stat

W weekend kontrole spacerowiczów

28 marca 2020, 9:00
Ewelina Oleksy, Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Praktycznie nie ma dnia bez tłoku w SKM. Kolejarze chcą częstszych kursów

Choć ostatnie rozporządzenie ministra zdrowia w związku z epidemią koronawirusa nie zakazuje całkowicie spacerowania, to trójmiejscy strażnicy miejscy oraz policjanci będą sprawdzać, czy te spacery nie odbywają się w dużych grupach. W weekend zostanie przeprowadzona akcja kontroli terenów rekreacyjnych. Służby apelują też z radiowozów o pozostanie w domach.Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeMożna wychodzić na spacery czy nie? Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia można, ale obowiązują obostrzenia. Wychodząc na spacer trzeba zachować ograniczenie odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Ministerstwo zaleca jednak, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Mundurowi sprawdzą plaże, deptaki i parkiW weekend, 28-29 marca, w Gdańsku prowadzone będą więc wzmożone kontrole miejsc szczególnie lubianych przez spacerowiczów. Mundurowi sprawdzą, czy mieszkańcy nie gromadzą się w nich zbyt tłumnie. Co ważne, w piątek zapadła decyzja o zamknięciu na weekend Parku Oliwskiego i parkingów nadmorskich.

Czytaj też: Tłumy spacerowiczów a koronawirus. Różne strategie miast

- Szczególnym nadzorem mundurowi obejmą między innymi: Park Oruński, okolice zamkniętego Parku Oliwskiego, Park Reagana, rejon wejścia na molo w Brzeźnie oraz rezerwat przyrody "Ptasi Raj" na Wyspie Sobieszewskiej. Patrole pojawią się także na głównych ciągach pieszych popularnych wśród spacerowiczów, w szczególności na ulicach Głównego Miasta. Strażnicy za pomocą urządzeń nagłaśniających będą informowali o zagrożeniu związanym z koronawirusem. Zaapelują do mieszkańców o pozostanie w domach - informuje Robert Kacprzak, inspektor ds. komunikacji społecznej Straży Miejskiej w Gdańsku - Przypominamy, że pieszo jednocześnie mogą poruszać się dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. Ograniczenie nie dotyczy rodzin.
Straż Miejska ostrzega we Wrzeszczu

Codziennie po Gdańsku jeżdżą też policjanci, którzy apelują z radiowozów, by zostać w domu.

- Policjanci w weekend, podczas kontroli miejsc przesiadkowych takich jak pętle czy dworce, w godzinach szczytu komunikacyjnego będą informować mieszkańców o konieczności przestrzegania wydanych poleceń. Funkcjonariusze skontrolują także inne miejsca użyteczności publicznej m.in. parki, deptaki - wskazuje asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Działamy prewencyjnie, chodzi przecież o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich, jednak w przypadku rażącego naruszenia przepisów oraz niestosowania się do poleceń, funkcjonariusze będą wyciągać konsekwencje. Każda sytuacja będzie indywidualnie rozpatrzona w odniesieniu do obowiązujących przepisów. Za popełnione wykroczenie policjanci mogą nałożyć mandat karny bądź skierować wniosek o ukaranie do sądu.

W Gdyni apeluje straż miejska i policjaKomunikaty apelujące o pozostanie w domach od środy nadawane są też przez radiowozy gdyńskiej straży miejskiej.

"Szanowni Państwo, tu straż miejska. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale także przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych" - to treść komunikatu, który można usłyszeć na ulicach Gdyni.

Radiowozy jeżdżą nie tylko w centrum, ale też w dzielnicach miasta w dni powszednie w godz. 10-20, a w weekendy w godz. 11-19.

Do działań prewencyjnych dołączyła też gdyńska policja.

- Radiowozy jeżdżą w okolicach popularnych i często uczęszczanych przez mieszkańców oraz turystów miejsc, jak np. parki, skwery czy bulwar nadmorski - mówi asp. szt. Jarosław Biały z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
Zarówno policjanci, jak i strażnicy, częściej patrolują też miejsca, gdzie zazwyczaj pojawiają się większe grupy osób. Przypominamy, że trójmiejskie mola są zamknięte od czwartku.

Zanim molo w Sopocie zamknięto, spacerowiczów było mało.
Czy wybierasz się na spacer w weekend?
51%

tak

49%

nie, zostaję w domu

zakończona

łącznie głosów: 5258