W Sopocie odsłonięto pomnik Władysława Bartoszewskiego

5 lipca 2020, 9:00
Piotr Weltrowski, Patryk Szczerba
aktualizacja:19:51 (5 lipca 2020)

W niedzielę, po godz. 19, na skwerze przed budynkiem sopockiego dworcaMapka został odsłonięty pomnik Władysława Bartoszewskiego. Ustawienie pomnika to inicjatywa stowarzyszenia Warto być przyzwoitym. W uroczystości wzięli udział m.in. dwaj byli prezydenci RP: Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski oraz Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej.Aktualizacja, godz. 19:51 Pierwszy pomnik Władysława Bartoszewskiego w Polsce został odsłonięty na skwerze w okolicach sopockiego dworca. W uroczystości uczestniczyło kilkaset osób. Na miejscu pojawili się m.in. byli prezydenci Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski oraz były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek senatu Tomasz Grodzki prezydenci Gdańska i Sopotu oraz członkowie rodziny profesora Władysława Bartoszewskiego.

Po odsłonięciu zebrani wysłuchali mini-koncertu muzyki klasycznej kwartetu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
Pomysł ustawienia w Sopocie pomnika Władysława Bartoszewskiego narodził się ponad cztery lata temu. Dość szybko inicjatorom udało się zebrać kilka tysięcy podpisów i przekonać do swojej idei władze miasta, które zgodziły się na umieszczenie monumentu przed budynkiem dworca.

Sam pomnik, którego łączny koszt jego stworzenia szacowany jest na około 200 tys. zł, powstał jednak tylko i wyłącznie dzięki publicznej zbiórce zorganizowanej przez stowarzyszenie Warto być przyzwoitym.

- Uważam, że naszym moralnym obowiązkiem jest ochrona dorobku i pamięci jednego z najwybitniejszych Polaków i patriotów ostatnich lat, Władysława Bartoszewskiego. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy podejmowane są próby zakłamywania naszej historii - mówi Krzysztof Kolarz, przewodniczący stowarzyszenia.
Rzeźba jest dziełem Jacka Kicińskiego. Odlana z brązu postać Władysława Bartoszewskiego mierzy ponad dwa metry. Stanęła na granitowym postumencie, na którym umieszczono najsłynniejszy cytat byłego ministra spraw zagranicznych, czyli "Warto być przyzwoitym", a także jego autograf oraz inskrypcję "Władysławowi Bartoszewskiemu - rodacy".


Dlaczego pomnik Władysława Bartoszewskiego stanął w Sopocie?- Prof. Bartoszewski jest honorowym obywatelem tego miasta, przez ostatnich kilkanaście lat swojego życia bywał tu regularnie, spędzając w Sopocie niemal każde wakacje. Niemniej chodzi o uhonorowanie człowieka i jego zasług, a nie tylko o jego związek z miastem - tłumaczył w rozmowie z naszą redakcją Kolarz, gdy pojawił się sam pomysł ustawienia rzeźby.
Udział w uroczystości odsłonięcia pomnika - poza inicjatorami oraz przedstawicielami władz Sopotu - zapowiedzieli m.in. byli prezydenci RP: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski oraz Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, a także członkowie rodziny Władysława Bartoszewskiego.

Zamknięta ul. Kościuszki i parking pod dworcemW związku z uroczystością odsłonięcia pomnika czasowo zamknięta zostanie ul. KościuszkiMapka. Od godz. 18 w niedziele od strony ul. 3 MajaMapka na ulicę wpuszczane będę tylko i wyłącznie samochody mieszkańców, ale poruszać będą mogły się tylko do wysokości Urzędu Miasta. Wstrzymany zostanie też ruch między rondem przy hotelu Rezydent a budynkiem dworca. Na ulicę nie będzie można wjechać także od strony skrzyżowania ulic Chopina i SobieskiegoMapka.

Do godz. 18:15 przepuszczane będą jednak autobusy komunikacji miejskiej.

Później zamknięte zostanie także wyjście z dworca w kierunku ronda Polonii Sopockiej, nie będzie można także wjechać i wyjechać z parkingu podziemnego pod dworcem.

Zmiany obowiązywać będą do godz. 20:15.

Władysław Bartoszewski zmarł w 2015 r., w wieku 93 lat. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po 1989 r. dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych (w 1995 i 2000 r.), a w latach 2007-2015 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był kawalerem Orderu Orła Białego, a także nosił tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Jak najlepiej upamiętniać ważne postaci historyczne?
24%

stawiając im pomniki

41%

nazywając na ich cześć ulice, skwery bądź budynki

35%

wystarczającą formą są tablice upamiętniające

zakończona

łącznie głosów: 1378