Wspólne sprzątanie lasów w sobotę

19 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Arnold Szymczewski

W 12 lokalizacjach w całym Trójmieście setki wolontariuszy weźmie w sobotę udział w kolejnej odsłonie akcji "Wyczesany las - weź to podnieś". Po akcji zostanie wydany kalendarz, z którego dochód zostanie przeznaczony na sadzenie nowych drzew w Trójmieście.W trójmiejskich lasach oprócz wielu gatunków fauny i flory, znaleźć możemy także... śmieci. Problem nie jest ogromny, ale na tyle duży, że raz na jakiś czas zbierają się grupy ludzi, które sprzątają tereny leśne.

Tym razem każdy chętny może stawić się w którymś z 12 punktów na terenie Trójmiasta (ich lista poniżej), w najbliższą sobotę, o godz. 11. w miejscach poszczególnych zbiórek czekać będą koordynatorzy, którzy opowiedzą o akcji, rozdadzą worki i rękawice oraz w razie potrzeby pomogą w sprzątaniu.

Sprzątanie zaplanowano na około 2-3 godziny.

Projekt "Wyczesany las" organizowany jest już po raz drugi. Inicjatywa zadebiutowała w ubiegłym roku i nie ograniczyła się do zbierania śmieci.

- W ubiegłym roku sprzątaliśmy las w okolicy urokliwej Polanki Redłowskiej. Następnie wybrane przez nas śmieci stały się "bohaterami" sesji zdjęciowej, a powstałe w jej wyniku fotografie wykorzystaliśmy do stworzenia kalendarza "ekocegiełki" - mówi Maria Kuziemka ze współorganizującej wydarzenia agencji A Studio.
Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczono na ostatni etap akcji, czyli sadzenie drzew w Parku Reagana. W akcji zorganizowanej wspólnie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni wzięło udział ok. 300 mieszkańców Trójmiasta.

12 lokalizacji na projekt "Wyczesany las - weź to podnieś"Tym razem organizatorzy wydarzenia, stowarzyszenie Weź to podnieś i A Studio Agencja Kreatywna, wytypowali 12 lokalizacji: w Gdańsku (7), Gdyni (4) i w Sopocie (1), które powinny zostać posprzątane.

Lokalizacje w TrójmieściePodobnie jak przed rokiem, także i teraz sprzątanie będzie mieć ciąg dalszy.

- Spośród odpadków zebranych we wszystkich miejscach wybrany zostanie jeden śmieć z każdej lokalizacji, którego artystyczne zdjęcie trafi na osobną kartę kalendarza, i podpisane zostanie nazwiskiem jego "znalazcy". Analogicznie jak w roku ubiegłym, wydamy kalendarz na papierze pochodzącym w 100 proc. z recyclingu, użyjemy farb ekologicznych, wykorzystamy zawieszkę bez plastiku, w projekcie uwzględnimy święta przyrodnicze i ciekawostki dotyczące recyclingu czy upcyclingu - dodaje Maria Kuziemka.
A wiosną znowu zasadzone zostaną drzewa.

Wyczesaj las - weź to podnieś 2019

21.09.2019 - sprzątanie 12 lokalizacji w Trójmieście:
październik 2019 - sesja zdjęciowa i projekt kalendarza
listopad 2019 - marzec 2020 - wydanie kalendarza i dystrybucja:
wiosna 2020 - sadzenie drzew
Czy brałe(a)ś kiedykolwiek udział w sprzątaniu świata?
29%

nie, nigdy

8%

nie, nie interesuje mnie to

49%

tak, raz lub dwa

14%

tak, robię to regularnie

zakończona

łącznie głosów: 551