Wiec demokracji w sobotę w Gdańsku

18 września 2020, 11:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Powstanie skwer imienia Brunona Zwarry?

Wiec demokracji na ul. Długiej w Gdańsku (19.09.2020)

Władze Gdańska zapraszają w najbliższą sobotę na "Wiec demokracji". Wydarzenie organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Demokracji, obchodzonego 15 września.W ostatnią sobotę w centrum Gdańska odbywała się demonstracja Młodzieży Wszechpolskiej i kilka kontrmanifestacji. Podczas jednej z nich prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że 19 września, czyli w najbliższą sobotę, odbędzie się wiec obrońców demokracji, którego będzie organizatorką.

Zobacz też: Sobota w Gdańsku pod znakiem manifestacji

Teraz miasto podaje szczegóły wydarzenia. "Wiec demokracji" rozpocznie się o godz. 16 na przedprożach Ratusza Głównego Miasta. Jak zapowiadają urzędnicy, podczas wiecu uczczone zostaną wartości, które są dla Gdańska "szczególnie bliskie".

- Hasłami tego dnia będą konstytucja, równość, solidarność i praworządność. Międzynarodowy Dzień Demokracji to też wspomnienie wszystkich, którzy walczą o wolność i prawa człowieka - zapowiadają urzędnicy.
Podczas wiecu przemawiać będą: europosłanka Magdalena Adamowicz, prezydent Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak oraz przedstawiciele Młodzieżowej i Senioralnej Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele mniejszości białoruskiej w Gdańsku.

Zobacz też: Wiec solidarności z Białorusią w Gdańsku

- Demokracja nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać, pielęgnować, zabiegać. Ale i świętować. W tym roku, wyjątkowo z uwagi na czas pandemii, w czasie naszego tradycyjnego tygodnia demokracji zapraszam na jedno wydarzenie. Spotkajmy się w najbliższą sobotę o godzinie 16 przy Ratuszu Głównego Miasta. Przynieśmy flagi gdańskie, biało-czerwone i europejskie. Zapraszam do wspólnego świętowania. Zamanifestujmy przywiązanie do wartości, które są nam w Gdańsku szczególnie bliskie: wolność, Konstytucja, równość, solidarność, praworządność. Przyjdźcie, weźcie ze sobą rodziny, przyjaciół i znajomych. Niech nas usłyszy cały świat - mówi prezydent Dulkiewicz.
W ostatnią sobotę władze Gdańska też organizowały manifestację w odpowiedzi na wiec Młodzieży Wszechpolskiej.
Wybierasz się na wiec demokracji?
7%

tak

5%

jeszcze nie wiem

88%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1787