W sobotę odsłonięcie pomnika ku czci trójmiejskich alpinistów

19 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Patryk Szczerba

W sobotę o godz. 15 na Cmentarzu Centralnym "Srebrzysko" zobacz na mapie Gdyni w Gdańsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci poświęconego trójmiejskim alpinistom.O inicjatywie pisaliśmy dwa lata temu. Idea symbolicznego upamiętnienia dziesięciorga alpinistów, którzy nie mają swoich grobów w Polsce zrodziła się w Klubie Wysokogórskim "Trójmiasto". Poparcie dla inicjatywy wyrazili członkowie Komisji Kultury Rady Miejskiej w Gdańsku, Zarząd Dróg i Zieleni oraz Miejski Konserwator Zabytków.

- Ciała dziesiątki pozostały w śniegach gór wysokich. Himalaiści zaginęli lub zostali pochowani w rejonie wypadku w Hindukuszu, Himalajach, Andach. Zostali w tych górach na zawsze. Projekt pomnika został wyłoniony w konkursie plastycznym na formę przestrzenną Miejsca Pamięci - wyjaśnia Edward Taylor, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

Konkurs na wygląd pomnikaGłówną nagrodę przyznała komisja konkursowa. W jej skład weszli przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Urzędu Miasta w Gdańsku, Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto" oraz Społecznego Komitetu Budowy Miejsca Pamięci.

Autorem zwycięskiego projektu jest student czwartego roku Wydziału Rzeźby i Intermediów Marek Ciszkowski. Konkursowi patronował dr. hab. Krzysztof Polkowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Finansowanie z darowizn członków klubuWykonanie formy przestrzennej Miejsca Pamięci zostało sfinansowane wyłącznie z darowizn klubowych kolegów, przyjaciół, rodzin dziesiątki alpinistów oraz wsparcia Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto".

Koszt przedsięwzięcia zbliżył się do 60 tys. zł. Najwyższą pozycją w wycenie były płyty ze stali nierdzewnej, na które wydano 26 tys. złotych.

Uroczystość odsłonięcia monumentu odbędzie się w sobotę o godz. 15 na zakończeniu centralnej alei prowadzącej od głównej bramy Cmentarza Centralnego "Srebrzysko" w Gdańsku zobacz na mapie Gdyni.

Na godz. 17 członkowie klubu zapraszają do swojej siedziby Białej Baszty na wieczór wspomnień.

Forma przestrzenna upamiętnia:
  • Andrzeja Jankowskiego - zginął w 1975 roku w Hindukuszu,
  • Andrzeja Bielunia - zaginął w 1983 roku w Himalajach Nepalu,
  • Karola Sopickiego - zaginął w 1985 roku w Himalajach Nepalu,
  • Ewę Kalinowską - zginęła w 1986 roku w Himalajach Garhwalu w Indiach,
  • Czesława Jakiela - zginał w 1987 roku w Himalajach Nepalu,
  • Mirosława Gardzielewskiego i Wacława Otrębę - zginęli w lawinie w 1989 roku pod Everestem,
  • Annę Bruzdowicz - zginęła w Himalajach Garhwalu w Indiach,
  • Rafała Firczyńskiego - zginął w 1995 roku pod szczytem Aconcagua w Andach
  • Marka Warlikowskiego - zaginął pod szczytem Aconcagua w Andach
.
Zapalasz znicze na symbolicznych grobach?
66%

tak

34%

nie

zakończona

łącznie głosów: 715