Tysiące uczestników wieczornego wiecu na Długim Targu w Gdańsku

14 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Sielski
aktualizacja:21:41 (14 stycznia 2019)
Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Kilka tysięcy osób przyszło na poniedziałkowy Wiec Przeciwko Nienawiści i Przemocy, który odbywa się od godz. 18 na Długim Targu. Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował, że w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska będzie obowiązywać żałoba narodowa.Aktualizacja, godz. 19:07. Wiec już się skończył, ale gdańszczanie cały czas zapalają znicze pod fontanną Neptuna.

Aktualizacja, godz. 18:34. Odśpiewano polski hymn. Organizatorzy zapowiedzieli, że we wtorek w Gdańsku odbędzie się kolejna manifestacja - ma się rozpocząć o godz. 18 przed Urzędem Miejskim.


Aktualizacja, godz. 18:34. Do Gdańska przyleciał też Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Na miejscu jest też prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z zastępcami, a także przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i inni radni.

Podobne marsze i wiece odbywają się też w innych miastach: w Katowicach, Poznaniu czy Warszawie.

- Paweł Adamowicz był zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz. Obronimy Gdańsk przed nienawiścią i pogardą. Obiecuję - powiedział Donald Tusk.
Są też duchowni, także z mniejszości religijnych. Wszyscy modlą się za duszę Pawła Adamowicza.
Sound Of Silence na Długim Targu


Aktualizacja, godz. 18:24. Minuta ciszy. Po niej przemówienie Aleksandry Dulkiewicz o życiu i działalności Pawła Adamowicza.

- Całe życie poświęcił dla Gdańska. To nie są puste słowa - mówi Aleksandra Dulkiewicz.
Aktualizacja, godz. 18:14. Na miejscu są m.in. Lech Wałęsa, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego rzecznik Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Pokazywana jest ostatnia wypowiedź Pawła Adamowicza na scenie podczas finału WOŚP.

Aktualizacja, godz. 18:08. - Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się stało. Jestem gdańszczaninem i nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w moim mieście. To nasz prezydent od ponad 20 lat, który miał nasze zaufanie, bo widać było, jak zmienia to miasto. Chcemy tu być dla niego - mówi jeden z uczestników wiecu, pan Tomasz.

Aktualizacja, godz. 18:05. Milczący początek wiecu w Gdańsku.


Aktualizacja, godz. 18:05. Na miejscu jest już ponad 1 tys. osób - relacjonują nasi reporterzy. Jest kompletna cisza. Ludzie mają białe róże, znicze i plakaty z hasłami "Stop przemocy".

Aktualizacja, godz. 18:03. Ludzie cały czas przychodzą. Przez ul. Długą i Długi Targ bardzo ciężko przejść.


"Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem.

Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy.

W tej sprawie bądźmy razem."

Połączeni tym hasłem mieszkańcy Gdańska i nie tylko spotkali się na Targu Węglowym w poniedziałek o godz. 18. Wiec miał milczący charakter, czytano wiersze Wisławy Szymborskiej i wspominano prezydenta.

Dowiedz się, kim jest Stefan W., który zaatakował prezydenta Pawła AdamowiczaWtorek bez marszu ponad podziałamiW poniedziałek o godz. 16 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie prezydenta z szefami partii politycznych w celu omówienia szczegółów wspólnego Marszu Przeciwko Przemocy i Nienawiści. Marsz miał odbyć się w Gdańsku we wtorek 15 stycznia w godzinach wieczornych. Politycy ustalili jednak, że lepiej będzie, gdy zamiast marszu Pawłowi Adamowiczowi zorganizowany zostanie państwowy pogrzeb. Wolą rodziny było bowiem nieupolitycznianie śmierci prezydenta Gdańska.