Wichura w Trójmieście: uszkodzone mola, powalone drzewa

5 października 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
MKo, piw, neo
aktualizacja:17:49 (5 października 2016)
 Molo w Brzeźnie po nocnej wichurze Więcej zdjęć (21)

Molo w Brzeźnie po nocnej wichurze

Łukasz Unterschuetz

Molo w Brzeźnie po nocnej wichurze

Łukasz Unterschuetz

Środa jest kolejnym dniem w Trójmieście i na Pomorzu z silnym wiatrem i opadami deszczu. We wtorek wieczorem i w nocy wysokie fale zniszczyły dolne pokłady molo w Sopocie, uszkodzone jest też molo w Brzeźnie. Oba są zamknięte. Wiatr ma słabnąć od czwartkowego poranka.Aktualizacja, godz. 17:46 Na jeszcze jeden aspekt skutków wichury i sztormu zwraca uwagę pan Piotr, nasz czytelnik. Właśnie przesłał nam zdjęcie restauracji na plaży w Brzeźnie.

- Tony piasku zostały zdmuchnięte z plaży na promenadę i pobliskie ulice. Piszę o tym w kontekście propozycji wycinki części drzew pasa nadmorskiego w okolicach Jelitkowa. Gdzie wówczas ten piasek trafi? - pyta retorycznie pan Piotr.
Zdjęcie piasków a nadmorskiej części Gdańska. Podobnie - choć na mniejszą skalę - było w Gdyni Orłowie. Więcej zdjęć (21)

Zdjęcie piasków a nadmorskiej części Gdańska. Podobnie - choć na mniejszą skalę - było w Gdyni Orłowie.

fot. Piotr/czytelnik Trojmiasto.pl

Zdjęcie piasków a nadmorskiej części Gdańska. Podobnie - choć na mniejszą skalę - było w Gdyni Orłowie.

fot. Piotr/czytelnik Trojmiasto.pl


Aktualizacja, godz. 15:52 Powalone drzewo tym razem zalega na ścieżce rowerowej wzdłuż al. Legionów zobacz na mapie Gdańska przy Galerii Zaspa.
Powalone drzewo na ścieżce rowerowej. Więcej zdjęć (21)

Powalone drzewo na ścieżce rowerowej.

fot. Maciek M/czytelnik trojmiasto.pl

Powalone drzewo na ścieżce rowerowej.

fot. Maciek M/czytelnik trojmiasto.plAktualizacja, godz. 15:44 Zejścia na dolne poziomy nabrzeża nad Motławą zostały zamknięte, ale woda, przynajmniej na razie, nie wystąpiła tam z brzegów.


Aktualizacja, godz. 14:39 Wichura powaliła kolejne drzewo. Tym razem na ul. Waryńskiego zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.
Powalone drzewo na ul. Waryńskiego w Gdańsku. Więcej zdjęć (21)

Powalone drzewo na ul. Waryńskiego w Gdańsku.

fot. czytelnik trojmiasto.pl

Powalone drzewo na ul. Waryńskiego w Gdańsku.

fot. czytelnik trojmiasto.pl

Aktualizacja, godz. 14:36 W Orłowie trwa akcja strażaków zabezpieczających budynek Tawerny Orłowskiej przed osunięciem spowodowanym przybieraniem wody na plaży. Informację otrzymaliśmy na Raport z Trójmiasta. Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce w trakcie lipcowej ulewy, od czasu której teren - jak informują mieszkańcy - nie został zabezpieczony.
Aktualizacja, godz. 14:10 Na Morenie runęło rusztowanie budowlane. Nikomu prawdopodobnie nic się nie stało, natomiast ucierpiały stojące przed budynkiem samochody. Ucierpiało co najmniej sześć aut.
Informację o tym zdarzeniu dostaliśmy na Raport z Trójmiasta

Aktualizacja, godz. 13:35. W przeciwieństwie do sopockiego i gdańskiego molo - w Gdyni można spacerować i nie ma żadnych szkód. Woda powoli podmywa jednak ujście Kaczej, które nie zostało wzmocnione po lipcowej powodzi. Służby są na miejscu i monitorują sytuację.

Molo w Orłowie jest krótsze, wyższe i bardziej osłonięte niż w Gdańsku i Sopocie, więc jest mniej narażone na niszczycielską siłę fal.


Aktualizacja, godz. 13:22. Jak widać niektórym nawet sztorm nie przeszkadza w zażywaniu morskich kąpieli. Mężczyzna kąpie się w pobliżu mola w Orłowie.Aktualizacja, godz. 11:55. We Wrzeszczu, przed wysepką, przewróciło się drzewo i częściowo zalega na jezdni blokując jeden pas w kierunku Oliwy. Z kolei w Oliwie przy stacji SKM drzewo przewróciło się na kiosk.
Przewrócone drzewo na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Więcej zdjęć (21)

Przewrócone drzewo na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

fot. Sugi/ czytelnik trojmiasto.pl

Przewrócone drzewo na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

fot. Sugi/ czytelnik trojmiasto.pl

Aktualizacja, godz. 11:30. Molo w Brzeźnie również zamknięte. Wejścia pilnuje straż miejska.Aktualizacja, godz. 10:50. Morze wdarło się w głąb lądu. Woda zalewa wejście nr 68 na plażę w Jelitkowie.
Aktualizacja, godz. 10:43. Ze względu na nasilający się sztorm o godz. 11 nastąpi całkowite zamknięcie sopockiego mola. Zamknięcie obowiązuje do odwołania, najpierw trzeba będzie zrobić przegląd, który pomoże określić zakres strat i przede wszystkim to, czy wejście na molo jest bezpieczne.Aktualizacja, godz. 9:59. W centrum Gdyni najbardziej wieje nad samym morzem. Aleją Topolową zobacz na mapie Gdyni lepiej dziś nie spacerować, bo cały czas spadają spore konary drzew. Większych strat na razie nie odnotowano, ale sztorm trwa i jak widać na poniższym filmie - jest co podziwiać.
Sztorm w Gdyni przybiera na sile.
Już we wtorek wieczorem silny wiatr zaczął wyrządzać szkody w Trójmieście - do sporych zniszczeń doszło na dolnych pokładach molo w Sopocie. Na szczęście nie została uszkodzona konstrukcja główna pomostu - nie odnotowano także zniszczeń dotyczących ostrogi, mariny i cumujących przy niej łodzi.- Cały czas monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie ze służbami. W tej chwili zamknięte są dolne pomosty molo, reszta molo jest otwarta, niemniej - jeżeli zajdzie taka potrzeba - może ono zostać całkowicie zamknięte - mówi Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu.
Póki co trudno oszacować straty wywołane przez wichurę na dolnych pomostach - obraz zniszczeń będzie widoczny dopiero, gdy przestanie wiać. Niemniej trudno przypuszczać, aby zostały one naprawione przed ich sezonowym demontażem, do którego dochodzi standardowo jesienią. Prawdopodobnie zostaną one otwarte dopiero wiosną.Dziś też silny wiatr

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich ostrzeżenie o silnym wietrze i opadach deszczu wydało we wtorek, o czym informowaliśmy. Dyżurny synoptyk ostrzegał przed wiatrem o średniej prędkości od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 95 km/h, a w strefie brzegowej porywy miały sięgać nawet 100 km/h. Kierunek z północy i północnego wschodu sprawiał, że na ujściu Wisły tworzyła się cofka.

Najświeższy komunikat pogodowy jest nieco bardziej optymistyczny, ale tylko dla pozostałej części województwa. W Trójmieście wciąż utrzymywać się będą silne porywy wiatru dochodzące do 100 km/h. Wiatr ma słabnąć od czwartkowego poranka.

- W subregionie wewnętrznym prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, z porywami do 75 km/h, z północnego-wschodu - informuje Agata Wojtkiewicz, synoptyk BMPM w Gdyni.


Przez całą noc straż pożarna w województwie pomorskim interweniowała aż 76 razy. Głównie wyjeżdżano do powalonych drzew.

W Gdańsku przed chwilą zakończyła się akcja usuwania konarów drzewa z ul. Stryjewskiego na Stogach. Skutki wichury usuwane są także z ul. Kieleckiej w Gdyni. Tam na drogę upadło drzewo. Komunikacja miejska kursuje zgodnie z rozkładami jazdy.Z powodu silnego wiatru do odwołania zostały zamknięte dla odwiedzających wszystkie gdańskie cmentarze komunalne oraz parki. W Sopocie również zdecydowano o zamknięciu cmentarza komunalnego oraz parków, ale tylko tych w strefie przybrzeżnej, czyli Parku Południowego i Parku Północnego.

MKo, piw, neo