Wichura w Trójmieście. Maleje stan rzek, są podtopienia

4 stycznia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Sielski
aktualizacja:6:32 (5 stycznia 2017)
Najnowszy artukuł na ten temat

Drogowcy walczyli ze śniegiem w maju

Wichura na molo w Brzeźnie

Wichura w Trójmieście nie daje za wygraną, ale wiatr słabnie. Stan wody w Zatoce Gdańskiej zaczyna powoli opadać.Aktualizacja, godz. 6:32.
Stan wody w Zatoce Gdańskiej powoli zaczyna opadać. Przez godzinę wg. danych Krajowego Instytut Meteorologii - od godz. 5 do godz. 6 - woda w rejonie Portu Północnego opadła o 8 cm i wynosi teraz 622 cm (stan alarmowy 580 cm). To oznacza, że efekt cofki na Martwej Wiśle, czy też Motławie powinien być mniej dolegliwy.

Aktualizacja, godz. 0:57. Woda wdarła się na ulice Przeróbki. Strażacy pracują nad tym, by nie podtopiła budynków mieszkalnych.

Aktualizacja, godz. 0:25. Kolejna porcja zdjęć pokazujących jak wysoki jest obecnie poziom Motławy.


Aktualizacja, godz. 23:59. Stan Motławy zobacz na mapie Gdańska wciąż jest bardzo wysoki. Niewiele brakuje do wylania. Na szczęście wiatr powoli zaczyna słabnąć.


Aktualizacja, godz. 23:30. Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku informuje, że woda wystąpiła z brzegów m.in. w rejonie ul. Wiślnej, ul. Tarcicy, na Polskim Haku, w rejonie przystani na Żabim Kruku i na Długim Pobrzeżu. Miejsca te są zabezpieczane na bieżąco przez służby ZDiZ i Gdańskich Melioracji. Potok Oliwski w rejonie ulicy Parkowej (tuż przed ujściem do morza) na skutek cofki wydostaje się na teren Parku Jelitkowskiego.

- Ze względu na spadek temperatury i nocne opady śniegu rano może wystąpić gołoledź. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, by, w miarę możliwości, korzystali z komunikacji miejskiej. A poruszając się samochodami zachowali szczególną ostrożność - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.
Aktualizacja, godz. 23:15. Zalana jest plaża na Stogach. Woda wdziera się też na nabrzeże kanału w Nowym Porcie.

Aktualizacja, godz. 23:08. - Ponownie system powiadomień SMS dla mieszkańców Gdańska nie działa. Nie ma żadnego komunikatu od godz. 9:54 (rano). W trakcie lipcowej powodzi dokładnie tak samo to (nie) działało - zwraca uwagę nasz czytelnik, pan Krzysztof.

Aktualizacja, godz. 22:39. Tak wygląda sytuacja na zamkniętej ul. Wiślnej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Poziom wody jest bardzo wysoki.


Aktualizacja, godz. 22:31.Pierwszy podtopiony budynek na Przeróbce, gdzie wylewa Martwa Wisła. Strażacy zabezpieczają posesję przy ul. Siennej zobacz na mapie Gdańska. Zamknięta jest też ul. Polska w Gdyni.

Aktualizacja, godz. 22:03. Ślisko i niebezpiecznie na rondzie między Kowalami i Łostowicami.


Aktualizacja, godz. 21:55. - Plaża w Gdańsku Brzeźnie już pod wodą. Woda wdziera się powoli na bulwar. Latarnie na molo są wyłączone ze względów bezpieczeństwa - informuje jeden z naszych czytelników.

Aktualizacja, godz. 21:29. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja, że po północy stan wód powinien zacząć opadać, a wiatr będzie słabnąć.
Stan wody na Martwej Wiśle.


Aktualizacja, godz. 21:21. Zamknięte zostało molo w Brzeźnie, które jest zalewane. Woda wdziera się też na sporą część plaży. Zalana jest też przystań Żabi Kruk.

Dyżurny Inżynier Miasta przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom pod numerem 58 52 44 500.


Aktualizacja, godz. 21:14. Lotnisko w Rębiechowie przynajmniej przez godzinę będzie zamknięte. Do tego czasu nie ma możliwości lądowania. Kontrola lotów rekomenduje zawracanie, samolot z Monachium właśnie zawraca. Wielu pasażerów wróci dziś autokarami z Warszawy i Bydgoszczy.

Aktualizacja, godz. 21:09. Nasi czytelnicy wciąż informują o kolejnych ulicach, które nie są odśnieżone. Duże kłopoty są na obwodnicy, ale też na al. Havla zobacz na mapie Gdańska, Warszawskiej zobacz na mapie Gdańska czy Jabłoniowej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Wichurę i śnieżycę zapowiadaliśmy już rano, ale dopiero wieczorem na dobre dała się ona we znaki mieszkańcom Trójmiasta.

Popołudniowy szczyt komunikacyjny upłynął jeszcze spokojnie, ale wieczorem zakorkowała się obwodnica. Opady śniegu sprawiły, że ciężarówki stanęły na podjazdach i zatarasowały przejazd.

- Jestem taksówkarzem. Od trzech godzin jeżdżę po Trójmieście i nie widziałem ani jednej piaskarki - pisał nasz czytelnik po godz. 20.
Urzędnicy przekonują, że gotowi byli od rana.

- Ulice zostały już wstępnie posypane, w gotowości czekają wszystkie dostępne pojazdy - informowała po godz. 15 Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Porywisty wiatr utrudnia operacje lotnicze na trójmiejskim lotnisku w Gdańsku. Loty są przekierowywane lub opóźnione.

Silny wiatr powoduje tzw. "cofkę" na Martwej Wiśle - obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla ruchu jest przejazd ul. Wiślną zobacz na mapie Gdańska w Letnicy. Niepokojąco podniósł się też poziom wody w Motławie.

Zmieniasz plany, gdy dowiadujesz się, że będzie wichura i śnieżyca?
68%

jeśli mogę, to tak

32%

nie, zazwyczaj takie zapowiedzi są przesadzone

zakończona

łącznie głosów: 2414