnić z PWKZ projektów przebudowy ul. Ogarnej (nz.) oraz Szerokiej.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Miasto wciąż nie może uzgodnić z PWKZ projektów przebudowy ul. Ogarnej (nz.) oraz Szerokiej.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Przebudowa Ogarnej i Szerokiej wciąż bez zgody konserwatoraProblemy z przebudową ul. Przędzalniczą nie są jedynym sporem na linii konserwator - miasto. Urzędnicy wciąż nie mogą osiągnąć kompromisu w zakresie przebudowy ul. Ogarnej oraz Szerokiej.

Miasto preferuje ułożenie nowej, gładkiej nawierzchni z myślą o komforcie pieszych, rowerzystów i osobach na wózkach inwalidzkich, zaś konserwator domaga się zachowania historycznego bruku i kształtu ulic.

Czytaj też: [Artykuł z 2018 r.] Przebudowa Szerokiej odsuwa się w czasie

Pod koniec lutego udało się natomiast uzyskać akceptację PWKZ na przebudowę Długiego Targu, którego nowa nawierzchnia będzie składała się z kamiennej kostki.

Czytaj też: Jak należy projektować chodniki w Trójmieście?

Zobacz metamorfozę Wyspy Spichrzów w ostatnich latach


Nieruchomości Gdańsk Śródmieście - ogłoszenia

Lokal usługowy Gdańsk Starówka ul. Ogarna
3 000 zł
Lokal usługowy Gdańsk Starówka ul. Ogarna
Gdańsk, Śródmieście
Biuro 15,50 m2 pokój wynajęcia w centrum Gdanska
1 023 zł
Biuro 15,50 m2 pokój wynajęcia w centrum Gdanska
Gdańsk, Śródmieście
Biuro 31,40 m2 pokój wynajęcia w centrum Gdanska
1 727 zł
Biuro 31,40 m2 pokój wynajęcia w centrum Gdanska
Gdańsk, Śródmieście
W jaki sposób powinna zostać przebudowana ul. Przędzalnicza?
68%

zgodnie z projektem, bez różnicowania wysokości jezdni i chodnika

32%

w pierwotnym kształcie, z krawężnikami między jezdnią a chodnikiem

zakończona

łącznie głosów: 442

Opinie (155) ponad 20 zablokowanych

 • obecny konserwator zabytków to jakieś nieporozumienie

  i to dla każdej ze stron - dla miłośników historii i zabytków, jak i dla inwestorów

  • 149 42

 • Ten człowiek na tym stanowisku to jakiś dramat

  W dzieciństwie chyba koledzy nad nimi się znęcali i teraz się mści, innego wytłumaczenia na czyny tego pana nie mam.
  Po co?

  • 137 40

 • Konserwator do wymiany,żeby tyle lat ciągnęła się sprawa kilku kostek brukowych...ludzie....ręce opadają.

  • 115 40

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.