stat

W weekend spore utrudnienia w centrum Gdańska

16 lipca 2019, 7:00
Rafał Borowski

W najbliższy weekend pasażerowie tramwajów muszą przygotować się na spore utrudnienia. Od nocy z piątku 19 lipca na sobotę do poniedziałkowego poranka 22 lipca zostanie przeprowadzona naprawa torowiska w centrum Gdańska. Tramwaje nie będą kursowały przez wiadukt Błędnik oraz ulicami Jana z Kolna, Wały Piastowskie i Podwale Grodzkie. Utrudnienia nie ominą również kierowców.Prace torowe obejmą tzw. Węzeł Piastowski - czyli skrzyżowanie ulic Wały Piastowskie i Podwale Grodzkie z wiaduktem Błędnik. To jeden z newralgicznych punktów na tramwajowej mapie Gdańska. To właśnie przez ten węzeł przejeżdżają wszystkie linie tramwajowe, łączące północne dzielnice z centrum lub południem Gdańska.

Drogowcy rozpoczną pracę w sobotę o północy i zakończą do godz. 4 rano w poniedziałek. W tym czasie zostanie wymienionych aż ponad 200 m szyn oraz ok. 100 sztuk podkładów, co powinno znacząco podnieść komfort i bezpieczeństwo pasażerów.

Przypomnijmy, że to właśnie na tym węźle doszło do groźnie wyglądającego wykolejenia tramwaju, które opisywaliśmy w lutym 2018 roku. Warto jednak podkreślić, że komisja badająca przyczyny zdarzenia orzekła, że przyczyną była nadmierna prędkość. Motorniczy miał zignorować ograniczenie do 15 km/h i jechać ok. 50 km/h.

- Prace na torowisku polegać będą na wymianie rozjazdu i skrzyżowania torowego, wymianie szyn oraz podkładów wraz z podsypką tłuczniową, zespawaniu termitowym połączeń szyn, regulacji i stabilizacji torów za pomocą podbijaków spalinowych - wylicza Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Zmiany w kursowaniu tramwajówRemont spowoduje spore utrudnienia dla pasażerów tramwajów, które będą poruszać się objazdami. Tramwaje kursujące między północną a południową częścią Gdańska będą poruszać się ul. 3 Maja, a tramwaje jadące na co dzień przez ul. Jana z Kolna będą poruszać się al. Zwycięstwa. Nieczynne będą następujące przystanki: Dworzec Główny (w obu kierunkach), Brama Wyżynna (w kierunkach Chełmu i Przeróbki), Hucisko (w kierunku Oliwy i Nowego Portu), Śródmieście SKM (w kierunku Łostowic), Twarda (w obu kierunkach), Stocznia SKM (w obu kierunkach) oraz Plac Solidarności (w obu kierunkach).

Szczegółowy schemat zmian przedstawia się następująco:  • linie 2, 3, 6 i 63: kierunek Chełm Witosa i Łostowice Świętokrzyska: od przystanku "Brama Oliwska" do przystanku "Pohulanka" objazd al. Zwycięstwa, ul. 3 Maja i al. Armii Krajowej, kierunek Jelitkowo, Oliwa, Brzeźno Plaża: od przystanku "Brama Wyżynna" do przystanku "Brama Oliwska" objazd ul. Wały Jagiellońskie, Hucisko, 3 Maja i al. Zwycięstwa.

  • linia 8: kierunek Jelitkowo: od przystanku "Brama Wyżynna" do przystanku "Wyspiańskiego" objazd ul. Wały Jagiellońskie, Hucisko, 3 Maja, al. Zwycięstwa i al. Hallera, kierunek Przeróbka: od przystanku "Wyspiańskiego" do przystanku "Okopowa" objazd al. Hallera, al. Zwycięstwa, 3 Maja, al. Armii Krajowej i ul. Podwale Przedmiejskie.

  • linia 9: kierunek Strzyża PKM: od przystanku "Brama Wyżynna" do przystanku "Brama Oliwska" objazd ul. Wały Jagiellońskie, Hucisko, 3 Maja i al. Zwycięstwa, kierunek Sucharskiego: od przystanku "Brama Oliwska" do przystanku "Okopowa" objazd al. Zwycięstwa, ul. 3 Maja, al. Armii Krajowej i ul. Podwale Przedmiejskie.

  • linia 10: kierunek Brętowo PKM: od przystanku "Węzeł Kliniczna" do przystanku "Powstańców Warszawskich" objazd ul. Marynarki Polskiej, Kliniczną, al. Hallera, al. Zwycięstwa, 3 Maja, Nowe Ogrody i Kartuską, kierunek Nowy Port: od przystanku "Powstańców Warszawskich" do przystanku "Węzeł Kliniczna" objazd ul. Kartuską, Nowe Ogrody, 3 Maja, al. Zwycięstwa, al. Hallera, ul. Kliniczną i Marynarki Polskiej.

  • linia 12: kierunek Migowo: od przystanku "Brama Oliwska" do przystanku "Powstańców Warszawskich" objazd al. Zwycięstwa, ul. 3 Maja, Nowe Ogrody i Kartuską, kierunek Oliwa: od przystanku "Powstańców Warszawskich" do przystanku "Brama Oliwska" objazd ul. Kartuską, Nowe Ogrody, 3 Maja, al. Zwycięstwa.Zmiany na liniach autobusowychNa względu na wydłużenie rozkładowych czasów jazdy na liniach 8 i 9, zostaną wprowadzone nieznaczne zmiany rozkładu jazdy na liniach autobusowych T8 i 158:  • linia T8: odjazdy, we wszystkich kursach wykonywanych z przystanku "Przeróbka", zostaną opóźnione o 4 minuty w stosunku do obowiązującego rozkładu jazdy.

  • linia 158: z przyczyn technicznych, kurs realizowany o godz. 8:42 z pętli Stogi Plaża, będzie wyjątkowo wykonany 4 minuty później - o godz. 8:46.

Po położeniu nowych szyn i podkładów na Węźle Piastowskim, do końca lipca będą kontynuowane prace związane ze spawaniem szyn oraz stabilizacją i wyregulowaniem torowiska. Nie spowodują one jednak żadnych utrudnień, gdyż będą prowadzone w porze nocnej.

Utrudnienia dla kierowcówNa utrudnienia w najbliższy weekend muszą przygotować się również kierowcy. Zamknięciu ulegną dwa przejazdy przez tory w ciągu ul. Podwale Grodzkie.

- Z uwagi na konieczność zamknięcia obu przejazdów przez tory jezdnia ul. Podwale Grodzkie w kierunku Huciska będzie zawężona - wyłączony zostanie pas do skrętu w lewo w ul. Rajską. Zawrócić będzie można w rejonie skrzyżowania ulic Podwale Grodzkie - Nowe Podwale Grodzkie. Z kolei jadąc ulicą Wały Piastowskie możliwy będzie jedynie skręt w prawo w kierunku ul. Błędnik. Zawrócić będzie można na rondzie Ofiar Katynia przy Bramie Oliwskiej. Niemożliwe będzie również zawrócenie na ulicy Podwale Grodzkie za skrzyżowaniem z ulicą Rajską - uzupełnia Kiljan.
Czy odczujesz weekendowe utrudnienia w centrum Gdańska?
28%

tak, planowałem jechać tamtędy tramwajem lub autem

21%

być może, moje plany jeszcze nie wyklarowały się

51%

nie, na pewno nie będę musiał jechać przez ten rejon Gdańska

zakończona

łącznie głosów: 851