stat

W weekend zmiana czasu. Nie ostatnia

28 marca 2020, 9:00
Michał Sielski

W nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas na letni. Na pewno nie ostatni raz, choć Polacy są wyjątkowo zgodni, że przestawianie zegarków dwa razy w roku wprowadza więcej niepotrzebnego zamieszania niż potencjalnych korzyści, których nikt dokładnie nie zbadał i nie policzył.Na czas letni przechodzimy w niedzielę, 29.03.2020 roku. O godz. 2 przestawiamy zegarki na godz. 3. Oczywiście nie wszyscy, bo jednak większość osób pozwala sobie na tę odrobinę anarchii i nie zrywa się w środku nocy w czynie obywatelskim. Choć podobno są i tacy...

Podział na czas zimowy i letni obowiązuje w Polsce nieprzerwanie od 1983 roku. W ostatnią niedzielę marca zaczyna obowiązywać czas letni, natomiast w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki o godzinę. Po co? Kiedyś twierdzono, że pomaga to gospodarce w oszczędnościach energii, bo dzięki temu zyskujemy "dłuższy dzień pracy" w czasie zimowym. Ile oszczędzamy? Tego oczywiście nikt dokładnie nie policzył, a ci, którzy próbowali, sami później przyznali, że de facto nie jest to możliwe.

Znamy natomiast straty, choć większość z nich jest też niewymierna: gorsze samopoczucie, większe zmęczenie niewyspanych osób, które trudniej przystosowują się do zmian czasu. Ale też kłopoty komunikacji publicznej: przestawianie rozkładów, godzinne postoje pociągów, likwidowanie niektórych kursów autobusów itd.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?Jesteśmy jednak coraz bliżej systemowych zmian, które mają skutkować tym, że docelowo przez cały rok będzie obowiązywał czas letni. Unia Europejska dała swoim członkom prawo zdecydowania o zmianach. Nasz rząd jeszcze decyzji nie podjął, ale z wypowiedzi polityków można wywnioskować, że czas zimowy na letni zmienimy w ostatnią sobotę marca 2021 roku i tak już zostanie.

Polacy są bowiem wyjątkowo zgodni w tym temacie. W przeprowadzonej przez Komisję Europejską ankiecie aż 95 proc. Polaków zagłosowało za likwidacją zmian czasu. To najwyższy wynik w całej Europie.
Czy Polska powinna zrezygnować ze zmiany czasu?
15%

nie

85%

tak

zakończona

łącznie głosów: 5141