Marsz przeciwników restrykcji związanych z Covid w Gdańsku

9 października 2020, 13:30
Rafał Borowski

W sobotę o godz. 14 spod fontanny NeptunaMapka wyruszy w kierunku pl. SolidarnościMapka "Marsz o wolność". Jego uczestnicy chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec restrykcji nałożonych z powodu pandemii koronawirusa. Identyczne marsze odbędą się również w innych polskich miastach.Od kilku miesięcy temat pandemii koronawirusa nie schodzi z czołówek mediów na całym świecie. Choćby na podstawie prowadzonych przez naszą redakcję statystyk obserwujemy ogromną potrzebę czytelników, dotyczącą rzetelnego informowania nie tylko o rozwoju zagrożenia, ale również sposobów przeciwdziałania mu.

Czytaj również: Codzienne dane o zakażeniach w Raportach sanepidu

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się codzienne statystyki dotyczące liczby nowych zakażeń, zmieniających się obostrzeń, wywiady z ekspertami z dziedzin biologii i medycyny czy wreszcie postępy prac nad lekiem i szczepionką na koronawirusa.

Dwaj antycovidowcy walczą o życie w szpitalu we WrocławiuNie wszyscy uważają pandemię za zagrożenieJednak nie wszyscy traktują pandemię koronawirusa jako poważne zagrożenie. Nazywają ją "plandemią" czy "koronaściemą", a nawet traktują ją jako "spisek rządów i wielkich koncernów". Nakładane na wszystkich restrykcje - które w założeniu mają przecież spowolnić rozprzestrzenianie pandemii i ocalić jak najwięcej osób przed zakażeniem - traktują jako zamach na ich wolność osobistą.

Czytaj również: Od soboty Polska w żółtej strefie COVID-19. Sopot zostaje w czerwonej

Wbrew pozorom zwolenników takiego podejścia nie brakuje i coraz głośniej manifestują oni swoje poglądy. Wielotysięczny tłum tzw. antycovidców zebrał się w ostatnich tygodniach w stolicy Niemiec pod Bramą Brandenburską. Ich marsz został jednak rozwiązany przez policję tuż po rozpoczęciu. Powód? Uczestnicy oczywiście nie przestrzegali wymogów sanitarnych. Ostentacyjnie nie zachowywali dystansu między sobą i nie nosili maseczek.

Marsze w wielu miastachNa najbliższą sobotę zostały zaplanowane "Marsze o wolność" rodzimych przeciwników koronawirusowych restrykcji. Odbędą się one w wielu miastach w całym kraju. Jeden z nich odbędzie się w Gdańsku. Uczestnicy zbiorą się pod fontanną NeptunaMapka na Długim Targu, skąd udadzą się pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na pl. SolidarnościMapka. Organizatorem wydarzenia, które odbywa się w ramach kampanii społecznej pod hasłem #stopCOVID1984, jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP z Poznania.

Czytaj również: Chorzy na COVID-19 apelują do ozdrowieńców o podzielenie się osoczem

- Marsz o wolność to kontynuacja wielotysięcznych protestów, które odbyły się w Polsce od początku ogłoszenia epidemii, a zwłaszcza 6 czerwca (Międzynarodowy Protest Przeciw Przymusowi Szczepień), 10 lipca, 16 sierpnia i 12 września 2020 r. Są to protesty ponad podziałami światopoglądowymi i politycznymi z udziałem różnych środowisk i organizacji, które upominają się o podstawowe prawa i wolności, czyli m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, Konfederacja Korony Polskiej, Stowarzyszenie WIR Masz Głos, Jedność Narodu, Strajk Przedsiębiorców oraz Narodowy Strajk Polaków - czytamy na stronie organizatorów wydarzenia.

Chcą zaleceń, a nie nakazówŻądania sformułowane przez uczestników marszu można streścić krótko - zniesienie obowiązku stosowania się do wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Ich zdaniem na przykład noszenie masek powinno być nieobowiązkowe. Wzorem Szwecji wszelkie obostrzenia powinny mieć charakter wyłącznie zaleceń, a nie nakazów.

Czytaj również: Trójmiejska branża rozrywkowa protestuje

Sobotnie marsze mają stanowić jedynie zapowiedź większych, które odbędą się na całym świecie w sobotę, 24 października.
Czy przestrzegasz obostrzeń związanych z pandemią?
58%

tak, podchodzę do nich z całą powagą

17%

tak, ale niezbyt restrykcyjnie

24%

nie, podzielam poglądy uczestników marszu

1%

nie, ale wyłącznie z lenistwa

zakończona

łącznie głosów: 7989