stat

Weekendowe problemy pasażerów na lotnisku

2 maja 2017, 7:00
Maciej Naskręt

Ponad 40 pasażerów zapamięta na długo swój pobyt w miniony piątek i sobotę na gdańskim lotnisku. Z powodu przedłużającej się kontroli i odprawy nie zdążyli na samolot.W piątek po południu - tuż przed majówką - ok. 30 pasażerów nie zdążyło na loty z Gdańska do Dublina, Manchesteru i Bristolu. Historia powtórzyła się w sobotę z tym, że na samolot do Oslo wtedy nie zdążyło 11 osób.

Pasażerowie, którzy nie zdążyli na piątkowe odloty samolotów utyskiwali na powolną i drobiazgową kontrolę Straży Granicznej. Od pewnego czasu jest ona znacznie bardzo szczegółowa niż wcześniej.

Z jakiego powodu?

- Nastąpiła zmiana przepisów związana z odprawami na granicach zewnętrznych, co narzuca obowiązek dokonywania systematycznych i szczegółowych kontroli w odniesieniu do osób korzystających z prawa do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa unijnego. Wprowadzenie tak szczegółowych kontroli jest pokłosiem wzrostu zagrożenia terrorystycznego - wyjaśnia Michał Dargacz, rzecznik prasowy lotniska w Rębiechowie.
O możliwości dłuższych kontroli na lotnisku informowaliśmy osobnym artykułem na początku kwietnia.

Na wieść o kłopotach pasażerów w Gdańsku zareagowały władze centralne. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zobowiązał Komendanta Głównego Straży Granicznej płk. SG Marka Łapińskiego do wzmocnienia obsady stanowisk odpraw na wszystkich lotniskach oraz podjęcia działań zmierzających do usprawnienia czynności związanych z przekroczeniem granicy RP.

- Aktualnie prowadzimy czynności kontrolne, których celem jest wyjaśnienie okoliczności tego zdarzenia - mówi Magdalena Tomaszewska ze Straży Granicznej.
W podobnym tonie wypowiadają się władze lotniska.

- Dołożymy wszelkich starań, aby dokładnie wyjaśnić dzisiejsze zdarzenie, tak aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Jednocześnie informujemy, że Port Lotniczy Gdańsk służy pomocą wszystkim podróżnym dotkniętych nieregularnościami - mówi Dargacz.
Osoby, które nie wsiadły do samolotu w sobotę m.in. do Oslo, zdaniem władz lotniska pojawiły się zbyt późno w terminalu. To już nie skutek długich kontroli straży granicznej, a długiej kolejki do odprawy.

By uniknąć tego rodzaju kłopotów należy pojawić się w terminalu nawet dwie godziny przed planowanym odlotem. Władze lotniska podkreślają, ze takie spóźnienia pasażerów pojawiają się dość często.
Czy rygorystyczne kontrole na lotnisku są problemem?
47%

nie, można przywyknąć, tu chodzi o bezpieczeństwo pasażerów

30%

nie, ale czasem są przesadnie szczegółowe

23%

tak, nie mają one sensu

łącznie głosów: 1665