Stary wiadukt Biskupia Górka rozcięty na pół

23 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Druga nitka wiaduktu Biskupia Górka gotowa w 70 proc.

Stary wiadukt Biskupia Górka jest przygotowywany do rozbiórki.

Rozpoczyna się najtrudniejszy etap rozbiórki starego wiaduktu Biskupia Górka. Po rozcięciu obiektu na pół, części konstrukcji będą powoli zsuwane na tymczasowe podpory, by można było usunąć betonowe filary wiekowego obiektu. W jego miejsce, do października 2020 r., powstanie druga nitka nowego wiaduktu.W sierpniu udostępniono kierowcom pierwszą nitkę nowego wiaduktu Biskupia Górka. Żeby mogła powstać druga jezdnia, konieczne jest rozebranie "starego" wiaduktu w ciągu Traktu św. Wojciecha.

Pierwszy etap tych prac, polegający na przecięciu konstrukcji obiektu, został już zrealizowany.

- Dzięki specjalnie skonstruowanej pile wiadukt został przecięty na pół. W miniony weekend część obiektu od strony centrum Gdańska została oparta na 29 podporach. Jednocześnie zlikwidowane zostały stare podparcia w postaci słupów żelbetowych - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przygotowania do rozbiórki starego wiaduktuZe względów bezpieczeństwa prace prowadzone są wyłącznie nocą, bo wymagają całkowitego zamknięcia ruchu na torach kolejowych. Na razie wykonane zostały próbne zsunięcia konstrukcji wiaduktu.

- Teraz przygotowujemy się do najtrudniejszego etapu rozbiórki. W najbliższych tygodniach każda z części starego wiaduktu będzie "zsuwana" po zamontowanych podporach. Po zsunięciu połowy wiaduktu od strony centrum Gdańska analogicznie zostanie wykonana rozbiórka drugiej połowy obiektu od strony Oruni. Po całkowitym zsunięciu obiektu nastąpi rozbiórka podpór wiaduktu - wyjaśnia Niezgoda.
Potem będzie mogła rozpocząć się budowa drugiej nitki wiaduktu. Prace przy niej potrwają do października 2020 r.

Wykonawcą wiaduktu Biskupia Górka jest firma Budimex SA, z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Koszt inwestycji to niemal 147 mln złotych. 114 mln zł pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa wiaduktu a tunel pod Forum GdańskOprócz wiaduktu zadanie obejmuje budowę mostu nad kanałem Raduni oraz przedłużenie Nowego Podwala Grodzkiego do ul. Augustyńskiego. W związku z tymi robotami skrzyżowanie ul. Toruńskiej, Okopowej i Nowe Podwale Grodzkie jest nieprzejezdne od ponad tygodnia. Prace na tym skrzyżowaniu mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

To oznacza, że nawet jeśli tunel pod Forum Gdańsk miałby zostać wkrótce ponownie otwarty po sierpniowym pożarze, to i tak kierowcy nie będą mogli z niego skorzystać.

- Ze względu na utrzymujące się zamknięcie tunelu pod Forum Gdańsk wykonawca mógł zwiększyć front robót, które - w przypadku przejezdności tunelu - wykonywane byłyby przy częściowym zawężeniu ruchu - przyznaje Aneta Niezgoda.
Również w ramach budowy wiaduktu Biskupia Górka powstanie przy Okopowej parking kubaturowy naprzeciwko budynku Urzędu Marszałkowskiego i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jechałe(a)ś już nowym wiaduktem Biskupia Górka?
65%

tak

35%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1986