We wtorek rusza remont Traktu św. Wojciecha

24 lipca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

W piątek koniec remontu na Trakcie św. Wojciecha


We wtorek ruszy przebudowa niemal 700 metrowego odcinka Traktu św. Wojciecha zobacz na mapie Gdańska między Zrembem zobacz na mapie Gdańska a Zaroślakiem zobacz na mapie Gdańska. Na początek drogowcy wyłączą z ruchu jezdnię w kierunku centrum Gdańska, a ruch zostanie puszczony po jednym pasie na nitce w stronę Pruszcza. Prace i związane z nimi utrudnienia potrwają do końca września.To może być 10 trudnych tygodni dla kierowców korzystających z jednego z głównych dojazdów do centrum Gdańska i jednocześnie trasy łączącej Śródmieście z południową częścią miasta.

Już teraz sytuacja w tym rejonie nie jest łatwa, ze względu na trwające prace przy Świętokrzyskiej i Niepołomickiej. W ostatnich dniach drogowcy pracowali też na Kampinoskiej, a wkrótce rozpoczną prace przy budowie nowego mostu nad kanałem Raduni przy Starogardzkiej.

Od wtorku trzeba się przygotować na większe niż zwykle korki na Trakcie św. Wojciecha zarówno w kierunku centrum, jak i Pruszcza Gdańskiego. Tuż po porannym szczycie komunikacyjnym dwa pasy jezdni od Zrembu do Zaroślaka zostaną zamknięte, a ruch zostanie przełożony na przeciwną nitkę (po jednym pasie w obie strony). Gdy drogowcy uporają się z pierwszym etapem robót, przejdą na drugą stronę.

W czasie ponad dwumiesięcznych prac na istniejącą konstrukcję jezdni zostanie wylana tzw. nakładka bitumiczna wraz z warstwą przeciwspękaniową. Ponadto prowadzone będą inne, standardowe przy tego inwestycjach roboty, czyli wymiana krawężników, remont zatok autobusowych, chodników i zjazdów na posesje. Na remoncie skorzystają nie tylko kierowcy, ale i piesi. Na jedynym przejściu, znajdującym się na tym odcinku, powstanie wysepka, która umożliwi zatrzymanie się przechodniom między jezdniami.

Ogłoszony wiosną i rozstrzygnięty przed miesiącem przetarg wygrała firma MTM z Gdyni. Za wykonaną pracę dostanie od miasta 2,7 mln zł.

Zakończenie robót będzie oznaczało jednocześnie koniec pięcioletnich prac na Trakcie św. Wojciecha. Od wiosny 2012 r. trasa przeszła bowiem pięć poważnych modernizacji, których łączny koszt wyniósł prawie 18 mln zł.

Remont jednego z głównych ciągów między południem Gdańska a centrum zostanie domknięty w lipcu 2019 r., gdy nastąpi otwarcie nowego wiaduktu Biskupia Górka.
Czy remont Traktu św. Wojciecha zwiększy korki w tej części miasta?
7%

nie, są wakacje, korki z reguły są mniejsze, zmiany będą nieodczuwalne

13%

trudno powiedzieć, ale nie można ich wykluczyć

80%

tak, tą trasą jeździ dużo osób, trwają inne remonty, korki na pewno będą większe

zakończona

łącznie głosów: 1322