Widmo strajku kolejarzy z Polregio zażegnane. Jest porozumienie

13 maja 2022, 13:30
szym
Widmo strajku w Polregio zostało zażegnane. Zdjęcie ilustracyjne. Więcej zdjęć (1)

Widmo strajku w Polregio zostało zażegnane. Zdjęcie ilustracyjne.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Widmo strajku w Polregio zostało zażegnane. Zdjęcie ilustracyjne.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Kolejarze Polregio i urzędnicy doszli do porozumienia. Wszystko więc wskazuje na to, że zapowiadany wcześniej na 16 maja strajk na kolei się nie odbędzie.Porozumienie to pokłosie spotkania przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego i zarządu Polregio w sprawie renegocjacji warunków umowy dotyczącej przewozów pasażerskich wykonywanych na terenie naszego regionu.

Celem spotkania było znalezienie środków finansowych, umożliwiających udzielenie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników spółki oraz zapobieżenie zapowiedzianemu na 16 maja strajkowi pracowników.

Jak przekazał Michał Piotrowski, rzecznik Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, strony, po kilkugodzinnych negocjacjach, ustępując ze swoich pierwotnych stanowisk, doszły do porozumienia.

Kompromis między urzędnikami i kolejarzamiZarząd Polregio zgodził się na dokonanie redukcji części kosztów funkcjonowania przewozów, samorząd z kolei zobowiązał się do zwiększenia kwoty dofinansowania przewozów, które wykonuje przewoźnik.

Rozkłady jazdy pociągówW związku z tym widmo strajku w województwie pomorskim zostało zażegnane. W poniedziałek, 16 maja 2022 r., czyli w dzień, w którym planowany był strajk pracowników Polregio, wszyscy mieszkańcy naszego województwa będą mogli spokojnie dotrzeć do swoich miejsc pracy czy nauki, bez perturbacji.

O ryzyku protestu informowano nas w Raporcie z Trójmiasta:


- Pomorski Zakład Polregio realizuje bardzo ważne połączenia na terenie Pomorza. Z największym szacunkiem traktuję pracę naszych pomorskich kolejarzy. Zapowiedź strajku oczywiście budziła nasz niepokój, bo rozwój kolei zawsze traktowaliśmy jako jeden z naszych priorytetów i trudno było sobie wyobrazić zaprzestanie świadczenia tak ważnej usługi i narażenie naszych mieszkańców na niepotrzebny stres. Dlatego cieszy mnie fakt, że doszliśmy do porozumienia i widmo strajku zostało zażegnane - skomentował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Czy pracownicy istotnych dla funkcjonowania państwa instytucji powinni móc strajkować?
19%

nie, przepisy powinny to ograniczyć, ale za to takie osoby powinny być dobrze wynagradzane

13%

tylko w sposób, który nie sparaliżuje np. przewozów czy dostaw

68%

tak, to podstawowe prawo każdego pracownika

zakończona

łącznie głosów: 583

szym

Opinie wybrane


wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.