Weekendowe utrudnienia na drogach i torach tramwajowych

8 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Maciej Korolczuk
Weekendowe prace torowe spowodują utrudnienia w kursowaniu komunikacji tramwajowej między Strzyżą a Operą Bałtycką. Pasażerowie na tym odcinku będą musieli korzystać z autobusów linii T6. Więcej zdjęć (3)

Weekendowe prace torowe spowodują utrudnienia w kursowaniu komunikacji tramwajowej między Strzyżą a Operą Bałtycką. Pasażerowie na tym odcinku będą musieli korzystać z autobusów linii T6.

fot. Trojmiasto.pl

Weekendowe prace torowe spowodują utrudnienia w kursowaniu komunikacji tramwajowej między Strzyżą a Operą Bałtycką. Pasażerowie na tym odcinku będą musieli korzystać z autobusów linii T6.

fot. Trojmiasto.pl

W sobotę i niedzielę kierowców oraz pasażerów komunikacji w Trójmieście czekają utrudnienia w ruchu. W Gdańsku prowadzone będą roboty torowe, wymagające wstrzymania ruchu tramwajowego między Operą Bałtycką a Strzyżą PKM (w obu kierunkach). W niedzielę z chwilowymi korkami i objazdami trzeba się będzie liczyć w całym Trójmieście. Powodem utrudnień będzie 22. edycja Wielkiego Przejazdu Rowerowego.Kłopoty najpierw dotkną pasażerów gdańskich tramwajów. I potrwają przez dwa dni. Od sobotniego poranka do niedzielnego wieczora w obu kierunkach zostanie zamknięte torowisko tramwajowe między Operą Bałtycką a Strzyżą PKM.

Na tym odcinku będzie funkcjonować autobusowa komunikacja zastępcza linii T6. Przystankami przesiadkowymi między tramwajami a autobusami będą Strzyża PKM (linia T6 - linia 2) oraz Opera Bałtycka (linia T6 - linie 2, 3 i 95).

Komunikacja tramwajowaFunkcjonowanie linii 5, 6, 11 i 12 zostanie całkowicie zawieszone. Tramwaje linii 2 będą kursować z częstotliwością co ok. 6-7 minut na trasie wydłużonej z Oliwy do Strzyży PKM: Łostowice - Dworzec Główny - Opera Bałtycka - Zaspa - Oliwa - Wita Stwosza - Strzyża PKM.

Zamiast linii 5 i 12 zostanie uruchomiona tymczasowa linia 95 na trasie: Migowo - Siedlce - Dworzec Główny - Opera Bałtycka - Brzeźno - Nowy Port Oliwska.

Trasa zastępczej linii T6, jaka będzie funkcjonować w sobotę i niedzielę we Wrzeszczu. Więcej zdjęć (3)

Trasa zastępczej linii T6, jaka będzie funkcjonować w sobotę i niedzielę we Wrzeszczu.

graf. Trojmiasto.pl

Trasa zastępczej linii T6, jaka będzie funkcjonować w sobotę i niedzielę we Wrzeszczu.

graf. Trojmiasto.pl

Komunikacja autobusowaNa trasie Opera Bałtycka - Wrzeszcz - Grunwaldzka - Strzyża PKM będą kursować autobusy linii T6 z częstotliwością co około 6-7 minut.

Z powodu wymiany szyn w jezdni ul. Wita Stwosza, autobusy linii nocnych N4 i N13 w kierunku Dworca Głównego pomiędzy przystankami "Uniwersytet" i "Zajezdnia" pojadą objazdem przez ulice Abrahama, Żeglarską i Wilka-Krzyżanowskiego z pominięciem przystanku "Strzyża PKM". Objazd będzie obowiązywał w noce z 9 na 10 oraz z 10 na 11 czerwca, ale w zależności od postępu prac termin ten może zostać rozszerzony na kolejne noce.

Bilet jednoprzejazdowyZgodnie z uchwałą Rady Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii.

Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu. Na przykład, pasażer jadący zwykle linią 6 z Żabianki do Wrzeszcza, który skasował bilet na jeden przejazd w tramwaju linii 2, może kontynuować podróż na tym samym bilecie linią autobusową T6 do Wrzeszcza.

W ubiegłorocznej edycji udział wzięło kilkanaście tysięcy rowerzystów. Więcej zdjęć (3)

W ubiegłorocznej edycji udział wzięło kilkanaście tysięcy rowerzystów.

fot. Wojciech Miklaszewski

W ubiegłorocznej edycji udział wzięło kilkanaście tysięcy rowerzystów.

fot. Wojciech Miklaszewski

Niedzielne utrudnienia na drogachZ kolei w niedzielę na korki i utrudnienia w ruchu muszą być przygotowani kierowcy - i to w całym Trójmieście. Powodem będzie 22. Wielki Przejazd Rowerowy (wraz z rowerzystami pojadą także rolkarze i miłośnicy longboardu). Tegoroczny przejazd będzie miał aż cztery peletony.

W Gdańsku utrudnienia mogą wystąpić w godz. 11-14 (przez Wrzeszcz na odcinku, na którym funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza rowerzyści spodziewani są ok. godz. 13), w Sopocie ok. godz. 13, a w Gdyni między godz. 12 a 13.

Peleton gdański przejedzie trasą spod Stadionu Energa tunelem pod Martwą Wisłą (ze względów bezpieczeństwa ten odcinek dostępny będzie wyłącznie dla rowerzystów, pozostałe odcinki będą dostępne także dla rolkarzy, deskorolkarzy i osób na wózkach), a dalej przez Stogi i Przeróbkę do Śródmieścia Gdańska (gdzie połączy się w ruchu z peletonami tczewskim oraz kartuskim), aby następnie skierować się w stronę Wrzeszcza i granicy z Sopotem.

Peleton północny wyruszy z Wejherowa i pojedzie przez Redę, Rumię i Gdynię, pokona trasę m.in. fragmentem Estakady Kwiatkowskiego. Będzie też Peleton tczewski, jadący z Tczewa przez Pszczółki i Pruszcz Gdański do Śródmieścia Gdańska oraz Peleton kartuski, w którym pojadą rowerzyści z Kartuz, Żukowa, Banina oraz Kokoszek do Śródmieścia Gdańska.

Połączone peletony przejadą al. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa, by na Drodze Zielonej spotkać się z rowerzystami jadącymi w peletonie północnym.

Zobacz więcej: Program XXII Wielkiego Przejazdu Rowerowego

Wielki przejazd rowerowy w 2017 r.
Jak zamierzasz spędzić nadchodzący weekend?
63%

zostaję w Trójmieście

23%

wyjeżdżam z Trójmiasta

14%

jeszcze nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 987