W weekend duże zmiany w komunikacji i na drogach w Gdańsku

27 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba

Szykują się utrudnienia dla pasażerów gdańskiej komunikacji miejskiej. W związku z zaplanowanymi na najbliższy weekend pracami na torowisku tramwajowym w rejonie skrzyżowania Wałów Jagiellońskich i Huciska, składy w sobotę oraz niedzielę pojadą objazdami - nieczynny będzie m.in. przystanek przy dworcu głównym PKP. Urzędnicy zapowiadają także zmianę organizacji ruchu dla kierowców.Prace prowadzone będą od północy z piątku na sobotę (z 27 na 28 września) do poniedziałku 30 września do godziny 4 rano.

Co istotne, roboty oznaczają zmiany w funkcjonowaniu nie tylko komunikacji miejskiej, ale również w organizacji ruchu drogowego dla kierowców.

- Ze względu na prace torowe zamknięty zostanie przejazd przez tory tramwajowe na skrzyżowaniu ulic Wały Jagiellońskie - Hucisko w relacji od Targu Drzewnego w kierunku Huciska. Tym samym jadąc ul. Wały Jagiellońskie kierowcy nie będą mogli skręcić w lewo w Hucisko, możliwa będzie jedynie jazda na wprost w kierunku ul. Podwale Grodzkie, a także skręt w prawo w Targ Drzewny - wylicza Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Z kolei wyjeżdżając z Targu Drzewnego kierowcy oraz rowerzyści będą mogli tylko skręcić w prawo w Wały Jagiellońskie, zamknięty zostanie natomiast przejazd na wprost do Huciska. Dojazd do Huciska będzie możliwy po zawróceniu na skrzyżowaniu ulic Podwale Grodzkie oraz Błędnik.

Prace prowadzone w dzień i w nocyTo jednak nie wszystko. Prace torowe spowodują również zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej. W sobotę oraz niedzielę tramwaje pojadą objazdami - nieczynny będzie przystanek przy dworcu głównym PKP. Ruch tramwajowy skierowany będzie przez ul. 3 Maja.

Co ważne, zaplanowane roboty prowadzone będą i w dzień, i w nocy. Od urzędników usłyszeliśmy, że rozwój infrastruktury spowodował, iż przerwa nocna w kursowaniu tramwajów uległa skróceniu - w związku z tym przeprowadzanie robót wyłącznie nocą jest niemożliwe. Dlatego od kilku lat GZDiZ praktykuje wykonywanie ich podczas przerw weekendowych.

Rozkład jazdy ZTM- Prace na torowisku polegać będą na wymianie części stalowych rozjazdu, demontażu nawierzchni, a także regulacji i stabilizacji toru. Szyny w rejonie przejazdu zostaną następnie zespawane metodą termitową, a końcowym etapem robót będzie odtworzenie nawierzchni jezdni - tłumaczy Magdalena Kiljan.

Szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacjiZarząd Transportu Miejskiego informuje, że tramwaje nie będą obsługiwać przystanku Dworzec Główny - tym samym linie 2, 3, 6, 8, 9, 10 i 12 skierowane zostaną na trasę objazdową: ulicą 3 Maja, z obsługą przystanków Dworzec PKS i Nowe Ogrody - w obu kierunkach.

Nieczynne będą przystanki tramwajowe:
 • Dworzec Główny - w obu kierunkach,
 • Brama Wyżynna - w kierunkach: Chełm Witosa, Łostowice Świętokrzyska, Przeróbka, Sucharskiego,
 • Hucisko - w kierunku: Oliwa, Nowy Port Góreckiego/Nowy Port Zajezdnia,
 • Śródmieście SKM - w kierunku: Chełm Witosa, Łostowice Świętokrzyska,
 • Twarda - w obu kierunkach,
 • Stocznia SKM - w obu kierunkach,
 • Plac Solidarności - w obu kierunkach.

Linie tramwajowe: 2, 3, 6, 8, 9, 10 i 12 zostaną skierowane na zmienione trasy. Rozkłady jazdy linii 2, 3, 6, 10 i 12 ulegną minimalnej korekcie, natomiast zmiany w rozkładach jazdy linii 8 i 9 będą większe.

- Nie przewiduje się autobusowej komunikacji zastępczej w ciągu ul. Jana z Kolna. Aby dojechać w rejon pl. Solidarności należy korzystać z licznych linii autobusowych (np. 111, 112, 154) i wysiąść na przystanku Wały Piastowskie - wskazują przedstawiciele ZTM.

Szczegóły zmian:


Linie 2 , 3, 6:
 • kierunek Chełm Witosa i Łostowice Świętokrzyska: od przystanku Brama Oliwska do przystanku Pohulanka objazd al. Zwycięstwa, ul. 3 Maja i Armii Krajowej,
 • kierunek Jelitkowo, Oliwa, Brzeźno: od przystanku Brama Wyżynna do przystanku Brama Oliwska objazd ul. Wały Jagiellońskie, Hucisko, 3 Maja i al. Zwycięstwa.

Linia 8:
 • kierunek Jelitkowo: od przystanku Brama Wyżynna do przystanku Wyspiańskiego objazd ul. Wały Jagiellońskie, Hucisko, 3 Maja, al. Zwycięstwa i al. Hallera,
 • kierunek Przeróbka: od przystanku Wyspiańskiego do przystanku Okopowa objazd al. Hallera, al. Zwycięstwa, 3 Maja, al. Armii Krajowej i ul. Podwale Przedmiejskie.

Linia 9:
 • kierunek Strzyża PKM: od przystanku Brama Wyżynna do przystanku Brama Oliwska objazd ul. Wały Jagiellońskie, Hucisko, 3 Maja i al. Zwycięstwa,
 • kierunek Przeróbka: od przystanku Brama Oliwska do przystanku Okopowa objazd al. Zwycięstwa, ul. 3 Maja, al. Armii Krajowej i ul. Podwale Przedmiejskie.

Linia 10:
 • kierunek Brętowo PKM: od przystanku Węzeł Kliniczna do przystanku Powstańców Warszawskich objazd ul. Marynarki Polskiej, Kliniczną, al. Hallera, al. Zwycięstwa, 3 Maja, Nowe Ogrody i Kartuską,
 • kierunek Nowy Port: od przystanku Powstańców Warszawskich do przystanku Węzeł Kliniczna objazd ul. Kartuską, Nowe Ogrody, 3 Maja, al. Zwycięstwa, al. Hallera, ul. Kliniczną i Marynarki Polskiej.

Linia 12:
 • kierunek Migowo: od przystanku Brama Oliwska do przystanku Powstańców Warszawskich objazd al. Zwycięstwa, ul. 3 Maja, Nowe Ogrody i Kartuską,
 • kierunek Oliwa: od przystanku Powstańców Warszawskich do przystanku Brama Oliwska objazd ul. Kartuską, Nowe Ogrody, 3 Maja, al. Zwycięstwa.

Linia T8: korekta godzin odjazdów.
Czy zdarzyło ci się zakończyć podróż tramwajem z powodu awarii składu?
47%

tak, ale był to incydent

38%

tak, zdarza się to często

15%

nie, nigdy nie byłem/am w takiej sytuacji

zakończona

łącznie głosów: 1277