Ważna ulica w Sopocie będzie przebudowana

29 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat Przebudowa kluczowej ulicy w Sopocie w 370 dni

W najbliższych latach w Sopocie może rozpocząć się przebudowa jednej z najważniejszych dróg - ul. 3 MajaMapka, łączącej al. Niepodległości z ul. Grunwaldzką w Dolnym Sopocie. Urzędnicy poszukują obecnie wykonawcy dokumentacji projektowej, w ramach której oprócz remontu jezdni i chodników przewidziano pasy rowerowe oraz nową infrastrukturę podziemną.To już drugie podejście urzędników do wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej. Pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ nikt nie złożył oferty.

Bez zmian pozostaje wciąż główny zakres planowanych robót na całym ok. 920-metrowym odcinku ul. 3 Maja, obejmujący m.in.:
 • przebudowę układu drogowego wraz z chodnikami oraz miejscami postojowymi,
 • wykonanie nowego oświetlenia i sieci elektroenergetycznej,
 • przebudowę sieci kanalizacji deszczowej z uwzględnieniem układu oczyszczania wód z substancji ropopochodnych oraz z budową podziemnych zbiorników retencyjnych,
 • wprowadzenie nowych nasadzeń zieleni.

Wzdłuż ul. 3 Maja przewidziano wyznaczenie pasów rowerowych w jezdni. Więcej zdjęć (7)

Wzdłuż ul. 3 Maja przewidziano wyznaczenie pasów rowerowych w jezdni.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Wzdłuż ul. 3 Maja przewidziano wyznaczenie pasów rowerowych w jezdni.

fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Pasy rowerowe w jezdni dla rowerzystówNa ul. 3 Maja przewidziano ponadto wyznaczenie przestrzeni dla rowerzystów. Obecnie jedynym rozwiązaniem infrastrukturalnym w tym zakresie jest przejazd rowerowy na wysokości ul. Sobieskiego, który kończy się... chodnikiem.

- Założeniem do dokumentacji projektowej jest przeprowadzenie infrastruktury rowerowej w formie pasów wydzielonych na jezdni na całej długości ul. 3 Maja. Jednak to do zadań projektanta, wyłonionego w przetargu, należeć będzie przedstawienie szczegółowych rozwiązań w tej materii - wyjaśnia Izabela Heidrich, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu.

Czytaj też:

Wspólny przejazd rowerowy po Sopocie: wciąż wiele miejsc wymaga poprawyCo ważne, dokumentacją nie jest objęta przebudowa skrzyżowania al. Niepodległości z ul. 3 Maja, która pozostanie w dotychczasowej formie.

Ulica 3 Maja w Sopocie widziana z motocykla

10 miesięcy na dokumentację, potem przetarg na roboty budowlaneWykonawca dokumentacji będzie miał 10 miesięcy na jej przygotowanie od momentu podpisania umowy.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych nie jest jeszcze znany. Urzędnicy tłumaczą, że wszystko będzie zależało od kosztów planowanego przedsięwzięcia, a te poznamy wraz z gotowym projektem.

Zapisy przetargu wiążą natomiast wykonawcę do pełnienia tzw. nadzoru autorskiego, czyli weryfikację poprawności wykonania robót budowlanych z projektem, przez okres pięciu lat od ukończenia dokumentacji. To oznacza, że prace budowlane powinny zakończyć się nie później niż w 2026 r. - o ile nie dojdzie do podpisania aneksu do umowy lub całkowitej rezygnacji z inwestycji.

O wyborze wykonawcy dokumentacji zdecydują kryteria:
 • najniższej ceny (60 proc.),
 • dostępności zespołu projektowego (20 proc.)
 • liczby rozwiązań projektowych zamiennych możliwych do wprowadzenia w przypadku takiej konieczności w trakcie trwania robót (20 proc.).

Czytaj też:

2 mln zł za przebudowę przejścia pod al. Niepodległości w SopocieCzy przebudowa ul. 3 Maja w Sopocie będzie dla ciebie dokuczliwa?
46%

tak, często tam bywam

22%

tak, choć na czas prac wybiorę inną trasę

32%

nie, nie korzystam z tej ulicy

zakończona

łącznie głosów: 385

Opinie (58) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • (1)

  Super,ale jak wiele jeszcze ulic w całym Trójmieście czeka na remonta.Lata zaniedbań robią swoje,tu potrzebne są miliardowe inwestycje.Aut przybywa ale niestety remonty dróg to tragedia....a tylu więźniów nudzi się leżąc na pryczy,dlaczego nie wykorzystać ich do prac drogowych?

  • 33 4

  • no tak to jest

   • 0 1

 • Czarno to widze (1)

  sopockie remonty to rozciagane w czasie pudrowanie biezacego stanu.

  • 22 17

  • ja tez

   • 3 6

 • Bardzo dobra wiadomość (2)

  • 15 11

  • grty

   • 0 1

  • Wkurzaj mnie te remonty w Sopocie

   Wyrzuca sie wiele baniek na drogi, które sa jeszcze w dobrym stanie. Mogę jeszcze zrozumieć remont kanalizacji, chociaż nie wiem, w jakim stopniu jest tam dramatycznie - czy faktycznie woda stoi na jezdni uniemozliwiajac

   Wyrzuca sie wiele baniek na drogi, które sa jeszcze w dobrym stanie. Mogę jeszcze zrozumieć remont kanalizacji, chociaż nie wiem, w jakim stopniu jest tam dramatycznie - czy faktycznie woda stoi na jezdni uniemozliwiajac przejazd. Jezdnia jest, ze tak powiem, z górki, poza ta czescia pod wiaduktem, wiec woda szybko spływa na dol. Dorabia się, jak zawsze, "drogi dla rowerzystow", tak jakby to było kluczowe dla miasta. Spojrzcie co z remontem Malczewskiego. Kolejny remont, który niewiele wnosi do sprawności poruszania się pojazdow. Z drugiej strony piękne kamienice wygladajace jakby znajdowaly się w jakiejś pipidówie - szare, odpadajacy tynk. I to nawet na Monciaku czy 1 Maja. A na dole Monciaka - szal kiczu- betonowa pustynia.

   • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.