stat

W sobotę można zwiedzać niedostępne miejsca gdyńskich stoczni

2 września 2016 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski

W sobotę będzie można zwiedzać stocznie. My już byliśmy tam z kamerą i uchylamy rąbka tajemnicy.

Budowa statków krok po kroku, wejście do prototypowni, gdzie testowane są technologie kosmiczne oraz jednego z trzech punktów widokowych, z których można podziwiać Gdynię. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają w sobotę na terenach stoczniowych w Gdyni. Organizatorzy proszą, by nie przejeżdżać samochodami, bo miejsc parkingowych nie będzie, za to trolejbusy będą kursowały co 5 minut."Odkrywanie stoczni" to pokłosie udanych spacerów, które latem były organizowane w Gdyni. Szlak modernizmu, Legendy Morskiej i inne zgromadziły w sumie tysiące chętnych do poznania historii architektury Gdyni. W sobotę w godz. 10-18 będzie można wybrać się na jedną z siedmiu tras (albo nawet na wszystkie), przez które poprowadzą przewodnicy, znający każdy zakamarek stoczniowych terenów. Początek przy ul. Czechosłowackiej 3 zobacz na mapie Gdyni.

Spacer i zwiedzanie lepsze niż koncert?

- Długo zastanawialiśmy się, jakim jeszcze dużym wydarzeniem uczcić trwające wciąż urodziny Gdyni. Kolejny koncert czy widowisko - to wszystko już było. Stocznia jest natomiast nierozerwalnie związana z miastem, a na co dzień nie jest dostępna dla większości osób, więc warto obejrzeć od wewnątrz naszą dumę. Zobaczyć, że po fatalnej decyzji Komisji Europejskiej o likwidacji stoczni, ten przemysł wciąż ma się w Gdyni dobrze - podkreśla wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Co konkretnie będzie można zobaczyć? M.in. statki cumujące przy kejach; hale, place produkcyjne i montażowe oraz wieżę wiertniczą Petrobaltic, a nawet pływający dźwig. Będzie można wejść na falochron, prześledzić cały proces produkcyjny statku, a także obejrzeć film o historii stoczni.

Szlakiem nowoczesnych statków, ale też historii

- Oprócz sześciu tras, które pozwolą na zapoznanie się z tym, co obecnie dzieje się na terenach stoczniowych, zapraszamy też na szlak historyczny. Będzie wystawa zdjęć, a na 10. piętrze Akwarium, czyli dawnego budynku dyrekcji stoczni, a obecnie biurowca, co 30 minut wyświetlany będzie film o historii rozwoju stoczni - zachęca Grażyna Pilarczyk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej gdyńskiego magistratu.
Atrakcją będzie też niewątpliwie zwiedzanie dwóch największych stoczni - Crist i Nauta.

- Zajmujemy teren 30 hektarów, ale oczywiście pokażemy tylko najciekawsze fragmenty. Będzie czterech przewodników, którzy będą oprowadzać ok. 20-osobowe grupy. Zobaczą one budowę sekcji statków i największą halę produkcyjną w stoczni, która ma aż 240 metrów długości. Być może będzie też możliwość dojścia na koniec pirsu, skąd świetnie widać m.in. Port Wojenny - mówi Zdzisław Bahyrycz, pełnomocnik zarządu stoczni Crist.
Samochody niech "odpoczną" w domu

Organizatorzy proszą, by nie przyjeżdżać samochodami. Z prostej przyczyny: przy terenach stoczniowych ogólnodostępnych miejsc parkingowych praktycznie nie ma. Można za to wsiąść do jednego z trolejbusów linii 23, 24 lub 25, które tego dnia będą kursowały co 5 minut.
Wybierasz się na spacer po terenach stoczniowych?
50%

tak, mam nadzieję przejść kilka tras

21%

może coś z tego wybiorę

12%

raczej nie, choć nie wykluczam

17%

nie, to nie dla mnie

łącznie głosów: 581