W piątek rusza budowa wiaduktu Biskupia Górka i dużego parkingu

19 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

Utrudnienia na Trakcie św. Wojciecha przez kierowców jeżdżących pod prąd

Ruszają w piątek i potrwają półtora roku. Prace przy przebudowie wiaduktu na wjeździe do centrum Gdańska zobacz na mapie Gdańska pochłoną 143 mln zł, ale w ich efekcie powstanie nowa, szersza konstrukcja, oraz parking na 475 samochodów.W najbliższy piątek, 23 marca, o godz. 17, zamknięty zostanie parking przy ul. Okopowej. zobacz na mapie Gdańska To pierwsza zmiana związana z budową wiaduktu Biskupia Górka. Jeszcze przed świętami wyłączona zostanie z ruchu ul. Augustyńskiego zobacz na mapie Gdańska oraz chodnik wzdłuż Traktu św. Wojciecha (po stronie południowej).

Pierwsza zmiana sprawi, że kierowcy, którzy przyjeżdżali do urzędów położonych w rejonie ul. Okopowej, nie będą mieli gdzie zaparkować. Szacujemy, że około 300 kierowców będzie musiało sobie znaleźć nowe stanowiska dla samochodów albo też dojadą do centrum komunikacją miejską.

W miejscu dotychczasowego parkingu powstać ma nowy - kubaturowy, który pomieści 475 aut. Nad dzisiejszym parkingiem pobiegnie też nowa jezdnia Traktu św. Wojciecha.

Czytaj też: Parking za 21 mln zł przy Urzędach Wojewódzkim i Marszałkowskim

Kolejne utrudnienia po 1 kwietniaNa początku kwietnia przystanek autobusowy "Zaroślak" zostanie przesunięty na skrzyżowanie z ul. Toruńską. Wyłączone z ruchu zostaną odcinki chodników po obu stronach Traktu św. Wojciecha.

Dopiero na maj zaplanowano zmiany w organizacji ruchu drogowego na Trakcie św. Wojciecha. W godzinach popołudniowych (od godz. 13 do godz. 18) dostępne dla kierowców będą dwa pasy w kierunku Pruszcza Gdańskiego i jeden w kierunku Gdańska.

Z kolei od godz. 18 do godz. 13, czyli w godzinach wieczornych i porannych, czynne będą dwa pasy w kierunku Gdańska i jeden w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

Czytaj także: Forum Gdańsk na razie nie otworzy nowego tunelu przy ul. Toruńskiej


Prace potrwają do lata 2019W ramach inwestycji istniejący wiadukt zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstaną dwa nowe wiadukty z charakterystycznym, łukowatym przęsłem, w ciągu Traktu św. Wojciecha. Równocześnie budowany będzie wspomniany już parking wielopoziomowy przy ul. Okopowej.

Najpierw, obok istniejącego obiektu, powstanie fragment nowego wiaduktu. Gdy będzie mógł przejąć ruch samochodów, stara część zostanie rozebrana. Wtedy zacznie powstawać druga, równoległa konstrukcja.

Budowlańcy zastrzegają, że prace będą niezwykle trudne, bowiem będą się odbywały na styku z czynną linią kolejową. Z tego powodu część prac będzie wykonywanych nocą, gdy ruch na linii kolejowej jest mniejszy.

Miasto Gdańsk na realizację przebudowy wiaduktu otrzymało dofinansowanie w wysokości 113,9 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace wykona firma Budimex za kwotę 143 mln zł. Planowany termin zakończenia realizacji zadania to koniec lipca 2019 roku.

Zobacz też: Budują wąski przystanek autobusowy, aby go rozebrać
Czy obawiasz się utrudnień w związku z budową wiaduktu?
53%

tak, korki będą duże w tym miejscu

36%

tak, ale musi być gorzej, by było lepiej

8%

nie, ale dlatego, że będę omijał to miejsce

3%

nie, nie będzie tam korków

zakończona

łącznie głosów: 1625