We wrześniu warianty przebudowy ul. Dąbka

15 lipca 2020, 7:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Pięć dni utrudnień na estakadzie Kwiatkowskiego

Mimo że najtańsza oferta przekroczyła o 150 tys. zł zakładany budżet, gdyńskie władze zdecydowały się na podpisanie umowy na wykonanie projektu przebudowy ul. płk. Dąbka pomiędzy skrzyżowaniami z ul. DerdowskiegoMapka i AndersaMapka. Inwestycja nie opóźni się więc już na starcie.Na ogłoszony przed kilkoma miesiącami przetarg odpowiedziały trzy firmy, ale wszystkie zażądały za pracę więcej pieniędzy, niż planowali na nie wydać urzędnicy.

Najniższa oferta firmy Europrojekt Gdańsk opiewała dokładnie na 826 652 tys. zł brutto, a miasto zarezerwowało na to 670 tys. zł. Ostatecznie - po analizach - zdecydowano się podpisać umowę z tym wykonawcą.

- Kompleksowa infrastruktura drogowa jest niezbędna dla północnych dzielnic Gdyni. To intensywnie rozwijający się kierunek miasta. Komunikacja na tym obszarze wymaga rozwiązań, które zmniejszą narastające natężenie ruchu w tym rejonie - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. - Powstający układ drogowy spowoduje swobodniejszy codzienny dojazd mieszkańców na drodze do i z pracy czy szkoły, swoją przestrzeń na nowej trasie znajdą również rowerzyści.
Wykonawca stworzy projekt budowlany (w 60 tygodni) oraz wykonawczy (w 68 tygodni). Najpierw jednak w ciągu 10 tygodni musi opracować trzy warianty koncepcji, z których urzędnicy wybiorą najlepszą do realizacji.

Co się zmieni po przebudowie?Obecnie wiadukt nad torami kolejowymi w ciągu ul. płk. Dąbka jest "wąskim gardłem" dla dojeżdżających stamtąd w stronę centrum Gdyni oraz obwodnicy mieszkańców miasta oraz gminy Kosakowo. Dlatego inwestycja jest przez gminę współfinansowana.

W ramach prac powstanie przede wszystkim nowy wiadukt nad torami kolejowymi, przebudowane zostaną także oba skrzyżowania na jego krańcach. Zbudowana zostanie też część drogi rowerowej, która będzie fragmentem międzynarodowej trasy rowerowej R-10, wiodącej m.in. wzdłuż ul. płk. Dąbka i dalej Kwiatkowskiego.
Kto powinien finansować przebudowę tej drogi?
14%

Kosakowo, bo mieszkańcy tej gminy dojeżdżają nią do Gdyni

66%

Gdynia i Kosakowo

20%

Gdynia, bo to droga na jej terenie i jest dojazdem także do Obłuża i Pogórza

zakończona

łącznie głosów: 928