Wiadukt Biskupia Górka: druga nitka otwarta jeszcze w styczniu

22 stycznia 2021, 20:00
Rafał Borowski
aktualizacja:13:54 (26 stycznia 2021)
Najnowszy artukuł na ten temat

Wiadukt Biskupia Górka: druga jezdnia otwarta

Wiadukt Biskupia Górka pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Więcej zdjęć (1)

Wiadukt Biskupia Górka pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe.

mat. pras. DRMG

Wiadukt Biskupia Górka pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe.

mat. pras. DRMG

Druga nitka wiaduktu Biskupia GórkaMapka pomyślnie przeszła próby obciążeniowe. W związku z tym powinna ona zostać otwarta dla kierowców już w przyszłym tygodniu. Całkowite zakończenie inwestycji, która obejmuje również przebudowę okolicznego układu drogowego, powinno nastąpić w połowie tego roku.Aktualizacja, wtorek 26.01, godz. 13:55 Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, druga nitka wiaduktu Biskupia Górka zostanie otwarta dla kierowców w piątek 29 stycznia o godz. 15:30.
Przypomnijmy: na początku stycznia informowaliśmy o dokonaniu przeglądu technicznego wiaduktu Biskupia Górka. Było to niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie drugiej nitki przeprawy, po której będzie się odbywać ruch w kierunku Oruni i Pruszcza.

Czytaj więcej: Nocne zamknięcie wiaduktu Biskupia Górka

Gdański magistrat poinformował właśnie o zakończeniu przeglądu, który polegał na przeprowadzeniu prób obciążeniowych obu nitek.

Próby zostały przeprowadzone także na mostku nad Kanałem Raduni i estakadach dojazdowych do wiaduktu. Wynik ekspertyz okazał się pozytywny.

- Testy wypadły pomyślnie, co umożliwiło nam rozpoczęcie procedury uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu, koniecznej do uruchomienia ruchu na wiadukcie. Dokumenty zostały złożone do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku celem pozyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego. Na obiekcie odbyła się także obowiązkowa kontrola WINB i zakładamy, że wszelkie formalności umożliwiające otwarcie drugiej nitki powinny zakończyć się w najbliższych dniach - wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
W związku z tym otwarcie drugiej nitki wiaduktu Biskupia Górka zostało wyznaczone na piątek 29 stycznia, tuż przed popołudniowym szczytem komunikacyjnym.

- Udostępnienie drugiej nitki wiaduktu wymaga przeprogramowania sygnalizacji świetlnej. Proces ten rozpocznie się po porannym szczycie komunikacyjnym około godz. 9 i zakończy przed popołudniowym szczytem około godz. 15. Dzięki temu w piątkowe popołudnie ruch w kierunku Pruszcza Gdańskiego odbywać się będzie nowo otwartym wiaduktem, a ruch w kierunku Gdańska prowadzony będzie prawą nitką wiaduktu, po której obecnie poruszają się samochody w obu kierunkach - informuje Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Na każdej nitce wiaduktu otwarte zostaną dwa z trzech pasów ruchu. Docelowe pasy przeznaczone na buspas będą jeszcze wyłączone z ruchu. Urzędnicy tłumaczą, że jest to podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowy, jak i przejeżdżającym przez wiadukt kierowcom. Z tego samego powodu nowa nitka wiaduktu w kierunku Oruni nie będzie jeszcze dostępna dla rowerzystów.

- Udostępniony zostanie także przejazd przez mostek nad kanałem Raduni w ul. Zaroślak, na wysokości stacji paliw. Zmieni się także lokalizacja przystanku autobusowego w pobliżu skrzyżowania z ul. Toruńską, który zostanie przesunięty o ok. 50 m w kierunku Oruni. Jeśli dalsze prace drogowe prowadzone będą zgodnie z planem, w pełnym zakresie wiadukt Biskupia Górka zostanie otwarty w II kw. 2021 roku, na kiedy to planowane jest również udostępnienie przejazdu przez most nad Kanałem Raduni w kierunku ul. Zaroślak - uzupełnia Kozicka-Prus.
Natomiast całkowite zakończenie inwestycji, obejmującej również zakończenie realizacji całego układu drogowego wraz z parkingiem, powinno nastąpić w połowie roku.
Czy będziesz poruszać się drugą nitką wiaduktu?
41%

tak, niemal codziennie

46%

tylko od czasu do czasu

13%

nie, w ogóle nie będę

zakończona

łącznie głosów: 1680