Wprost: Watykan zajmie się sprawą arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia

24 lutego 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Powodem, dla którego Stolica Apostolska postanowiła zająć się sprawą abp. Głódzia, były skargi 16 księży zarzucających mu poniżające traktowanie i mobbing. Więcej zdjęć (1)

Powodem, dla którego Stolica Apostolska postanowiła zająć się sprawą abp. Głódzia, były skargi 16 księży zarzucających mu poniżające traktowanie i mobbing.

fot. Wojciech Stróżyk/KFP

Powodem, dla którego Stolica Apostolska postanowiła zająć się sprawą abp. Głódzia, były skargi 16 księży zarzucających mu poniżające traktowanie i mobbing.

fot. Wojciech Stróżyk/KFP

Wyznaczony przez Watykan obserwator ma przekazać Stolicy Apostolskiej raport na temat nieprawidłowości w Archidiecezji Gdańskiej. Pod lupę pójdą m.in. skargi złożone w ostatnich miesiącach na arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia - pisze tygodnik "Wprost".O tym, że Watykan zbada postępowanie abp. Sławoja Leszka Głódzia, poinformował "Wprost". Powodem, dla którego Stolica Apostolska postanowiła zająć się sprawą gdańskiego metropolity, były skargi 16 księży zarzucających mu poniżające traktowanie i mobbing. Kierowali je do nuncjusza abp. Salvatore Pennacchio, czyli do papieskiego ambasadora w Polsce. Teraz jednak skargi trafiły bezpośrednio do Sekretariatu Stanu i do papieża Franciszka. To efekt zabiegów grupy działaczy katolickich z Trójmiasta.

Z kolei skargi pojawiły się po sprawie ujawnionej jesienią ubiegłego roku w reportażu TVN 24. Informowano w nim, że metropolita gdański ubliża, publicznie poniża i znęca się psychiczne nad swoimi podwładnymi. Księża relacjonowali, że takie zachowanie wynika z niezadowolenia arcybiskupa, kiedy ci przekazują mu zbyt niskie ofiary za bierzmowanie. Gdański metropolita miał również zajmować się handlowaniem stanowiskami kościelnymi. Pod kurią w Oliwie odbyła się potem manifestacja wiernych, którzy domagali się odwołania metropolity gdańskiego.

Czytaj też: Arcybiskup Głódź gościem konferencji o godności człowieka

Jak nieoficjalnie dowiedział się "Wprost", Watykan zdecydował się wysłać do Gdańska wizytatora, który ma zbadać sytuację na miejscu. Na razie nie wiadomo, kto nim będzie i czy misja będzie oficjalna.

- Kroplą, która w przypadku abp. Głódzia przelała czarę goryczy, był fakt ukrywania pedofilii w gdańskim Kościele - mówi informator "Wprost".
Dodatkowo abp Pennacchio zgodził się spotkać z grupą wiernych z Gdańska, którzy protestują przeciwko działaniom abp. Głódzia. Datę spotkania nuncjatura wskazała na 2 lub 3 marca. Z kolei 29 lutego wierni z Trójmiasta zaplanowali protest pod nuncjaturą w Warszawie pod hasłem "Dość przemilczania prawdy".

Oświadczenie ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia, Metropolity Gdańskiego:

Po raz kolejny został przeprowadzony przez niektóre media brutalny atak na moją osobę. W używanej przez nie narracji w sposób wyraźny uwidaczniają się próby podjudzania opinii publicznej do nienawiści względem mnie przez stosowanie manipulacji i rozpowszechnianie niesprawdzonych informacji.

Chcę podkreślić, że nie wykazałem żadnej opieszałości w sprawie jakichkolwiek duchownych, którzy dopuścili się przestępstwa. Prowadzone są one zgodnie z procedurami określonymi przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski.

W związku z tym, że moje bezpieczeństwo i życie zostało zagrożone, a także stan mojego zdrowia spowodowany chorobą nowotworową nieustannie się pogarsza, będę zmuszony wystąpić na drogę działań prawnych. Taką możliwość otwiera przykład św. Pawła Apostoła, który w sytuacji zagrożenia życia skorzystał z obwiązującego wówczas prawa (zob. Dz 25,1-12).

W listopadzie ubiegłego roku pod kurią w Oliwie wierni domagali się odwołania abp. Głódzia.
Interwencja Watykanu ws. metropolity gdańskiego przyniesie konkretne efekty?
24%

tak, arcybiskup zostanie odwołany

30%

trudno powiedzieć

46%

nie, nic się nie zmieni

zakończona

łącznie głosów: 3094