Ważny łącznik drogowy na południu Gdańska w przyszłym roku

27 października 2020, 7:00
Ewelina Oleksy

Mieszkańcy Gdańska Południe w końcu doczekają się budowy ważnego dla nich łącznika między ul. Łuczniczą a NiepołomickąMapka. Władze miasta zapowiadają, że droga powstanie w przyszłym roku. Jeszcze w tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na to zadanie.Mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska czekają na łącznik drogowy z ul. Łuczniczej do Niepołomickiej już co najmniej od roku. W listopadzie 2019 r. ze strony miejskich urzędników po raz pierwszy padły bowiem zapowiedzi, że zostanie on wybudowany z płyt, ale do dziś nic się w tym miejscu nie zmieniło.

Zobacz też: Gdańsk Południe - dzielnice młodych ludzi

W efekcie mieszkańcy nadal jeżdżą po polnej drodze, pełnej dziur i błota po opadach deszczu.

Łącznik między Łuczniczą a Niepołomicką. Film archiwalny


Płyty mają być rozwiązaniem tymczasowym do czasu wybudowania Nowej Świętokrzyskiej. Ale mieszkańcy żalą się, że nadal nie ma konkretów w tej sprawie.

- Czy deklarowane prace projektowe i uzgodnienia nad tą inwestycją faktycznie mają miejsce, czy jest to tylko granie na zwłokę? - pyta Przemysław Haluk, przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe. - Mieszkańców przybywa, ruch samochodów systematycznie zwiększa się, a nowe ciągi komunikacyjne nie dochodzą. Tylko wybudowanie Nowej Świętokrzyskiej i towarzyszącej jej Nowej Niepołomickiej udrożni ruch drogowy w tym rejonie. Do czasu ich budowy konieczne są tymczasowe rozwiązania drogowe, żeby nie dopuścić do paraliżu tej części dzielnicy. Jedynym rozwiązaniem jest właśnie powstanie łącznika drogowego Łucznicza-Niepołomicka - zaznacza.

Szlaban zlikwidował skrótRok temu mieszkańcy południowej części dzielnicy mogli dostać się na Niepołomicką z Łuczniczej skrótem przez prywatny fragment ul. HokejowejMapka. Jednak mieszkańcy odgrodzili się w krótkim czasie szlabanem, ponieważ nie chcieli brać odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na ich drodze oraz ponosić kosztów eksploatacji i remontów w związku ze zwiększonym ruchem pojazdów.

Czytaj też: Będzie można ominąć szlaban na Hokejowej?

Jak wskazuje dzielnicowy radny, powstanie łącznika jest bardzo ważne dla mieszkańców osiedli zamieszkujących okolice ul. Wielkopolskiej i Ofiar Grudnia 70.

Korzyści z budowy łącznika- Tą drogą będą mogli wcześniej skierować się w kierunku Świętokrzyskiej lub Starogardzkiej. Odciążą przez to wąską i zatłoczoną Przebiśniegową, która teraz jest jedyną drogą wyjazdową mieszkańców z osiedli wzdłuż Wielkopolskiej, Ofiar Grudnia '70 i Osiedla Cztery Pory Roku. Zmniejszy się tam ruch zwłaszcza ciężarówek. W okolicy Przebiśniegowej jest szkoła podstawowa. Na pewno zwiększy się przez to bezpieczeństwo dojścia dzieci do szkoły. Zmniejszą się też korki na Wielkopolskiej i Przebiśniegowej - podkreśla Haluk.

Drogi i mosty - budownictwo, remonty


Jak informuje miejska radna Kamila Błaszczyk, która składała interpelację ws. budowy łącznika, teoretycznie proste zadanie położenia płyt, okazało się kłopotliwe i czasochłonne w wykonaniu od strony formalnej.

- Niestety w drodze prac okazało się, że obecny wjazd w Niepołomicką nie jest w tym miejscu co działki drogowe i konieczne jest wykonanie przejazdu nad malutkim kanałem, który tam się znajduje. To rodzi konieczność uzyskania pozwolenia wodno-prawnego w Polskich Wodach. Temat ten jest priorytetowy dla mnie i będę wszelkimi możliwymi ścieżkami dążyła do jak najszybszej realizacji - deklaruje.
Droga łącząca Łuczniczą z Niepołomicką dla kierowców jest koszmarem. Film archiwalny

W tym roku przetarg, w przyszłym realizacjaDobre wiadomości w tym temacie podczas czatu z mieszkańcami przekazały władze Gdańska. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zadeklarowała, że miasto jeszcze w tym roku ogłosi przetarg na położenie planowanej drogi z płyt.

- To bardzo trudny temat, jeśli chodzi o uzgodnienia - zaznaczyła prezydent. - Robimy, co możemy.
Wiceprezydent Alan Aleksandrowicz dodał, że miasto godzi tę inwestycję z projektowaniem Nowej Świętokrzyskiej.

Czytaj też: Co z budową Nowej Świętokrzyskiej? Wywiad z prezydent Gdańska

- I musimy tak ułożyć te płyty, by nie nastąpiła kolizja z biegiem Nowej Świętokrzyskiej. W przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć realizację łącznika - zapowiedział.
W jakim stanie są drogi w twojej dzielnicy?
19%

w dobrym, nie mam zastrzeżeń

36%

w średnim, część jest w porządku, pozostałym przydałby się remont

45%

w złym, większość wymaga doinwestowania

zakończona

łącznie głosów: 797